Доступність посилання

ТОП новини

Президент Єгипту значно розширив повноваження сам собі


Мохаммед Мурсі, архівне фото
Президент Єгипту Мохаммед Мурсі проголосив сьогодні зміни до тимчасової конституції країни, якими надав собі вельми широкі повноваження.

За ними, зокрема, укази, розпорядження і закони, видані президентом за весь час його перебування на посаді, починаючи з інавгурації наприкінці червня й до майбутнього схвалення нової конституції і обрання нового парламенту, є остаточними і не можуть бути оскаржені. (Президент Єгипту нині є також одноосібним законодавчим органом у час, коли нижня палата парламенту країни розпущена за рішенням Вищого конституційного суду, а новий її склад мають обирати аж після ухвалення постійної конституції Єгипту, на що очікують уже наступного року.)

Крім того, всі судові органи, включно з найвищими судами країни, позбавлені права розпускати верхню палату парламенту, в якій переважають союзники Мурсі, і конституційні збори, які нині працюють над створенням нової конституції Єгипту. Склад цих зборів, що їх теж призначив сам Мурсі, викликав великі суперечки, а минулого тижня з них вийшли представники ліберальних сил і християн, звинувативши пропрезидентських ісламістів в узурпації конституційного процесу.

Цими змінами Мурсі також знову звільнив генерального прокурора, постановивши, що термін на цій посаді не може перевищувати чотирьох років, відтак нинішній генпрокурор втрачає її негайно. Минулого місяця президент уже намагався звільнити генерального прокурора, але той відповів, що голова держави не має на це повноважень. Приведення до присяги нового генпрокурора показали на телебаченні вже через лічені хвилини після зачитування президентської заяви.

Разом із заміною генпрокурора Мохаммед Мурсі наказав наново розглянути справи колишнього президента Хосні Мубарака та інших чільних політиків і урядовців тієї влади, яких звинувачували в убивствах демонстрантів. Більшість їх уже засуджені, але багато хто хотів би їм суворішого покарання.

У реакції на це єгипетський опозиційний діяч, колишній керівник МАГАТЕ і лауреат Нобелівської премії миру Мохаммед ель-Барадей заявив, що Мохаммед Мурсі «узурпував усю владу в державі і призначив себе новим фараоном Єгипту».
XS
SM
MD
LG