Доступність посилання

ТОП новини

Чи можна довести фальсифікації на виборах?


Правозахисник Дмитро Гройсман

Антон Головко

ЗМІ пишуть про порушення перед виборами, громадські активісти їх фіксують, але відповідальні органи не проводять належного розслідування. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода сказав правозахисник Дмитро Гройсман. Він пояснив роль спостерігача на виборах та його право на оскарження фальсифікаційних методів голосування.

– Чинний закон «Про вибори народних депутатів України» непогано прописує можливості спостереження за перебігом голосування. Інша проблема полягає в тому, що вибори не обмежуються днем голосування, а значно довше тривають у часі. Сьогодні можна говорити про всім відомі класичні порушення, котрим важко протидіяти. Що з того, що ЗМІ пишуть про прихований підкуп виборців, про задіяний адміністративний ресурс, якщо відповідальні органи цього не фіксують і не проводять належного розслідування? Потужним учасникам процесу – насамперед партіям – вигідна подібна політика.
Що з того, що ЗМІ пишуть про прихований підкуп виборців, про задіяний адміністративний ресурс, якщо відповідальні органи цього не фіксують і не проводять належного розслідування?

Що стосується дня голосування – 28-го числа – то механізм спостерігачів досить ефективний. Закон надав їм право повсякчас перебувати на дільницях будь-якого рівня: від ЦВК до ОВК і ДВК. Там усе відбуватиметься прозоро й великих застережень – за наявності спостерігачів, – я думаю, очікувати не слід.

Щодо поведінки спостерігачів. Ці мають право фільмувати, в тому числі й процес підрахунку голосів. Проте спостерігачів можуть усунути від процесу голосування у разі, якщо вони заважатимуть членам комісії. Таке положення існувало завжди. Сподіваюся, ним не зловживатимуть.

– А чи має юридичний сенс фіксація порушень на виборах?

– Якщо йдеться про офіційне фільмування на кожній дільниці, то, на мою думку, сенсу з цього не буде жодного. Інша справа, коли мається на увазі фіксація спостерігачами. Закон передбачає таке: якщо порушено волевиявлення не менше десяти відсотків виборців, то на первинному етапі виборів – на рівні ДВК чи ОВК – суд може визнати результати як недійсні.

Поодинокі ж випадки порушення, котрі не вплинули на процес голосування, теж можуть розглядатися судами. Правильно задокументовані й оброблені докази про порушення можуть бути використані.

– Чи може масова фіксація порушень спричинити невизнання легітимності виборів?

– Питання невизнання виборів має дві складові: внутрішню й зовнішню. Під внутрішньою розуміється оцінка процесу голосування й підрахунку голосів відповідними судовими органами в Україні. Вони мають право визнавати вибори недійсними в окремо взятих округах чи то в загальнонаціональному окрузі, якщо неможливо встановити правдиві результати. Хоча, по-перше, малоймовірно, що такі порушення відбудуться. По-друге, що Вищий адміністративний суд України ухвалить таке рішення.

Щодо порушень в 226 мажоритарний округах, то я не виключаю, що результати голосування стануть предметом оскарження

Щодо порушень в 226 мажоритарний округах, то я не виключаю, що результати голосування стануть предметом оскарження й, можливо, навіть десь ухвалюватимуть рішення про невизнання результатів, і, як наслідок, можна очікувати повторне голосування.

Щодо зовнішнього невизнання виборів – маються на увазі представники міжнародного співтовариства чи окремі країни, – то це було б надзвичайно негативним фактором для України, який спричинить серйозні правові наслідки: від бойкоту законодавчої влади до серйозних політичних ускладнень в різноманітних прагненнях України.

Своє вагоме слово з приводу виборів скаже ОБСЄ, що має власних спостерігачів, й оцінюватиме вибори на демократичність. Наші останні вибори – парламентські й президентські – ОБСЄ визнала демократичними й невизнання майбутніх виборів демократичними буде дуже поганим результатом для України.
XS
SM
MD
LG