Доступність посилання

ТОП новини

Брати і сестри потраплять у парламент від Львівщини


Львів – Понад 67% виборців на Львівщині обирали новий парламент. За оцінками експертів, це дуже висока явка. За попередніми даними екзит-полів, у Львівській області найбільше голосів набрали ВО «Свобода» (понад 40%), ВО «Батьківщина» (більше 30%), «Удар» (понад 13%).

Вже з самого ранку на виборчих дільницях Львова та області було людно. Попри не вельми добру погоду, люди таки прийшли, щоб проголосувати. Як пояснювали Радіо Свобода виборці, вони побоювались, щоб їхній бюлетень не використали, але більшість голосувати не «за», а «проти» тієї ситуації і влади, яка є у державі.

Відтак, на Львівщині, як і загалом у Західній Україні, спрацював бренд «опозиційності», за який так змагалась переважна більшість партій і самовисуванців, у тому числі провладних.

Біда виборів – не фаховість членів ДВК

На відміну від попередніх місцевих виборів, черг на дільницях практично не було, не зафіксовано спостерігачами і масових порушень під час голосування. Лише сталося те, про що попереджали громадські активісти: брак досвіду у членів дільничних виборчих комісій, які не були підготовлені до роботи, не знали ні законодавства, ні як мають працювати. Помилки при штампуванні бюлетенів (неправильно проставили штам «вибув» навпроти партії «Собор»), неправильно заповнені протоколи. А це стало наслідком того, що окружні виборчі комісії більше половини протоколів повернули на доопрацювання і уточнення. Понад 5% виборців не знайшли себе у списках, дехто навіть побачив навпроти свого прізвища позначку «помер».

На одній із дільниць у Дрогобичі виявлено пачку з незаповненими виборчими бюлетенями. Із двох спецдільниць привезли документи в ОВК неналежно запаковані: пакети заклеювали у коридорі окружної виборчої комісії. Про це повідомила виконавчий директор Львівської обласної організації «Комітет виборців України» Оксана Дащаківська. А це суперечить виборчому законодавству, бо всі документи повинні були поступово запаковуватись, їх не можна відкривати.

Масових порушень не було

За виборами на Львівщині спостерігали 320 спостерігачів з різних країн. Вони відвідали десятки дільниць і не побачили серйозних порушень, через які вибори можна було б визнати недійсними. Водночас громадські активісти КВУ і мережі «Опора» зазначають , що відеоспостереження виявилось неефективним, бо не фіксує порушень. Чимало людей спинами відвертались від камери.

Утім молоді люди у 125 виборчому окрузі використали камери для флеш-мобу «Рабів до раю не пускають», продемонструвавши цю фразу перед відеокамерою.

Від Львівщини, за попередніми припущеннями, по партійних списках ВО «Свобода», «Батьківщина» та «Удару» у парламент потраплять 11-14 осіб. Наразі дуже різні дані надходять від штабів щодо ситуації у мажоритарних округах. Однак більшість з них теж виборці обирали за брендом «опозиційності» або ж «впізнаваності». Тому «кумівство» буде помітно у лавах свободівців, де поруч сидітимуть рідні брат і сестра Олег Панькевич (голова Львівської облради) та Ірина Сех (депутат Львівської облради), Олег Тягнибок і його рідний брат Андрій (за останньою інформацією Андрій Тягнибок не лідирує в окрузі) .

Дива не буде

Сподіватись на диво після виборів не варто, застерігає правозахисник, громадський діяч, учасник ініціативи «Перше грудня» Мирослав Маринович.

«Ситуація безнадійна передусім тому, що у суспільстві не визріло альтернативи тому, що ми маємо. Народ дає себе підкуповувати, зрікається своїх прав. Немає цієї реальної альтернативи, я не сподіваюся на диво», – зауважив Мирослав Маринович.

За словами громадського діяча, не лише політики, які прийдуть у парламент не знають, що роботи і як розвивати країну, але й у головах самих українців відсутнє розуміння того, що потрібно для держави сьогодні, а політтехнологія доводить український парламентаризм до краху. Тому мусить з’явитись нова ініціатива людей, здатних на жертовність.

Попри те, що участь у виборах на Львівщині взяли 67% виборців, люди в опитуванні Радіо Свобода говорили, що не мають довіри до нового парламенту.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

XS
SM
MD
LG