Доступність посилання

ТОП новини

Скандальна дільниця у Дніпропетровську – чи було вкидання бюлетенів?


Дніпропетровськ – У Дніпропетровську опозиційний кандидат готує позов до суду щодо масового вкидання бюлетенів на дільниці 25-го округу в Дніпропетровську. Факт зафіксували камери відеоспостереження, стверджують у штабі кандидата. Ролик, де дівчина вкидає бюлетені до скриньки на цій дільниці, за кілька днів зібрав понад тисячу переглядів. Між тим керівник комісії і сама дівчина-член комісії, яку видно на відео, усі звинувачення відкидають. А незалежні експерти зазначають: ролик не може бути доказом ані «за», ані «проти» порушення.

На окрузі № 25 у Дніпропетровську, за даними ЦВК, переміг висуванець Партії регіонів, заступник міського голови Ігор Циркін. У представника Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Максима Курячого – другий результат. Батьківщинівець каже, що в день виборів на окрузі сталися численні порушення, зокрема, вкидання бюлетенів. Один із доказів – відеозапис із камери спостереження на дільниці, на якому видно: в порожньому приміщенні дівчина швидко виходить з кабінки й кидає до скриньки згорнутий стосик.

Опозиційний кандидат переконаний: там було більше, ніж два бюлетені. Наразі він готує заяву до правоохоронних органів і судовий позов. Він також вимагає надати відео з усіх дільниць округу і ретельно перевірити його.

«У будь-якому разі мають розібратись правоохоронні органи і це має бути покаране. Зараз цим займаються юристи. Навіть камери їх не зупиняють. Це тільки те, що зафіксувала одна камера, а якщо продивитись усі камери, то скільки такого може бути», – сказав Радіо Свобода Максим Курячий.

Справа – в ракурсі?

Між тим член дільничної комісії, яку видно на скандальному відео, Юлія Земляна усі звинувачення відкидає. Каже, що близько 10-ї ранку, коли на дільниці не було напливу людей, вирішила проголосувати сама. В скриньку вкидала тільки свої бюлетені, просто згорнула їх у кілька разів.

«Мені видали на руки два бюлетені, за що я, звісно, розписалась. Коли я вийшла з кабінки, то побачила, що вже почали надходити люди, тому я швиденько вкинула і повернулась на своє робоче місце. Якби я знала, що буде такий скандал! Мені це вартувало нервів. Навіть, кажу, мабуть, вже й голосувати більше не піду після такого. Ми доводимо, що більше трьох бюлетенів у ту вузьку щілину взагалі вкинути не можна, а нам кажуть, що там була пачка. Чи то ракурс такий, чи то якість відео», – сказала Радіо Свобода член комісії.

Голова дільничної комісії, де стався інцидент, Лариса Кузьменко теж запевняє: ніякого масового вкидання бюлетенів не було. Цілий день на дільниці працювали спостерігачі від різних політичних сил і претензій не мають, а в момент, коли голосувала Юлія, у приміщенні навіть були міжнародні спостерігачі – представники польського Сейму, їх просто не зафіксувала камера. Керівник комісії каже: злий жарт зіграв ракурс зйомки і освітлення. Вона вважає, що це треба врахувати на майбутнє: двох відеокамер для повноти картини того, що відбувається на дільниці, замало.

«Мені здається, все пов’язано з цими камерами. Я багато на YouTube бачила роликів з інших дільниць, але такого ракурсу, як був у нас, я ні в кого не побачила. У нас дільниця в коридорі школи, коридор довгий і вузький, мабуть, треба було по-іншому камери поставити. Або скриньки – не в один ряд, а навпроти. Це через камери. Недосконало все. Воно не дає об’єктивного зображення. Нас насторожують відгуки в інтернеті: погрози і всілякий бруд. Кожен боїться за свою родину, за роботу, й мені це також дуже неприємно. І ще цікаво, звідки у нас взялась міліція на дільниці, коли розпочався підрахунок голосів? Хто їм відчинив двері, хто їх викликав, це для досі мене питання», – сказала в коментарі Радіо Свобода Лариса Кузьменко.

Недовіра суспільства

Між тим у громадянській мережі «Опора», яка стежила за виборами у Дніпропетровську, кажуть: ролик не може бути доказом ані за, ані проти. На відео чітко не видно, скільки бюлетенів вкинула дівчина, звертає увагу довгостроковий спостерігач Ольга Солодушко. Те, що відео стало таким популярним в інтернеті, вона пояснює певними настроями у суспільстві.

«Ми не можемо стверджувати, що було вкидання голосів. Ми працюємо тільки за фактами. Ми чекали підрахунку голосів, підрахунок показав, що вкидання не було. По ролику напевно на 100% не можна сказати, що там відбулось. Там неоднозначне бачення. Ми розмістили у себе це на сайті як показ того, що будь-яке порушення може бути зафіксоване, і «непорушення» теж. Якщо там навіть було вкидання 10–20 голосів, то все одно воно суттєво на результати не вплинуло. Те, що ролик викликав таку цікавість, свідчить про недовіру суспільства до роботи виборчих комісій, до влади, до результатів виборів, про очікування порушень», – сказала Ольга Солодушко.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG