Доступність посилання

ТОП новини

Як «партійний» парламент перетворився на «тушкований»


Київ – Верховна Рада шостого скликання у вівторок востаннє зібралася в сесійній залі перед парламентськими виборами. Народні обранці здебільшого критично оцінюють роботу парламенту, обраного за партійними списками. Проте далеко не всі упевнені в тому, що наступний парламент, обраний за змішаною виборчою системою, працюватиме конструктивніше.

Підбиваючи підсумки роботи Верховної Ради шостого скликання, лідер опозиції Арсеній Яценюк зазначив, що в її діяльності було два етапи.
Після президентських виборів Верховна Рада, взагалі щезла. Сьогодні це підрозділ Адміністрації Президента Януковича

«Демократична більшість робила і намагалася змінити життя України і українців. Багато що вдавалося, багато що не вдавалося. Потім, після президентських виборів така установа, як Верховна Рада, взагалі щезла. Сьогодні це підрозділ Адміністрації Президента Януковича», – заявляє він.

Арсеній Яценюк висловив сподівання, що на парламент наступного скликання президентська адміністрація не матиме такого впливу.

Мажоритарники трибуну не блокуватимуть – Макеєнко

Голова регламентного комітету депутат-регіонал Володимир Макеєнко був депутатом усіх скликань. Він упевнений у тому, що обраний за змішаною системою парламент буде значно ефективніший. За його словами, «від партійної системи більше виграють керівники партій, менший вплив комітетів і народного депутата на якість законопроектів».

Володимир Макеєнко також висловив упевненість, що в наступному парламенті менше ухвалюватимуть спекулятивних законів і не блокуватимуть трибуну.

«Те, що ви бачили, ви більше не побачите», – запевнив голова регламентного комітету Радіо Свобода з приводу блокування.

Конфлікти у фракціях виникали не через політику – Каплієнко

Більшості фракцій не вдалося зберегти монолітність своїх лав. Депутатів, які після президентських виборів залишили опозиційні політичні сили і долучилися до пропрезидентських, стали зневажливо називати «тушками». Фракцію БЮТ-«Батьківщина» залишила майже половина депутатів. Більшість – після президентських виборів.

Колишній бютівець, а нині член групи «Реформи заради майбутнього» Володимир Каплієнко стверджує, що парламентські партії – це насамперед бізнес-угруповання, між якими нема істотної різниці.
Поговоріть відверто із кожною людиною, яка вийшла із політичної команди. Є особисті відносини із керівником партії або його заступником
Володимир Каплієнко

«У кожній є представник земельного лобі, представник лобі, яке сидить на природних копалинах і монополях, а третій лобіює власний бізнес. Поговоріть відверто із кожною людиною, яка вийшла із політичної команди. Ви зрозумієте, що там є особисті відносини із керівником партії або його заступником. І саме на цьому рівні були проблеми, а не на політичному», – стверджує Володимир Каплієнко.

До партійних виборів не готові ні виборці, ні лідери партій – Чорновіл

Позафракційний Тарас Чорновіл, який залишив лави фракції Партії регіонів, вважає, що суто партійна система виборів себе не виправдала з двох причин.

«Ми не врахували двох речей. Перше – інфантильність суспільства і друге – тупа спекулятивність і недемократичність усіх політичних еліт», – зауважує він.

Тарас Чорновіл зауважує, що виборці мають бути вимогливішими саме до тих політичних сил, за які вони голосують.

Позафракційний голова парламентського комітету з питань правової політики Сергій Міщенко залишив фракцію БЮТ-«Батьківщина» після того, як для нього не знайшлося прохідного місця у виборчому списку. Тепер він дійшов висновку, що якість роботи парламенту не залежить від виборчої системи.
Нащо буде викидати мільйони бізнесмену, щоб стати депутатом, якщо він не зможе недоторканністю захиститися
Сергій Міщенко

«Недоторканність, а за цією недоторканністю – переділ бюджету, – каже Сергій Міщенко про мотиви боротьби більшості кандидатів за депутатський мандат. – Нащо буде викидати мільйони бізнесмену, щоб стати депутатом, якщо він не зможе недоторканністю захиститися. І тут немає значення взагалі, яка система!».

В останній перед виборами день роботи в сесійній залі депутати утрималися від голосування за неоднозначні законопроекти, зокрема, щодо створення ринку землі. Проте не виключено, що низку законів народні обранці шостого скликання ухвалять вже після виборів. Бо Верховна Рада нового скликання має провести своє перше засідання 17 грудня цього року.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG