Доступність посилання

ТОП новини

Україна ще покаже себе в Європі політично та інтелектуально – Андрухович


Відомий український письменник, поет і перекладач Юрій Андрухович
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:09:59 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Відомий український письменник, поет і перекладач Юрій Андрухович

Прага – Україна, яку багато європейців відкрили для себе завдяки Помаранчевій революції, знову набирає сили для прориву, політичного та інтелектуального, переконаний відомий український письменник, поет і перекладач Юрій Андрухович. У розмові з Радіо Свобода в кулуарах «Форуму 2000» у Празі він розповів, що інтерес до країни, який колись збудила у європейців Помаранчева революція, нині триває завдяки літературним відкриттям і новим очікуванням від українців.

Інтерес до України, країни, яка, за словами Юрія Андруховича, «спромоглась показати аж таку революцію», незважаючи на політичне похолодання у стосунках із українською владою, в Європі залишається. Головне, на його думку, що зберігається інтерес до інтелектуального продукту з України.
Революція наша була певним мистецьким твором
Юрій Андрухович

«Вони думають, що якщо вона спромоглася показати нам аж таку революцію, значить, у неї має бути дуже цікаве мистецтво. Революція наша була певним мистецьким твором», – пояснює Юрій Андрухович.

Протягом років після Помаранчевої революції українські письменники зуміли протоптати ширшу доріжку спершу до сусідніх Польщі, Німеччини та німецькомовної Європи загалом, а тепер уже і до західних обріїв континенту.

«Це відбулося. Вже є певне розпізнавання. Ага, Україна – це, скажімо, романи Жадана чи Забужко. Натомість залишилася на той момент для нас незвіданою Франція, але вона тепер з певним запізненням відкриває нашу сучасну літературу. І, зокрема, в листопаді відбудеться фестиваль, частково присвячений Україні, в місті Коньяк, на батьківщині цього напою, де Україна буде спеціальним гостем. Тобто нам буде присвячено особливу частину експозиції, і найбільше заходів буде за участю українських письменників», – розповів Юрій Андрухович.
Це була конструктивна деструкція. Я не жалкую зовсім
Юрій Андрухович

Відповідаючи на запитання Радіо Свобода про роль інтелектуала в сучасному суспільстві і про те, наскільки він має право на провокацію, зокрема у контексті відомої заяви про те, що східним регіонам України потрібно дати право на відокремлення від решти України, Юрій Андрухович, зокрема, сказав: «Я вважаю, що це була конструктивна деструкція. Я не жалкую зовсім. Я готовий це запитання повторювати, і я не забираю своїх слів назад. Але це було саме запитання, а не моє ствердження, як багато хто трактує. Для мене це далі залишається болісною проблемою, і заплющувати на це очі ми просто не маємо права».

На думку письменника, Україна не просто поділена на схід і захід. Крім цих регіонів, вона має ще і центр, який «допомагає робити схід західнішим, а захід східнішим». Та найголовніше в цьому процесі політичної «дифузії», за словами Юрія Андруховича, є позбутися мови ненависті, перестати ображати цінності, з яких складається ідентичність, тобто мова, релігія, історія та її трактування.

Щоб подолати ментальний розкол, який існує в Україні, Юрій Андрухович готовий докласти і особистих зусиль, приїхавши на схід, якщо його запросять.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

Дивитись коментарі (5)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG