Міжнародний Республіканський Інститут США оголосив, що також надішле своїх спостерігачів. Делегацію очолять конгресмен Дейвид Дреєр та колишній конгресмен Джим Колб. Тим часом, за кілька днів до голосування, учасники перегонів в Україні пускають у хід нові технології. На фініші передвиборчих перегонів політологи вказують – всі політичні сили перейшли до більш агресивного стилю ведення кампанії. Громадські організації фіксують більше скарг на протиправні дії, говорить кандидат у депутати від об'єднаної опозиції Дмитро Андрієвський:
«Постійний тиск на опозиційних кандидатів. Наприклад, 18-го вересня ножем було поранено керівника мого виборчого штабу Максима Шкурова. Він отримав поранення ножем та важку черепно-мозкову травму. Такий тиск продовжується постійно, на наші намети - вони зафіксовані і міліція порушила низку кримінальних справ».
Найбільше правопорушень зафіксовано у Києві. Одеса – на другому місці. Проте нижчі показники в інших регіонах не обов’язково означають менше правопорушень, а просто небажання громадян звертати на них увагу, вважають у Майдані. Утім, специфіка правопорушень усюди однакова – більшість стосуються використання адміністративного ресурсу, підкупу виборців та порушення порядку агітації, говорить координатор проекту «Майдан Моніторинг: Вибори 2012» Віктор Гарбар:
Зазнають поранення агітатори, стріляють або б’ють довірених осіб кандидатів. Як на це реагує пост-совкова людина? Вона стискається, вона може б і проголосувала в інший спосіб,але вона боїться, бо б’ють їх – можуть прийти і побити менеВіктор Гарбар
«Зазнають поранення агітатори, стріляють або б’ють довірених осіб кандидатів. Як на це реагує пост-совкова людина? Вона стискається, вона може б і проголосувала в інший спосіб,але вона боїться, бо б’ють їх – можуть прийти і побити мене».
Особливу агресивність агітації на мажоритарних округах експерти пояснюють тим, що це найлегший спосіб перемогти. На окрузі можна виграти отримавши 20-25% голосів, тому для перемоги достатньо залякати 10% і підкупити ще 10%, переконаний експерт проекту «Майдан Моніторинг: Вибори 2012» Віктор Пушкар:
«Внаслідок цього, в наступному складі ВР напевно засідатимуть фракція адміністративного тиску і фракція підкупу виборців. Кожна з них, за моєю дуже стриманою оцінкою, матиме більше ніж дає 5-ти відсотковий бар’єр в партійній складовій».
Порушенням правил агітації не нехтують майже усі учасники передвиборчих перегонів, говорять у Майдані. Залучитися підтримкою виборців можна було б, розказавши про свою програму, і кроки, як її кандидат планує впроваджувати, проте у агітаційних листівках, які кияни знаходять у своїх поштових скриньках, окрім обіцянок поліпшити життя вже завтра, щось конкретніше складно знайти.
(Передрук із «Голосу Америки»)