Доступність посилання

ТОП новини

Польські радикали обіцяють відродити велику національну Польщу (ВІДЕО)


«Марш незалежності» в Варшаві
Варшава – Польські радикали крайньо правих поглядів створять нову політичну силу, яка намагатиметься змінити державний устрій країни. Такі заяви пролунали після багатотисячної демонстрації «Марш незалежності», що відбулася в неділю у Варшаві. Радикали обіцяють відродити велику національну Польщу й оголосили про набір до загонів власної служби охорони. Недільний марш спричинив у Польщі гарячі дискусії. Політики лівих поглядів кажуть, що зміцнення радикального табора – це небезпечне явище, тож вони вимагатимуть заборони діяльності крайньо-правих організацій.

Так званий «Марш незалежності», організований крайньо-правими в День незалежності Польщі (11 листопада), відбувся не вперше. Та вперше він зібрав аж таку кількість учасників. У ньому взяли участь 25 тисяч осіб, здебільшого молодих, а також чимало варшав’ян, зокрема сім’ї з дітьми. Цього року марш відбувався під гаслом «Повернімо Польщу». На заклик націоналістичних організацій «Всепольська молодь» та «Національно-радикальний табір» до Варшави приїхали прихильники цих організацій з різних регіонів Польщі. Серед маніфестантів були представники й більш поміркованих правих і консервативних середовищ.
Плакат цьогорічного «Маршу незалежності» у Варшаві, організованого крайньо-правими силами
Плакат цьогорічного «Маршу незалежності» у Варшаві, організованого крайньо-правими силами

Крокуючи Варшавою, учасники маршу вигукували гасла, на кшталт: «Вчора – Москва, сьогодні – Брюссель», «Геть Європейський Союз!», «Єдина національна Польща» та інші. Оскільки до маршу приєдналися футбольні хулігани, не обійшлося без жорстоких сутичок із поліцією, яка затримала майже 200 молодиків.Потрібно ліквідувати республіку «круглого» столу – заяви крайньо-правих

Виступаючи на мітингу перед багатотисячним натовпом, лідер «Всепольської молоді» Роберт Вінніцький заявив, що в Польщі виникне широкий суспільний рух, який ліквідує так звану республіку «круглого столу», тобто устрій, що виник внаслідок перемовин антикомуністичної опозиції з комуністами в 1989 році. «Ми хочемо збудувати силу, якої боятимуться ліві, ліберали й гомосексуалісти. Хочемо збудувати польську національну силу», – говорив Вінніцький.

Артур Завіша, один із організаторів варшавського маршу, вважає, що Європейський Союз обмежує суверенність польського народу, він закликає відродити «велику Польщу».

«Хочу вас привітати від імені 80-90-річних солдатів національних збройних сил, які радіють, що ви приїхали сюди з усієї Польщі – зі Щеціна й Вроцлава, з Вільнюса й зі Львова. Як писав поет Ян Лехонь, «ще заграє сурма на Мар’яцькій вежі, ще почують Львів і Вільнюс крок наших солдатів» – з такими словами звернувся Завіша до багатотисячного віче.

Заборонити, чи ігнорувати радикалів? – польські політики
Востаннє на вулицях Варшави фашистські середовища влаштовували демонстрації в 1943-1944 роках
Кшиштоф Ґавковський

Заявами і діями крайньо-правих обурені польські ліві. Про це говорить Кшиштоф Ґавковський, генеральний секретар Союзу лівих демократів. Він зазначив «Востаннє на вулицях Варшави фашистські середовища влаштовували демонстрації в 1943-1944 роках. Союз лівих демократів проти такої діяльності і тому вимагатиме делегалізації «Всепольської молоді» та «Національно-радикального табора».

Більш помірковані польські політики і державні діячі говорять, що демонстрації крайньо-правих – це вияв демократії, тож забороняти такі організації не потрібно. Анджей Жеплінський, голова Польського Конституційного суду у коментарі для телеканалу TVN24 ствердив, що делегалізація радикальних організацій не вирішує проблеми радикалізму, адже радикали все одно залишаються зі своїми поглядами. У Чехії, говорив він, делегалізоване угрупування крайньо-правих негайно зареєструвалося під іншою назвою.

Анджей Галіцький, політик із правлячої у Польщі партії «Громадянська платформа», вважає, що польське суспільство повинно ігнорувати заяви радикалів, а праві сили мусять виключити зі своїх лав пропагандистів крайніх поглядів. На його думку, причина посилення ксенофобських настроїв, причому не лише у Польщі, – це економічна криза, що розповзається Європою.

Схожі думки звучать у коментарях польських експертів, які звертають увагу на те, що в демонстрації націоналістів взяло участь багато молоді з провінції, де бракує роботи й перспектив розвитку.

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG