Доступність посилання

ТОП новини

У Криму вшановують пам'ять генерала-дисидента


Сімферополь – 16 жовтня минає 105 років від дня народження Петра Григоренка. Пам'ять дисидента, колишнього радянського генерала вшановують, зокрема, у Криму. Життя уродженця Запорізької області Григоренка було тісно пов’язане з кримськими татарами. За публічну підтримку в СРСР їхнього права повернутися на історичну батьківщину генерал поплатився кількома роками неволі. Радянські психіатри поставили Григоренку діагноз: «страждає на психічне захворювання у формі патологічного (паранойяльного) розвитку особистості з наявністю ідей реформаторства». Пізніше американські психіатри не виявили у Григоренка жодних симптомів психічної хвороби.

У вівторок зранку в Сімферополі, в Кафедральному соборі святих рівноапостольних Володимира і Ольги УПЦ Київського Патріархату відбудеться панахида пам'яті Петра Григоренка. Її здійснять на прохання ветеранів кримськотатарського національного руху. А ближче до полудня відбудеться урочиста церемонія покладання квітів біля погруддя Петрові Григоренку.

Лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв каже, що Петро Григоренко – дуже популярна серед його співвітчизників історична постать, людина, почуття вдячності до якої плекають більшість кримських татар.

«Григоренко – видатний політичний діяч, який зробив для кримськотатарського народу дуже багато. Напевно, ніхто так нам не допомагав, як він. Завдяки йому кримськотатарська проблема стала предметом розгляду міжнародної спільноти. Через нього ми розповідали світу про наші біди. І саме він став зв’язковою ланкою між кримськотатарським національним рухом, особливо на його початковому етапі, і всесоюзним правозахисним рухом», – зазначив Мустафа Джемілєв.

«Ім’я Петра Григоренка маємо повернути всім кримчанам»

Олександр Пилипенко, представник благодійного фонду «Розвиток Криму», який організовує заходи із вшанування пам’яті генерала Григоренка, також переконаний, що генерал заклав своєрідний фундамент дружби між українським і кримськотатарським народами.

«Ім’я унікального генерала-правозахисника, героя війни і національно-визвольного руху тісно пов’язане з Кримом. Ми маємо повернути це ім’я всім кримчанам – як героя спротиву, взірця волі, духу, інтелекту», – вважає Олександр Пилипенко.

Петро Григоренко 1939 року брав участь у бойових діях на Халхін-Голі, був ветераном Другої світової війни. Генерал викладав у Військовій академії у Москві. На початку 60 років минулого століття він публічно виступив із вимогами демократичних перетворень у СРСР. Неодноразово заарештовувався, перебував в ув’язненні й засланні, позбавлений військових звань і нагород. Радянська влада видавала генерала за божевільного і призначала його примусове лікування. Різко виступив проти радянської окупації Чехословаччини і вимагав права на повернення кримських татар до Криму.

Зрештою Петра Григоренка позбавили радянського громадянства. В еміграції у США він продовжував правозахисну діяльність, відстоював права українського і кримськотатарського народів. Помер 1987 року, похований на українському цвинтарі у штаті Нью-Джерсі. У Криму, в багатьох місцях компактного поселення кримських татар, є вулиці імені Петра Григоренка.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG