Доступність посилання

ТОП новини

Рух «Чесно» на Львівщині звертає увагу на тиск і провокації


Львів – Рух «Чесно» на Львівщині завершив «люстрацію» кандидатів-мажоритарників у 12 виборчих округах регіону і був єдиним серед інших областей, що мав доступ до телеефіру. Втім не оминули громадську ініціативу скандали і провокації. Адже чимало кандидатів хотіли уникнути незручних запитань.

П’ятнадцять телеефірів «Чесно фільтруй» по дві години кожен, більше ніж 60 опитаних експертами кандидатів-мажоритарників і лідерів політичних партій. Виборці спостерігали за поведінкою політиків, слухали їхні відповіді і думки експертів про програми партій і кандидатів, дізнавалися про декларації, з яких виглядало, що навіть місцеві олігархи «бідні». Більшість кандидатів-мажоритарників запросили знімальну групу додому. Одиниці з визначених редакційною радою руху «Чесно» політиків відмовились прийти на ефір. Втім найбільш рейтингові та одіозні особи брали участь у дискусії.

Учасниця руху «Чесно», керівник Львівського обласного осередку «Комітет виборців України» Оксана Дащаківська зізналась, що не готова була до брехні і бруду, які почули на свою адресу активісти. Їх залякували , намагались домовитись, провокували на конфлікти з метою скомпрометувати рух.
Деякі кандидати вважали за доцільне боротися з рухом, аніж вести кампанію зі своїми конкурентами
Оксана Дащаківська

«Я не була готова до скандального середовища, що супроводжував рух «Чесно».
Деякі кандидати вважали за доцільне боротися з рухом, аніж вести кампанію зі своїми конкурентами. А це свідчить про якість політиків і кандидатів. Їм було доцільніше шукати чорні схеми, заявляти, що рух не чесний. Страшно, що ці схеми вони перенесуть на суспільне життя і депутатську діяльність. Нам не доводиться чекати відкритої політики», заявила представник руху «Чесно».

Громадських ініціатив має бути більше

Суспільство і кандидати виявились не готовими до чесного спілкування, а радше до люстрації, вважає культуролог Тарас Возняк. Він вийшов з редакційної ради руху «Чесно», коли менеджмент приватного телеканалу, що транслював програму, а також керівник руху Олег Рибачук зігнорували рішення ради щодо недопущення до передачі одного з експертів, який довший час конфліктує з кандидатом у депутати, оскільки не зможе бути незалежним і об’єктивним. Тим не менше, наголошує Тарас Возняк, завдяки руху «Чесно» вибори стануть більш чеснішими, а завдяки скандалам громадська ініціатива корегувала свою діяльність у бік чесності.
На загал можна оцінити рух позитивно
Тарас Возняк

«Безсумнівно, були намагання використати рух для нечесних справ, для приватного особистісного просування. На загал можна оцінити рух позитивно. Звісно, що це не є ще ідеальний стан такої громадської ініціативи, який проголошувався. Це є, так би мовити, справа, яка має розвиватися і таких ініціатив має бути більше», каже Тарас Возняк.

Кандидати-мажоритарники провокували експертів

Виборці могли бачити, що таїться під маскою кожної людини, яка так прагне посісти крісло у парламенті. Галичани політично дуже заангажовані, але ще не надто зрілі. Водночас кандидати-мажоритарники від Львівщини не виявились готовими до формату руху «Чесно», зазначає експерт Данило Мокрик. Чимало з місцевих політиків не могли змиритися з рішенням редакційної ради щодо неучасті у програмі. Сам експерт відчував на собі непрямий тиск з боку кандидатів і штабів. Мокрик розповів, що перед кількома ефірами, коли він був учасником програми, зумисно розповсюджувались чутки, що його буцімто хтось з кандидатів «купив». За словами Данила Мокрика, це було намагання вивести його з рівноваги, створити нездорову атмосферу.

Попри скандали і дискусії довкола чесності чи нечесності громадського руху, така ініціатива дала можливість виборцеві Львівщини бодай частково розібратись у виборчій кампанії і кандидатах, можливо, декого змусила замислитись над своїм вибором. Бо рейтинг програми громадських активістів був дуже високим.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

XS
SM
MD
LG