Доступність посилання

ТОП новини

Американські бізнесмени розповіли, що в Україні від них чекають корумпованості


У суботу у Вашингтоні завершилася дводенна конференція «Лідерство у глобальному світі», присвячена Україні. Представницький захід зібрав разом українських урядовців, представників бізнесу з України та США, міжнародних організацій та широке коло експертів. Велика увага була приділена інвестиціям в Україну. Українська сторона говорила про національні пріоритети та обіцяла сприяти іноземному капіталу. Представники ж американських компаній згадували реальні проблеми та уважно слухали нові обіцянки.

Ігор Жовква з Національного агентства з інвестицій та управління національними проектами розповідає з Вашингтонської трибуни про реформи, які сприятимуть інвестиціям. Закликає вкладати в дороги, станції метро, утилізацію сміття, а ще інтелектуальний центр під Києвом: мовляв, збудуємо містечко і туди потечуть компанії з України та світу.

Колишній американський конгресмен, а тепер інвест-консультант Джон Конлен до таких масштабних проектів ставиться скептично. Каже, що нагадують Радянський Союз.

«Багато проектів, які започатковує уряд, надто грандіозні та нагадують радянський підхід. Давайте побудуємо велике місто, супер-комплекс! Так справи не робляться. Треба починати з малого, розвивати успіх. Буде він – інвестори самі прийдуть і вкладуть гроші у будівництво. Бізнесу потрібні не будівлі, а люди з мізками, які можуть примножити гроші. Нам не потрібні якісь мавзолеї, щоб ми там сиділи та попивали каву з текілою!» – коментує Конлен.А ще американським компаніям в Україні не потрібна корупція. Про неї говорить Джон Сміт з компанії «Рейтеон». «Надзвичайно важко працювати у середовищі, де всі навколо очікують від тебе корумпованості та підозрюють тебе у корумпованості, навіть якщо ти ведеш бізнес чесно», – каже Сміт з трибуни.

Найбільше на події говорять про інвестиційні проекти в Києві. Заступник голови КМДА Олександр Мазурчак обіцяє: корупції не буде. «Коли залучаються такі сили, як національне агентство, коли такі проекти ідуть конкретно під егідою президента, коли ними займається голова КМДА, то такої корупційної складової уже не буде. Тому що до цих проектів прикована увага і ЗМІ і всіх урядовців», – каже він і додає: мовляв, ось реалізуємо великі проекти відкрито, а їхній успіх поширимо на всю країну.

Добре би це зробити швидше, каже колишній голова адміністрації Білого дому за Буша-молодшого Енді Кард. Невблаганні закони США забороняють американським компаніям мати справу з корупціонерами.

Якщо ви демократичний уряд, то маєте працювати для українців, а не заради свого «шкурного інтересу»
Енді Кард
«Якщо хочете залучити інвестиції, майте на увазі, що відповідно до закону США про боротьбу із зовнішньоекономічною корупцією, американським корпораціям, інвесторам заборонено надавати фінансування особам, які використають їх в особистих інтересах. Це і є мій меседж українським урядовцям: якщо ви демократичний уряд, то маєте працювати для українців, а не заради свого «шкурного інтересу»», – наголошує Кард.

Бізнесмен Кім Кавасакі вже обпікся в Україні. Стверджує: у збанкрутілому банку «Родовід» лишилися його гроші! Обіцянки чиновників теж чує не вперше. Але попри все лишається працювати в Україні – тут, каже, спеціалісти хороші.

«Для того, щоб зростати по експоненті нашій компанії потрібні талановиті люди, а вони в Україні є. Тож я продовжу вкладати свої кошти», – каже бізнесмен.

Від самих українців, їхньої громадянської позиції залежить те, чи потечуть інвестиції в Україну, додає колишній конгресмен Джон Конлен.

«Потрібна політична воля, щоб лідери уряд сказали: ми забудемо про минуле, але від сьогодні все буде за міжнародними стандартами, уряд буде чесним, судді будуть чесними. Вони будуть отримувати достойну платню. Ми позбудемось корупції. Якщо в Україні буде правосуддя і зовнішні інвестори будуть мати той же рівень захисту, що і внутрішні, тоді інвестиції в країну потечуть. Але все це може статись лише з волі народу, який примусить уряд стати чесним», – каже політик.

Тож, схоже, що інтереси українців та американських інвесторів збігаються.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG