Доступність посилання

ТОП новини

У викраденні Развозжаєва взяли участь і спецслужби України?


Москва – Слідчий комітет Росії пообіцяв перевірити всі повідомлення ЗМІ про застосування погроз або тортур щодо опозиціонера Леоніда Развозжаєва, якого обвинувачують у підготовці масових заворушень. Напередодні в слідчому ізоляторі «Лефортово» побували члени Громадської спостережної комісії Москви, яким Развозжаєв повідомив, що до нього застосовували тортури і погрози, і що саме під таким тиском він написав явку з повинною, від якої має намір відмовитися. Правозахисники також припускають, що у викраденні Развозжаєва в Києві могли брати участь і українські спецслужби.

Члени Громадської спостережної комісії Москви за дотриманням прав людини в місцях ув’язнення в середу розповіли подробиці своєї зустрічі з російським опозиціонером Леонідом Развозжаєвим.

За словами правозахисників, Развозжаєв розповів їм про те, що 18 жовтня четверо невідомих викрали його і заштовхали в мікроавтобус. Після почутого від Развозжаєва, правозахисники припускають, що це були представники українських спецслужб.

Развозжаєву зв’язали скотчем руки і ноги, а на обличчя натягнули шапку, щоб він не міг нічого бачити. Потім (найімовірніше, це сталося на кордоні з Росією) його передали місцевим спецслужбам і доставили в один із приватних будинків на російській території, розповіли правозахисники.

Упродовж двох діб Развозжаєву не давали ні їсти, ні пити, ні справити природні потреби. Погрожували розправитися з ним і з його родиною. Члени громадської спостережної комісії називають усе це тортурами.

Правозахисник і журналіст журналу New Times Зоя Свєтова говорить, що явки з повинною від Леоніда Развозжаєва домоглися через психологічний тиск та погрози.
Йому говорили про те, що можуть убити його дружину і дітей
Зоя Свєтова

«Це були тортури психологічні, тому що йому говорили про те, що можуть убити його дружину і дітей. Крім того, йому, наприклад, пропонували зробити укол «сироватки правди» і говорили, що якщо йому зроблять цей укол, він стане ідіотом, і навіть принесли спеціально тазик, тому що думали, що йому буде погано», – розповіла Зоя Свєтова.

Адвоката наразі не пускають до підзахисного

Развозжаєв розповів п’ятьом членам Громадської наглядової ради, що в момент викрадення в Києві він кричав і кликав на допомогу. Тобто, інцидент мав свідків.

Голова правозахисної ради Валерій Борщов звертає увагу на те, що протягом трьох днів правоохоронні органи України зберігали мовчання, і досі ніякої серйозної уваги до історії з Развозжаєвим з їхнього боку немає.

«Вони кажуть, що вони взагалі «знати не знають» і «відати не відають». Безпеку кожного гарантувати не можуть. Тобто, такої серйозної уваги поки немає. Така поверхова реакція. Вони весь час хочуть сказати, що це не ми, наша хата скраю, ми ні при чому. Я думаю, що це неправда», – сказав Борщов.

Правозахисники особливо звертають увагу на той факт, що захисник у Леоніда Развозжаєва з’явився тільки сьогодні, а кваліфікований адвокат опозиціонеру необхідний хоча б для того, щоб грамотно скласти відмову від явки з повинною. Про своє бажання скласти відмову сам Развозжаєв повідомив членам Громадської спостережної комісії.

Адвокат Марк Фейгін, який представлятиме інтереси Леоніда Развозжаєва, у середу звернувся до Слідчого комітету Росії за дозволом зустрітися зі своїм підзахисним у СІЗО «Лефортово». Однак наразі Фейгін не отримав відповіді.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG