Доступність посилання

ТОП новини

Сербія і Косово відкривають чотири спільні прикордонні пункти


Белград – Сербія і Косово відкривають чотири спільні прикордонні пункти. Прем’єр-міністри Сербії і Косова Івіца Дачич і Хашим Тачі минулої ночі в Брюсселі за посередництва Катрін Аштон, верховного представника Євросоюзу із закордонних справ, домовилися, що два пункти будуть відкриті до 10 грудня, а інші два – до кінця місяця.

На прикордонних пунктах перебуватимуть сербські й косовські поліцейські та представники місії Євросоюзу з верховенства права у Косові. Митні пункти будуть розташовані далі від кордону.

Сербська сторона наполягає на тому, що йдеться не про міждержавний, а про адміністративний кордон.

Сербський прем’єр Івіца Дачич зауважив: «Не буде жодної зміни режиму порівняно з тим, який зараз діє. Не будуть обкладати митом товари для півночі Косова. Громадяни на півночі не матимуть проблем щодо особистих документів та номерних знаків».

Косовські серби проти визнання кордону

На півночі Косова в чотирьох округах проживають здебільшого серби, які не визнають косовської незалежності й влади в Приштині. Косовська влада вимагає, щоб у них були косовські документи та щоб вони реєстрували свої автомобілі в Косові. На знак протесту кількасот сербів у понеділок розігнали робітників, котрі будували два прикордонні пункти. Вони заблокували транспорт і вимагають від Белграда гарантій, що все залишиться як досі.

Згадані слова прем’єра Дачича можна пояснювати по-різному. Синод Сербської православної церкви розповсюдив заяву, в якій мовиться, що «запровадження кордону – неприпустиме». Лідери косовських сербів вимагають, щоби їх найближчим часом прийняли президент і прем’єр Сербії й надали гарантії, що влада не визнала кордон.

Дачич ще минулої ночі заявив, що на прикордонних пунктах не буде прапорів та інших державних символів. Косовський прем’єр Хашим Тачі сказав, що в такому разі Приштина утримається від встановлення своїх державних символів. Тачі зауважив косовським журналістам, що міждержавний кордон є кордоном, незважаючи на те, як його називають.

Сербія опинилася між молотом і ковадлом – Дачич

Сербський прем’єр спростував твердження деяких ЗМІ, що будуть запроваджені дипломатичні відносини між Сербією й Косовом.

«Ми не прийняли пропозицію відкрити представництва або бюро, які були б свого роду дипломатичними представництвами. Домовилися, що кожна сторона призначить одного офіцера для зв’язку. Вони перебуватимуть в місіях Євросоюзу в Белграді й Приштині, їхнім завданням буде тільки посередництво в реалізації домовленостей», – сказав Дачич.

У розмові з журналістами він додав, що країна опинилася між молотом і ковадлом, оскільки процес євроінтеграції обумовлений продовженням діалогу з Косовом. За його словами, навіть чимало членів уряду не розуміють, в якому складному становищі перебуває Сербія.

У відповідь на заяву патріарха Іринея, що краще зупинити євроінтеграцію, ніж втратити Косово, голова уряду заявив, що Косово назавжди втрачене. Воно не повернулося б до складу Сербії, навіть якщо б Белград зрікся євроінтеграції, вважає Дачич.

Сербія й Косово мають продовжити переговори в другій половині січня.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG