Доступність посилання

ТОП новини

Росія: ФСБ існує, мусять бути і «шпигуни»?


Російський суд випустив під заставу російського вченого-фізика, якого звинувачують у шпигунстві на користь Китаю. Сам Валентин Данилов, якого мають звільнити протягом 10 днів, говорить, що супутникові технології, які він передав Китаєві в 2004 році, були розсекречені раніше. У зв’язку з цим російська редакція Радіо Свобода звернулася за коментарем до іншого звинуваченого у шпигунстві в Росії, колишнього дипломата Валентина Моїсеєва, який відсидів чотири з половиною роки за звинуваченням у шпигунстві на користь Південної Кореї.

Заступник директора першого департаменту Азії Міністерства закордонних справ Росії, сходознавець Валентин Моїсеєв у 1998 році був звинувачений у передачі секретних документів Південній Кореї. Йшлося про вже опублікований у відкритій пресі текст доповіді «Політика Росії на Корейському півострові». На свободу Моїсеєв вийшов у 2002 році. Звинувачень на свою адресу він не визнав, а в 2009 році виграв процес проти Росії в Європейському суді з прав людини. Зараз Моїсеєв працює в неурядовій організації «Центр міжнародного захисту».

В інтерв’ю Радіо Свобода Моїсеєв розповів, що попри дворічне стеження за ним, жодного підтвердження його «шпигунської діяльності» так і не знайшлося. Це, однак, не завадило його засудити.

«Два роки, які ФСБ, як вони говорили, стежила за мною, вела зовнішнє спостереження, прослуховувала мої телефонні розмови, виявилися витраченими даремно: жодного факту передачі будь-якого документа або взагалі передачі чого-небудь із рук в руки між мною і цим південнокорейським дипломатом вони не засікли. Спочатку Московський міський суд засудив мене до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна, потім, після перегляду цього рішення, був ще раз суд, який дійшов висновку про те, що вирок потрібно скоротити до 4,5 років», – розповів Моїсеєв.

У Росії шукають ворогів

Відновити свою репутацію колишньому дипломатові Валентинові Моїсеєву вдалося завдяки Європейському суду з прав людини, який дійшов висновку, що російський суд, який його засудив, був несправедливим та упередженим.

Але, на думку Моїсеєва, це рішення Страсбурзького суду навряд чи стане застереженням для російських можновладців, які використовують судову владу для залякування суспільства.
Неурядові організації – іноземні агенти, друзів взагалі у Росії немає, скрізь навколо вороги
Валентин Моїсеєв

«Держава керується тим, що якісь окремі вороги заважають ніби нам жити і так далі, що вони – шпигуни. А скінчилося тим, що у нас тепер неурядові організації – іноземні агенти, друзів взагалі у Росії немає, скрізь навколо вороги. Закулісся західне, американське заважає нам щасливе життя будувати, як це було і за радянської влади. Якщо існує організація, яка покликана ловити шпигунів, то вона буде і повинна їх ловити, інакше її розженуть, інакше вона не доведе необхідність свого існування. Сама система говорить про те, що шпигуни повинні знайтися, інакше що ж буде робити відділ ФСБ, який займається цими справами?» – наголошує колишній дипломат, який нині займається правозахисною діяльністю.

Матеріал підготували Марія Щур та Андрій Шарий
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG