Доступність посилання

ТОП новини

На виборах в Україні змагалися гроші – міжнародні спостерігачі


Київ – Парламентські вибори в Україні виграли... гроші. Замість поступу до демократії, країна продемонструвала зрощення капіталу і політики. Такого висновку дійшли спостерігачі за виборами від Парламентської асамблеї Ради Європи, Європарламенту, ОБСЄ, Парламентської асамблеї НАТО. Тим часом, спостерігачі від СНД та Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС) визнали вибори такими, що відбулись достатньо прозоро, хоча й далеко не ідеально.

Сімсот представників європейських інституцій спостерігали за виборчими перегонами та голосуванням у різних регіонах України. Головний висновок представників Євросоюзу – парламентські вибори в Україні відбулись, але з серйозними зловживаннями з боку влади, тиском на опозиційних кандидатів та підкупом виборців. В Україні має місце «олігархізація політики», яка відкриває шлях до сваволі можновладців і подальшого звуження демократичних свобод у країні, зазначають спостерігачі.
Вибори характеризувалися браком рівних умов для учасників, внаслідок зловживання адмінресурсом, непрозорістю фінансування виборчої кампанії і партій та браку рівного висвітлення програм усіх кандидатів у ЗМІ
Вальбурґа Габсбурґ Дуґлас

Керівник місії Вальбурґа Габсбурґ Дуґлас, оголошуючи спільний звіт європейських спостерігачів, наголосила: «Парламентські вибори в Україні 28 жовтня характеризувалися браком рівних умов для учасників, – переважно внаслідок зловживання адмінресурсом, непрозорістю фінансування виборчої кампанії і партій та браку рівного висвітлення програм усіх кандидатів у ЗМІ».

Деякі аспекти передвиборного періоду, як і непрозорий підрахунок голосів після голосування, стали кроком назад у порівнянні з попередніми виборами в Україні. До того ж, на відміну від попередніх парламентських та місцевих виборів, спостерігачі відзначили значне збільшення фактів зловживання службовим становищем та прямого або (й) опосередкованого підкупу виборців.

Щоправда, фінальний звіт місія від ОБСЄ – ПАРЄ – Європейського парламенту надасть через два місяці, повідомила голова довгостроковій місії зі спостереження за виборами ОБСЄ Одрі Гловер.

Вибіркове правосуддя та використання «чорного піару» проти лідерів опозиції – ще одна ознака антидемократичності нинішніх виборів, пишуть у спільній заяві європейські спостерігачі.

«Люди не довіряють «старим» політикам»

Спостерігачі за виборами від національних парламентів Італії, Іспанії, Латвії та Чехії вважають, що, хоч у цілому вибори відбулись прозоро, серйозні проблеми з комплектацією та рівнем підготовки членів дільничних виборчих комісій спотворюють волевиявлення українців в окремих округах.

А член парламенту Іспанії Альфредо Кассеро зазначив: подібно до багатьох європейців, українці зневірились у старих політичних силах. Тож чимало виборців не скористались своїм правом вибору або ж зіпсували бюлетені. А ті, хто проголосував, віддали симпатії лівим (комуністам) та правим («свободівцям») радикальним силам.

«Люди не довіряють «старим» політикам і сподіваються, що нові люди зможуть розв’язати існуючі соціально-економічні проблеми», – зазначив Кассеро.

СНД: не треба змінювати склад комісій!

Спостерігачі від СНД та ОЧЕС особливих порушень на дільницях не помітили, хоч і звернули увагу на непрозорість процесу підрахунку голосів та складнощі, спричинені замінами членів комісії буквально за добу до дня виборів, заявив керівник місії спостерігачі від Міжпарламентської асамблеї СНД Володимир Гаркун.
Ми зафіксували ситуації, коли комісії перед днем голосування оновлювались наполовину
Володимир Гаркун

«Ми зафіксували ситуації, коли комісії перед днем голосування оновлювались наполовину. Ми переконалися, що це вносило велику неорганізованість у роботу (дільниці). Вочевидь, необхідно – і ми вносимо відповідну пропозицію – щоб у майбутньому не було такої частої заміни членів комісій, оскільки за цим криються труднощі та складності у роботі комісій», – каже Гаркун.

Незалежні спостерігачі з України інформують про те, що, допоки триває підрахунок голосів, триває і виборчий процес. За словами голови Комітету виборців України Олександра Черненка, європейські спостерігачі мають рацію: нинішні вибори проходять із порушенням міжнародних демократичних норм і відображають не стільки волевиявлення українського народу, скільки інтереси окремих фінансово-промислових груп.
XS
SM
MD
LG