Доступність посилання

ТОП новини

ЦВК потрібно дати шанс – Томенко


Київ – Рішення щодо перевиборів у п’яти одномандатних округах, яке напередодні ухвалила ЦВК, не є адекватним – таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловив заступник Голови Верховної Ради, кандидат на депутата від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Микола Томенко. За його словами, опозиція не планує заходити до нового парламенту, допоки не завершаться вибори у цілому та не будуть покарані «фальсифікатори».

– Чи задоволені Ви рішенням ЦВК щодо перевиборів у кількох округах і чи є уже єдина позиція опозиційних сил щодо цього?

– Ми не вважаємо це адекватним рішенням, оскільки є низка округів, де абсолютно точно з великою перевагою перемагають опозиційні кандидати, але місцева влада за згодою Адміністрації Президента чинила перешкоди, щоб не оголосити там результати виборів. Як може бути адекватним рішення ЦВК щодо 194-го округу в Черкасах, де представник Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Микола Булатецький переміг ставленицю групи Фірташа-Льовочкіна на 12,5 тисяч (голосів)? Чи як може бути адекватним рішенням провести перевибори у Каневі, де Леонід Даценко переміг Богдана Губського на 5 тисяч? Ми говорили про можливість перевиборів, але у тих виборчих округах, де різниця між кандидатами становить кілька сотень голосів і де у силу різних обставин – втручання правоохоронних органів, незаконних дій, ящики знищені, документації не існує – де неможливо взагалі збагнути, що відбулося. Тоді виборча комісія мусила б передати матеріали до прокуратури і покарати винних, оскільки йшлося про кримінальний злочин. А після того вже ставити питання про можливість перевиборів. Опозиція називала зовсім інші округи. А ЦВК, порадившись з Адміністрацією Президента, вирішила піти таким шляхом. Тому і залишають намети, залишаються вимоги щодо інших округів. Існує ще як мінімум 7–8 округів, де є чистою перемога представників опозиції.

– Що це за округи?

– Це як мінімум два вінницькі округи, де названі інші кандидати. Це округи, де у судовому порядку у нас намагаються відібрати перевагу і не визнають переможців. На сьогоднішній день у більш ніж десяти округах не визнають перемогу представників опозиції або намагаються її забрати. Якщо не будуть розслідувані справи щодо прямих фальсифікацій керівництва ОВК під керівництвом місцевої влади, то це абсурд іти на повторні вибори. Я не думаю, що це розв’язання проблеми, що автоматично там, де виграє опозиція, призначаються повторні вибори.

– Якими будуть подальші дії опозиції?

– По-перше, акція протесту під ЦВК триває. Я абсолютно переконаний, що це неадекватне рішення потрібно змінювати. Закон чітко пише у статтях 30-й і 97-й, що якщо окружна виборча комісія не може встановити результати, це робить ЦВК. Тому по цих округах ЦВК переклала проблему з хворої голови на здорову, не можуть проводитися повторні вибори. Вона повинна ще попрацювати. ЦВК потрібно дати шанс. Ми будемо вимагати, щоб у всіх округах, де перемогла опозиція, були встановлені результати. Залишаюся на тій позиції, що якщо, наприклад, по 10–15 округах будуть призначені повторні вибори, це означатиме, що Верховна Рада повністю неукомплектована. Я вважаю, що з моральної точки зору ми не мусили би заходити у Верховну Раду, бо кожен голос є важливим для формування парламентської більшості чи ухвалення рішень.

– Пане Томенко, як довго стоятимуть намети біля ЦВК?

– Все залежатиме від того, як діятиме влада і ЦВК. Такого маразму і недемократичності Україна ще не знала, щоб на восьмий день навіть не проголосили 100% електронних протоколів. Тому сьогодні у Верховній Раді опозиція діятиме достатньо твердо Або будуть підраховані голоси у ЦВК, або опозиція розглядатиме можливість поки що не працювати у новій Верховній Раді, допоки не будуть підбиті підсумки по всій території України.

– А прийматимете чи ні присягу?

– Йдеться про те, щоб не заходити до Верховної Ради, допоки не будуть встановлені результати виборів. А після того, як будуть визначені переможці, цілком ймовірно, що ми працюватимемо у парламенті. Але зараз говоримо про перший крок. Спочатку результати та відповідальність фальсифікаторів, а потім робота у новому парламенті.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG