Доступність посилання

ТОП новини

Стародруки онлайн: Національна історична бібліотека оцифровує фонди (ФОТО, ВІДЕО)


Київ – Погортати стародруки та рукописи Національної історичної бібліотеки України тепер може кожен охочий. Щоправда, не у спеціальних рукавичках під пильним наглядом бібліотекарів, а за допомогою комп’ютера. Національна історична бібліотека презентувала проект оцифрування першоджерел. Значна частина відсканованих раритетних видань вже є у вільному доступі на сайті бібліотеки. Організатори проекту наголошують, що переведення рідкісних та цінних книг в електронний формат – найпростіший спосіб зберегти бібліотечні фонди.

Проект «Історична спадщина України – світовий доступ в електронному форматі» стартував трохи більше як рік тому. За цей час його учасники оцифрували понад 120 стародруків та цінних книг. Із них 50 видань вже можна переглянути на сайті Національної історичної бібліотеки України.

Організатори проекту також оновили сайт Національної історичної бібліотеки України та підготували імідж-каталог – перелік усієї літератури та фондів. Окрім власне літератури, в електронному доступі є вже понад 600 тисяч карток, за якими користувачі можуть здійснювати пошук.
У Національній історичній бібліотеці показали стародруки
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Олена Крикун, президент Молодіжної громадської асоціації «Інтелектуальне лідерство», розповіла, наскільки кропіткий цей процес. «Насправді технологічний процес досить складний. Перше, що ми робимо, – це скануємо на високопрофесійному обладнанні, що дозволяє безконтактним способом, а також без нагрівання внаслідок інфрачервоного випромінювання, сканувати стародруки, не завдаючи їм ніякої шкоди», – каже вона.

На території бібліотеки також планують встановити сканувальну станцію, а для працівників бібліотеки – провести спеціальні тренінги.

Доступ до раритетних видань стане простішим

Цей проект дуже важливий для фондів Національної історичної бібліотеки, вважають фахівці. Адже вона використовує приміщення Києво-Печерської лаври, тож у книгосховищах не дотримано всіх умов, скажімо, не підтримується належна вологість повітря. Та й читачам звертатися до рідкісних книг стане простіше.

Щоб отримати доступ до оригіналів видань, потрібен спеціальний дозвіл. Адже книги, по суті, є музейними експонатами, розповідає завідувач відділу стародрукованих, рідкісних книг Ніна Хівренко.

«Згідно з нашими правилами, книги, надруковані до 1800 року, а також особливо цінні видання 19-го століття ми видаємо лише за листом із організації або навчального закладу, де вказують тему і мету роботи науковця», – каже вона.

«Людям просто цікаво поглянути на книгу» – директор бібліотеки

Алла Скорохватова, генеральний директор Національної історичної бібліотеки України, також каже, що інтерес до історичної літератури існує не тільки серед науковців.

«Іноді просто цікаво подивитись на книгу. Ось ми нещодавно в «Мистецькому Арсеналі» робили виставку, і в нас було ціле нашестя відвідувачів. Люди просто хотіли подивитись на книги 15-го століття, або побачити першу історію України», – зауважила вона.

Для подальшої обробки оцифрованої інформації вирішили створити центр віддаленого працевлаштування. Адже впоратись із набором відсканованих текстів самим лише працівникам бібліотеки буде складно. Організатори проекту планують запрошувати на цю роботу молодь та малозабезпечених людей, таким чином допомагаючи їм вирішити проблему безробіття.
  • Зображення 16x9

    Євгенія Олійник

    Кореспондент і карикатурист, працюю на Радіо Свобода з серпня 2011 року. Водночас здобуваю освіту в Інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG