Доступність посилання

ТОП новини

Модернізація української ГТС – карт-бланш у Росії?


Київ – Євросоюз готовий долучитися до фінансування модернізації української газотранспортної системи. Тим часом в українському уряді оцінюють модернізацію ГТС у 4,5 мільярда євро і обіцяють найближчим часом оголосити результати оцінки системи. А експерти констатують, що становище із ГТС України ускладнюється будівництвом «обхідних коридорів». І взагалі Україна має обмаль козирів у своїх енергетичних відносинах із ЄС, а також з Росією.

Про готовність Європейського Союзу проінвестувати модернізацію української ГТС заявив посол, глава представництва ЄС в Україні Ян Томбінський. Щоправда, перед таким кроком з боку ЄС Україна має озвучити умови проекту модернізації.

Українська газотранспортна система є другою в Європі, її труби тягнуться на 37 тисяч кілометрів. Підсумки оцінювання вартості української ГТС стануть відомі найближчим часом. Про це повідомив міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко.

Буде газ через Україну – добре, не буде – теж добре

Підрахувати вартість ГТС треба, щоб, власне, вирішити питання модернізації. Українську газову трубу оцінювали вже двічі: 2007 року – майже у 25 мільярдів доларів, 2009 року – у майже 10 мільярдів.

Експерт із енергетичних питань Богдан Соколовський взагалі сумнівається у можливості об’єктивної оцінки вартості української газотранспортної системи. У коментарі Радіо Свобода він також констатував, що Україна може стати розмінною монетою у великій енергетичній грі Європи та Росії.
Основна гра йде за лінією Україна – Європейський Союз
Богдан Соколовський

«На превеликий наш жаль, нами грають, а не ми граємо. І сьогодні основна гра йде за лінією Україна – Європейський Союз. Очевидно, що на Україну мало хто звертає увагу. Якщо буде газ через Україну – це дешевше, це всі розуміють, це добре. А якщо не буде – теж добре. От, власне, зійшлися інтереси обох сторін саме у такому контексті», – зауважує Богдан Соколовський.

«Навіщо Росії пускати європейців до української ГТС, якщо можуть проковтнути її самі?»

Східний сусід, зокрема, прокладає транзитні потоки в обхід України – «Північний» (дві нитки вже запущені) та «Південний» (він, щоправда, існує поки що тільки у планах). І загалом, як стверджує член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Гудима, якими б не були пропозиції ЄС і що б не планувала Україна стосовно своєї ГТС, карт-бланш залишається за Росією.

«Думаю, що європейці не братимуть участі у створенні консорціумів (стосовно модернізації ГТС). Вони б узяли участь, але Росія проти того, щоб ділити ГТС із кимось ще. Навіщо їм пускати європейців до української газотранспортної системи, якщо вони можуть проковтнути її самі?» – запитує Олександр Гудима.

Микола Азаров раніше підрахував, скільки коштуватиме можлива модернізація української газотранспортної системи. Він назвав суму 4,5 мільярда євро. А пропускна спроможність системи після модернізації зросте приблизно на третину, пообіцяв Прем’єр-міністр. Натомість українські та міжнародні експерти називали іншу можливу суму, в яку обійдеться модернізація: близько 5 мільярдів 300 тисяч доларів.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG