Доступність посилання

ТОП новини

Обличчя української політики після виборів залишиться чоловічим – експерти з гендеру


За результатами гендерного моніторингу виборів, Україна знову не виконає зобов’язання збільшити представництво жінок у парламенті до 30 відсотків. Із 450 народних депутатів лише 32 особи у нинішній Верховній Раді – жінки. На це звертає увагу Мережа громадського контролю за гендерною рівністю на виборах-2012. А після 28 жовтня кількість жінок-депутатів, за підрахунками громадських активістів, зросте максимум на десять.

Політика в Україні має чоловіче обличчя. Жінки-депутати у меншості, відтак питання жінок в Україні зажди вирішуються чоловіками, зазначає координатор Жіночої демократичної мережі Галина Кошулап.
Чоловіки зібралися і вирішили, як жінкам буде краще
Галина Кошулап

«За останній рік ми побачили багато таких питань, які стосуються пенсійної реформи, репродуктивного здоров’я, соціального забезпечення матерів, які виховують дітей до трьох років самотужки без чоловіків. Тобто, ці питання вирішувалися без обговорень. Чоловіки зібралися і вирішили, як жінкам буде краще», – сказала Кошулап.

Україна приєдналася до цілей розвитку тисячоліття ООН ще у 2000 році і взяла на себе зобов’язання забезпечити представництво жінок у парламенті на рівні не менше ніж 30%, однак жінок у Верховній Раді ніколи не було більше ніж 38 осіб. Після парламентських виборів їх кількість може збільшитися максимум на десять і становитиме лише близько 10%, замість обіцяних 30%, передбачає експерт з гендерних питань Всеукраїнської громадської організації «Інститут демократії та соціальних процесів» Катерина Везелєва.
Жінкам при змішаній виборчій системі значно складніше потрапити у парламент, аніж при пропорційній, зі списками
Катерина Везєлєва

«Партія регіонів дасть нам у майбутньому парламенті не більше ніж 10% жінок, Об’єднана опозиція представить не більше ніж 13% і така політична партія, як УДАР – лише 18% жінок, Комуністична партія – 17%. На жаль, жінкам при змішаній виборчій системі значно складніше потрапити у парламент, аніж при пропорційній, зі списками», – зауважує Везелєва.

Жінок ставлять у непрохідну частину списку

Щоб збільшити кількість жінок у парламенті і надати їм можливість вирішувати здебільшого соціальні питання, потрібно ввести квоти, які в Україні кожна партія визначає самотужки. Як наслідок – на цьогорічних виборах із 225 мажоритарних округів жінки не балотуються у 55, а в партійних списках більшість жінок стоять у непрохідній частині. У Рівненській області, скажімо, серед кандидатів у депутати взагалі немає жодної жінки, зазначає голова Жіночого консорціуму Марія Алексєєнко.
Чим більші, потужніші партії, тим менше жінок вони запропонували, у своїх виборчих списках
Марія Алєксєєнко

«Партії не виконали своїх зобов’язань по представленню жінок, і чим більші, потужніші партії, тим менше жінок вони запропонували, як кандидаток, у своїх виборчих списках. Дві партії, які претендують на входження в парламент взагалі не представили жодної жінки в першій десятці», – зауважує Алексєєнко.

«Жінки-політики наслідують чоловічий стиль роботи, поведінки і, відповідно, ми маємо результати, такі, які маємо. У нас немає жіночої політики, у нас кожна жінка, що виходить на високу посаду, одразу називається «мужик у спідниці», – зауважує медіа-експерт Жіночого консорціуму Віра Карайчева.

Наразі лише дві партії прописали у своїх передвиборчих програмах положення про підтримку гендерної рівності. Це Партія регіонів, яка задекларувала рівні можливості для чоловіків та жінок у всіх сферах життя, та партія УДАР, яка зобов’язалась забезпечити реальну рівність доходів, можливостей працевлаштування і кар’єри для жінок і чоловіків.
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG