Доступність посилання

ТОП новини

Програма молодіжного житла: недоступно і невигідно?


Київ – Державну програму забезпечення молоді житлом продовжили до 2017 року. Це – одна з найбільш успішних програм доступного житла в Україні, запевняють у Державному фонді сприяння молодіжному житловому будівництву. Водночас у профільному комітеті вважають, що програма нежиттєздатна через недостатнє фінансування. Фахівці до цього додають ще й відсутність довгострокових гарантій від держави.

Державна програма забезпечення молоді житлом діє в Україні з 2002 року. Нещодавно Кабмін ухвалив рішення пролонгувати її до 2017 року. Серед українців вона більш відома як «тривідсоткова іпотека». Суть цієї програми полягає в тому, що особа бере кредит під 16% річних в банку, а держава компенсує 13% річних, як результат – та людина реально сплачує лише 3%, пояснили у прес-службі Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.

До Київського іпотечного центру цього року звернулося понад 3 з половиною тисячі людей, з них заяви прийняли лише у 535. Проте начальник відділу часткової компенсації іпотечного центру Денис Савін каже, що кількість договорів зростає з кожним місяцем.

«Хто має право брати участь? Ті, хто стоїть на квартирному обліку, ті, хто прописаний в гуртожитках, і ті, хто проживає у квартирах, де на одну людину припадає менше ніж 9 квадратних метрів жилої площі», – пояснив Савін.

За його словами, днями міжвідомчу комісію Мінрегіонбуду пройшли 18 об’єктів, і вже через півроку 357 квартир можуть заселити за цією програмою.

У Держфонді також запевняють, що місця для масового будівництва доступного житла в Києві більш ніж достатньо, а відведені об’єкти вже готові на 50%.

Програма буде реальною, якщо фінансування буде реальним – парламентар

Однак заступник голови парламентського Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики Юрій Сербін стверджує, що поки що ця програма не виконується взагалі.

Дуже великий перший внесок. Фінансування має бути реальним
Юрій Сербін
«Основна причина – дуже великий перший внесок (25%), і його треба знижувати, – каже Сербін. – Друга причина – фінансування має бути реальним (закладено мільярд, а сьогодні є тільки 90 мільйонів), і, по-третє, комерційні банки не хочуть входити в цю програму, бо стартова планка цього кредиту менша, ніж ринкова, тому програму реалізують тільки державні банки».

Народний депутат впевнений, що насправді компенсовувати банкові потрібно не 13%, а 19%, а поки цей механізм збитковий. Втім, він вважає, якщо все ж таки буде реальна цифра фінансування і правила надання цього кредиту, то програма буде також реальною, адже потужність будівельних організацій це дозволяє.

Фахівець консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький не сумнівається в тому, що житла буде достатньо, адже в окремому будинку відводять лише певну кількість «доступних» квартир, а отже, забудовник нічого не втрачає та й житло буде облаштоване якісно. Головний забудовник, «Київміськбуд», не буде псувати собі репутацію. На цьому, на думку Костецького, й закінчуються всі плюси так званого «доступного» житла.

На кого ляже кредитний тягар, якщо держава самоусунеться?

Найбільша проблема – це відсутність довгострокових гарантій з боку держави
Сергій Костецький
«Найбільша проблема – це відсутність довгострокових гарантій з боку держави, – зауважує Костецький. – Підписуються звичайні кредитні угоди з банками, де вказано, що якусь частину компенсує держава, а якусь людина. Якщо держава припинить компенсувати банкові ці відсотки, то всі обов’язки ляжуть на людину, яка взяла цей кредит. Врешті-решт, ця людина будь-яким чином буде зобов’язана цей кредит виплатити».

Експерт також згадав проект соціального житла, який нещодавно запропонував міністр інфраструктури України Борис Колесніков. Планується, що цю програму реалізовуватимуть паралельно з існуючою, і вона стане сучасним аналогом «хрущовок» для соціально незахищених верств населення. Однак Сергієві Костецькому ця ідея видається настільки утопічною і витратною, що він схильний розцінювати її винятково як передвиборний хід.

Це черговий піар-хід тієї влади, що зараз йде на вибори
Сергій Костецький
«Особисто я в цю програму не вірю, бо з боку держави тут йдуть колосальні витрати, які з часом абсолютно ніяк не окупляться. Якщо буде реалізована програма Колеснікова, то державі доведеться повністю фінансувати будівництво, фактично за собівартістю продавати квартири. Моя думка – це черговий піар-хід тієї влади, що зараз йде на вибори».

Президент Асоціації фахівців із нерухомості України Сергій Злидень також вважає програму популістською і недієздатною.

Ця програма не буде працювати без додаткових грошей і є популістською
Сергій Злидень
«Ця програма не буде працювати без додаткових грошей і є популістською, – зауважує експерт. – Згадайте, як вчинила влада з молоддю, надавши їм кредити, а потім кинувши їх. Боюсь пророкувати щось на сьогодні, але без грошей нічого не буде».

Згідно з програмою Колеснікова, кожен українець, сплачуючи 2000 гривень на місяць, зможе придбати двокімнатну квартиру площею 50 квадратних метрів. Придбати таке житло можна буде відразу, сплативши повну вартість квартири, або оформити купівлю на основі фінансового лізингу – під 3% річних на 12–15 років.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG