Доступність посилання

ТОП новини

Хто замінить Гілларі Клінтон на посаді держсекретаря США?


Держсекретар США Гілларі Клінтон, на думку більшості експертів, є одним із найбільш послідовних та успішних членів уряду президента Барака Обами. Але вона заявила ще до виборів, що бажає відпочити, а потім обдумати все та написати про головні проблеми, які їй довелося вирішувати на посаді.

У березні 2011 року Гілларі Клінтон вичерпно відповіла на запитання ведучого міжнародної телемережі CNN Вольфа Блітцера з приводу її політичних бажань на майбутнє.

Блітцер: Якщо президента переоберуть, Ви бажаєте працювати другий термін на посаді держсекретаря?

Клінтон: Ні.

Блітцер: Чи хотіли б Ви стати міністром оборони?

Клінтон: Ні.

Блітцер: Може Ви бажали б бути віце-президентом США?

Клінтон: Ні.

Блітцер: А президентом США Ви не хотіли би бути?

Клінтон: Ні.

Гілларі Клінтон, колишній політичний конкурент Барака Обами, яка за останні чотири роки стала невтомним представником США у світі, давно стверджувала, що одного терміну на посаді глави американської дипломатії досить. Відвідавши щонайменше 111 країн і подолавши приблизно півтора мільйона кілометрів як держсекретар США, Гілларі Клінтон може поставити тут зрозумілу крапку у своїй діяльності.

Обама відставки Клінтон не бажає

Президент Барак Обама не бажає відставки Гілларі Клінтон і публічно заявляв, що докладе всіх зусиль, щоб переконати її залишитися, особливо для полагодження справ щодо «арабської весни» і конфлікту в Сирії.
Вона бажає передати справи спадкоємцеві, повернутися до приватного життя
Вікторія Нуланд

Але після перемоги Барака Обами на виборах 6 листопада речник держдепартаменту Вікторія Нуланд повідомила журналістам, що плани Гілларі Клінтон не змінилися. «Ви чули, що вона казала багато разів, як вона бажає передати справи спадкоємцеві, а потім повернутися до приватного життя, трохи насолоджуватися відпочинком та далі подумати і написати про всі ці речі», – сказала Вікторія Нуланд.

У разі відставки Гілларі Клінтон експерти вже розглядають ймовірні кандидатури на заміну їй. Вони кажуть, що навряд чи Барак Обама ризикне поставити тут на сенатора Джона Керрі, який очолює комісію Сенату у закордонних справах, бо це може ослабити позиції демократів в Конгресі.

Ще один претендент на цю посаду – посланець США в ООН Сюзан Райс – наразила себе на критику заявами про події 11 вересня цього року в консульстві США в Бенгазі, коли внаслідок нападу загинув посол США Кріс Стівенс та ще троє американців. Консерватори закликали до її відставки за те, що вона нібито вводила в оману громадськість стосовно причин нападу. Крім того, Райс була на перетині напружених дебатів в Раді безпеки ООН, коли Росія та Китай блокували тверді проекти резолюцій щодо Ірану, Сирії та Лівії. Це може означати, що їй доведеться долати напруженість, якщо вона стане чільним американським дипломатом.

Лоуренс Гаас, аналітик з американської Ради із зовнішньої політики, не виключає, що найбільше шансів замінити Гілларі Клінтон має радник Барака Обами з національної безпеки Томас Донілон.

«У нього значний досвід у питаннях зовнішньої політики, національної безпеки. І, думаю, у порівнянні з двома іншими кандидатами він кращий та компетентніший… Я у нього вірю», – наголосив Лоуренс Гаас.

Вірогідна відставка Гілларі Клінтон і призначення нового глави американської дипломатії відбудеться після інавгурації Барака Обами у січні 2013 року.

Матеріал підготували: Василь Зілгалов, Robert Coalson
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG