Доступність посилання

ТОП новини

Митники-фотографи: на кордоні з Польщею автомобілі фотографують


Львів – Вже понад місяць на українсько-польському кордоні львівські митники фотографують всередині багажники і салони всіх автомобілів, які в’їжджають в Україну. Це правило віднедавна діє і на «зеленій» смузі, яка призначена для громадян. Митники наголошують, що борються з контрабандою і хабарництвом. Чи насправді це так?

Днями перетинала польський кордон і понад дві години очікувала, щоб пройти контроль на українській частині кордону. Збоку зауважила, що жінки у мікроавтобусі розпаковували електропіч, пральну машину і ще якісь речі. На техніку накидали шмаття і тоді рушили на митну перевірку.

На моє запитання, чому така затримка на українському боці, хтось із митників відповів, що мають фотографувати кожну машину, бо це вказівка начальника львівської митниці. Митник зробив фотографію внутрішньої частини багажника і салону машини. Перекликаючи по прізвищах, віддав техпаспорти і далі побіг із фотоапаратом.

Таке нововведення запроваджене з 9 жовтня на пунктах пропуску Львівської митниці, пояснив Радіо Свобода начальник відділу організації митного контролю львівської митниці Андрій Тодощук. І це, за його словами, дало позитивний результат.

«Це стимулює громадян не порушувати митні правила, так званий човниковий бізнес, і це стимулює митників професійно ставитись до своїх обов’язків. Тобто, митники знають, що за ними є нагляд. Який позитив? За час фотографування жодного порушення не було виявлено, ні нашими працівниками, ні правоохоронними органами», – каже Андрій Тодощук.

Після кожної зміни, спеціальна група моніторить зроблені фотографії, щоб виявити, чи перевозила якась із машин незаконно товар. Згідно з митним кодексом, людина може перевозити товар на 500 євро, вагою до 50 кілограмів. У документі перелічено товари особистого вжитку, які дозволено ввозити в Україну. Однак у травні цього року вийшла постанова Кабміну № 436, за підписом прем’єра Азарова, «Про затвердження переліків товарів, на які встановлене обмеження щодо переміщення через митний кордон».

«Залежно від того, що везе людина, треба мати дозвільні документи, які можна отримати в українських контролюючих органах, згідно з переліком у Постанові Кабміну», – пояснив посадовець митниці.

Громадяни не розуміють нововведень і нарікають

Львів’янка Олена М. (просила не називати повне ім’я) везла побутову техніку для кухні, вартістю 300 євро і вагою менше ніж 50 кілограмів. І провезла… без сертифікату.

«Не перший раз ввозила що-небудь, але для себе, бо у Польщі це набагато дешевше. Митник поцікавився, а що це в коробці, я назвала предмет побутової техніки. Він запитав, чи я знаю, що є постанова Кабміну про сертифікацію цього товару. Він сказав, що не може зробити фотографію, бо як її покаже шефу? Щоб ми йшли домовлялись, і після тривалих переговорів з грішми провезли», – розповіла жінка.

Фотографію багажника митник зробив після того, як Олена М. розпакувала техніку, немов перевозить неновий, вживаний товар.

Товаропотік в Україну зростає щороку

Щодоби через чотири пункти пропуску Львівської митниці проходить 32 тисячі транспортних засобів, із них легкових і мікроавтобусів – понад 9 тисяч. Перевозять 19 тисяч тонн вантажу за добу. Зрозуміло, що кожен, хто їде за кордон, щось собі купує, відтак загальний товаропотік і пасажиропотік збільшився у порівнянні з минулим роком, повідомили у Львівській митниці. За час посилення митного контролю у вигляді фотографування, кажуть митники, мешканці малої прикордонної зони, так звані човники, не везуть уже по кілька незаконних товарів. Однак тепер ці люди частіше перетинають кордон, щоб більше завезти товару, зокрема побутову техніку, побутову хімію, шини для автомобілів, продукти.

Громадяни Євросоюзу, які перетинали кордон, не розуміли, чому фотографують салон їхньої машини і багажник. Українські громадяни, з якими мені вдалось поспілкуватися, поза мікрофоном, говорять про те, що Київ просто цілковито контролює львівських митників, а ще кажуть, що владі вигідно, щоб люди купували техніку – вдвічі дорожчу – в українській мережі гіпермаркетів, до якої буцімто причетні родини високопосадовців.

Якщо хтось із тих, хто перетинає кордон, забороняє фотографувати всередині свою машину, то це розцінюється, як перешкоджання роботі державної митної служби.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG