Доступність посилання

ТОП новини

У Дніпропетровську вшанували «праведника народів світу» шведа Валленберга


Дніпропетровськ – У Дніпропетровську, в Музеї Голокосту та Українському інституті вивчення Голокосту «Ткума», у четвер вшановували пам’ять Рауля Валленберга. Це шведський дипломат, який під час Другої світової війни в Будапешті врятував від розстрілів тисячі євреїв. Заходи приурочили до 100-річчя з дня його народження. У них взяли участь керівники дипломатичних місій Швеції, Ізраїлю та Угорщини в Україні. Історики наголошують, що життя Валленберга досі оповите таємницею.

Рауля Валленберга називають найвідомішим із людей, які допомагали євреям під час Голокосту. Спадкоємець однієї з найбагатших родин у Швеції, в липні 1944 року він поїхав до Угорщини як дипломат. Швеція була нейтральною державою і Валленбергові дозволяли поїздки майже всією Угорщиною. Він скуповував будинки в Будапешті, оголошував їх недоторканною шведської власністю, і створював там притулки для євреїв.

За даними істориків, за короткий час він створив 31 один такий прихисток. Він безстрашно зупиняв потяги, які везли євреїв до концтаборів, і рятував їх від смерті, оголошуючи шведськими підданими. Валленберг також зумів зірвати плани СС щодо знищення єврейського гетто в Будапешті. Загалом, за сучасними підрахунками, заявив заступник посла Ізраїлю в Україні Іцхак Кармель Каган, Валленберг врятував життя понад 15 тисячам євреїв. Уже понад півстоліття шведського дипломата вшановують як «праведника народів світу».

«1966 року «Яд Вашем» надав Раулю Валленбергу почесне звання праведника народів світу. Ім’я Рауля Валленберга, великої людини, не зникне з пам’яті поколінь ізраїльтян. Його життя стало подвигом в ім’я добра і справедливості, має слугувати прийдешнім поколінням еталон виявлення найкращих людських якостей», – сказав заступник посла Ізраїлю в Україні Іцхак Кармель Каган.

«Ми не маємо можливості працювати в російських архівах і дізнатись все»

А втім, біографія самого Валленберга досі повна «білих плям». Його життю загрожував гнів з боку нацистів, але загинув він, як кажуть історики, від рук комуністів. Коли контроль над Будапештом перейшов у руки радянської влади, Валленберг зник. Як зазначають сучасні історики, він був заарештований і відправлений у радянську в’язницю, там і загинув.

Шведський професор Крістіан Гернер був членом комітету з розслідування долі Валленберга і вивчає його біографію понад 20 років. В інтерв’ю Радіо Свобода він зазначив: як загинув відомий швед, напевно, світ вже ніколи не дізнається. Водночас він наголосив, що під час війни Валленберг був пов’язаний з американською розвідкою, і це, вважає дослідник, робить цю особистість неоднозначною.

«Він складна людина: і рятівник, свята людина, і таємний агент розвідки. Немає точних даних про останні роки його життя. Загадка. Неможливо розгадати, оскільки у Росії відсутнє бажання розкривати всі архіви. Ми не маємо можливості працювати в російських архівах і дізнатись все, тільки деякі дані», – сказав Радіо Свобода професор Крістіан Гернер.

Треба навчитись вшановувати пам’ять

Щоб послухати про Рауля Валленберга, у четвер до зали Єврейського центру «Менора» зібрались сотні студентів, школярів, просто небайдужих людей. Керівник позашкільного туристичного центру Тамара Гузь привела своїх вихованців. Вона зауважила, що вже встигли оглянути виставку, присвячену Валленбергу, та загальну експозицію музею Голокосту.

«Дуже вразив музей, дуже вразили експозиції. Я дуже рада, що діти побачили в цьому музеї і почуття патріотизму, і той біль, який показаний, кожне серце до глибини торкнув. Діти мають зрозуміти, що вони живуть в інших обставинах, щоб вони задумались, яким було життя їхніх однолітків, скільки життів забрав той період, щоб вони навчились вшановувати пам’ять», – розповіла вчителька.

Вшановуючи пам’ять шведського дипломата, у Дніпропетровську згадували й про 2 тисячі 400 українців, визнаних «праведниками народів світу» за порятунок євреїв. Ізраїльська сторона заявила: таких українців насправді було набагато більше, й Ізраїль ставить перед собою завдання знаходити їх і вшановувати.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG