Доступність посилання

ТОП новини

Про Лазаренка домовлялися Кучма і Ґор – американський адвокат


Павло Лазаренко
Павло Лазаренко
Павлу Лазаренкові небезпечно повертатися в Україну, вважає американський адвокат колишнього українського прем’єра Деніел Горовіц. Нині закінчився термін, який Лазаренко відсидів у США за фінансові злочини. Деніел Горовіц відмовився сказати Радіо Свобода, коли саме Лазаренка випустять з американської в’язниці, крім дати 1 листопада, і не підтвердив перші повідомлення українських ЗМІ, які з’явилися вдень (рано-вранці за місцевим часом у Лос-Анджелесі), що це вже сталося.

– Ми не будемо повідомляти навіть вам, коли і де його випустять. Ви знаєте, що відбувається з Тимошенко в Україні. Він не є в безпеці. Він ключова фігура, бо залежно від того, яку позицію він займе щодо Тимошенко – він або підтримає позицію уряду США у тому, що вона є політичним в’язнем (а щодо цього є, звичайно, сильні докази, адже суддя Дженкінс у США оцінював її дії і вирішив, що ні вона, ні Лазаренко не винні (американський суд не виносив вирок щодо Тимошенко – РС)­, або буде говорити негативні речі про неї і таким чином підтримає позицію (українського) уряду. Це ставить його посеред поля битви між двома сторонами, і він не хоче там бути.

– Чи Павло Лазаренко збирається повертатися в Україну?
Якщо він зараз повернеться, то його або можуть вбити, або, можливо, піддати тортурам

– Це під сумнівом. Ми ведемо переговори на кількох рівнях. По-перше, ми хотіли, щоб він повернувся в Україну, але раніше були численні спроби замаху на його життя, до того, як він покинув Україну, і, власне, тому він її покинув. Ми вважаємо, що якщо він зараз повернеться, то або його можуть вбити, або, можливо, він зазнає тортур. Якщо ви подивитися на те, що відбувається в Україні зараз, то вони досі завдають тортур політичним в’язням. Я не маю на увазі, що вони здирають з них шкіру заживо, але є форми ув’язнення, які є варварськими, які ми в США вважаємо тортурами. Я думаю, що проблема полягає у тому, що в нього настільки сильний політичний вплив – у тому сенсі, що залежно від того, що саме він скаже, він може впливати на події. Він стає другом або ворогом кожного, залежно від того, що скаже чи зробить, і дуже небезпечно їхати в країну, яка перебуває у стані безладу.

– Чи є в Лазаренка документи, які дадуть йому можливість жити в США?

– Існує конвенція щодо протидії тортурам, яка дає право на легальне проживання, також йому можуть дати дипломатичний імунітет. Існує мільйон шляхів, щоб він тут залишився, якщо уряд США вирішить, що це вірно.

– Чому справа Лазаренка взагалі дійшла до американського суду?
Поки Кучма співпрацював, ми мали йому допомогти позбутися його єдиного справжнього політичного опонента

– Тому що віце-президент США Ґор і президент Кучма уклали угоду про повернення з України колишніх радянських ядерних матеріалів. Поки Кучма співпрацював у цій сфері, ми мали йому допомогти позбутися одного з політичних опонентів, його єдиного справжнього політичного опонента. (За оцінкою юристів, справа Лазаренка підпала під американську юрисдикцію через те, що його запідозрили у відмиванні грошей через американську банківську систему – РС).


У 2004 році Павла Лазаренка у США визнали винним у відмиванні грошей і здирництві. Тоді ж антикорупційна організація Тransparency International назвала його найбільш корумпованим урядовцем у світі. Низку звинувачень було знято після апеляції. Проте звинувачення у тому, що Лазаренко вимагав 30 мільйонів доларів із бізнесмена Петра Кириченка, залишилися. Американський адвокат Павла Лазаренка сказав Радіо Свобода, що міг захистити свого клієнта і від цього закиду, якби міг своєчасно дістати дані з України.

«Я збирався в Україну, зустрітися зі свідками і дістати докази. Коли отримав достовірну інформацію про те, що готується замах на моє життя, поїздку скасували. Якби я міг поїхати і привезти докази, деякі з яких я зараз маю в руках, то його б виправдали», – сказав Деніел Горовіц.

Крім цього, він розповів Радіо Свобода, що його підзахисний за ґратами обдумував, як розв’язати економічні проблеми України.

«Він працював над економічним планом під час свого перебування під вартою у США. І якщо план втілити в Україні, то це модернізує економіку, нормалізує економічні відносини між Україною і Європою, США і покладе край залежності України від сировини, такої, як газ чи видобування вугілля», – зазначив Деніел Горовіц.

Матеріал підготували Мар’яна Драч, Richard Solash

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG