У кількатисячній студентській аудиторії Тоні Блер намагався створити атмосферу невимушеності: багато жартував, розповідав історії з власного життя. Свій перший мобільний телефон, каже, отримав вже тоді, коли перестав бути прем’єром, із технічними новинками дружить не дуже. Однак, як розповів молоді 59-річний політик, він досі зберіг дружбу зі своїми шкільними товаришами – вони цінують його за те, що він є, а не за те, ким став. Цінувати людські почуття закликав екс-прем’єр й українську молодь.
Розмірковуючи про взаємини між країнами, Тоні Блер багато говорив про світ, що швидко змінюється. Найближчим часом, за його словами, у світовій економіці пануватимуть країни Сходу, передусім – Китай. У цих умовах, впевнений екс-прем’єр, такі країни, як Британія та Україна, мають чітко розуміти, хто вони і чого прагнуть.
«У 21-му столітті, коли світ так швидко змінюється, країни повинні знайти своє місце, вони повинні знати, де вони знаходяться, вміти описати світові, що таке ця країна, чого вона намагається досягти», – зазначив Тоні Блер.
Уроки Блера вже втілюються в життя, запевнив поважного гостя голова Дніпропетровської облдержадміністрації Олександр Вілкул. Автобіографічну книгу Тоні Блера «Шлях» використовували для створення концепції розвитку регіону, зізнався посадовець.
«Ми дуже уважно вивчали і роботу, й досвід пана Блера і багато чого взяли для нашого розвитку. Нам треба диверсифікувати економіку. Це повторює багато що з того, що робив пан Блер і нам дуже потрібна розмова про майбутнє», – сказав Олександр Вілкул.
«Його рекомендації дуже загальні»
Українські студенти поставили Тоні Блеру близько десятка питань. Цікавили їх і погляди на міжнародну політику, і особистісне. На запитання, який день у своїй кар’єрі політик вважає найскладнішим, Тоні Блер відповів: це тоді, коли доводилось робити непростий вибір між війною і миром, – в Іраку, Афганістані, Косові…
Щодо життя в умовах корупції – гість порадив українським студентам самим включатись у боротьбу з цим явищем, а на питання, з ким бути Україні – з Росією чи Європою – зазначив: із обома, та ще й розвивати відносини з південними сусідами.
А втім, із зали студенти виходили зі змішаними почуттями: одні – в захваті, інші – дещо розчаровані.
«Так неочікувано бачити таку велику людину тут у Дніпропетровську. Наскільки він грамотно розповідає, доступно, який він чудовий оратор! Дізнались, який він політик, яка людина. Він правильно сказав: треба проводити реформи на державному рівні, приводити нових людей у владу, з новими ідеями», – поділились враженнями студентки Дніпропетровської фінансової академії Олександра, Інна та Марія.
«Я не зовсім згоден з його думкою щодо місця України в сучасному світі. Неможливо поєднувати європейську і євразійську інтеграцію. Досить спрощена форма, в якій ми це обговорювали. Його рекомендації дуже загальні. Я хотів поставити питання пану Блеру, чи цікаве Великій Британії зростання такої держави, як Україна, адже це зростання потенційних конкурентів на світовій арені. Тут все непросто. Однак поставити питання не вдалось», – сказав Радіо Свобода студент Національного гірничого університету Станіслав.
Виступ Тоні Блера у Дніпропетровську став першою публічною лекцією, яку Фонд Віктора Пінчука провів за межами української столиці. Більше року тому британський екс-прем’єр вже зустрічався з українськими студентами у Києві та говорив про вплив релігії на сьогодення. У вівторок у Дніпропетровську він пообіцяв бувати в Україні частіше.