Доступність посилання

ТОП новини

Парламент України зшитий за міркою Партії регіонів – чеські спостерігачі


Прага – Наступного тижня відкриється перше засідання новообраної Верховної Ради України. Але й досі не стихають суперечки навколо перебігу і результатів парламентських виборів, які матимуть вплив на роботу законодавчого органу протягом наступних п’яти років. Своїми думками і враженнями від побаченого на виборчих дільницях у Києві й Київській області поділилися цього тижня у Празі чеські спостерігачі.

Вибори до Верховної Ради України відбулись у відповідності до чинного законодавства, але це законодавство завбачливо і заздалегідь пристосувала до власних потреб владна Партія регіонів. Такою є головна думка чеських спостерігачів.

Назагал, ставлення до іноземних спостерігачів було уважним, зазначають представники Чехії, однак будь-які запитання викликали застереження, часом переляк, відчувалося, що члени комісій немовби перебувають під певним тиском, зазначає Людміла Ріхтерова.
Коли я запитала, скільки жінок є в складі комісій, то вислухала лекцію про те, як змінилось становище жінок в Україні після розвалу Радянського Союзу
Людміла Ріхтерова

«Виглядало, що цих людей навчали, як вони мають нам відповідати, – зауважує вона. – Наприклад, коли я їх про щось запитувала, то замість відповіді слухала лекцію. Коли я їх запитала, скільки жінок є в складі виборчих комісій, то вислухала лекцію про те, як змінилось становище жінок в Україні після розвалу Радянського Союзу, що серед українських жінок є лікарки, бізнесмени і так далі».

Хворі й пенсіонери – адмінресурс

Також, на думку чеських спостерігачів, викликало подив те, наскільки високим був рівень хворих людей саме у день виборів.
У тому окрузі було зареєстровано 7 тисяч хворих, людей, які голосували вдома
Людміла Ріхтерова

«Я була в Києві у відомому своїми проблемами 222-му окрузі. Цікаво, що в тому окрузі було зареєстровано 7 тисяч хворих, тобто людей, які голосували вдома. В цьому районі є й лікарня, де була зареєстрована ще 1 тисяча людей. Цей округ також називали студентським, і я чула, що на студентів чинився тиск, де і як вони мають голосувати», – розповіла Людміла Ріхтерова.

Особливою увагою, за словами спостерігачів, оточували члени комісій тих розгублених пенсіонерів, які не володіли ситуацією. Їм просто радили, за кого голосувати. Також були зафіксовані випадки, коли в урнах на дільницях було більше виборчих бюлетенів, ніж людей, які живуть в цьому районі.

«Я чув від людей, що Партія регіонів погрожувала, що в разі, якщо вони програють вибори, то всі вчителі втратять роботу. А ще знаю про одну пані, яка сиділа на телефоні зі списком і обдзвонювала людей. Потім ці бабусі запитували, чи проголосували вірно, а вона відповідала, що так, і казала їм: «Дякую, дякую», – розповів спостерігач Адам Сохурек.

Головне відбувалось до і після виборів

Назагал чеські спостерігачі погоджуються, що вибори в Україні відбулись у відповідності до закону, але закону, зшитого, так би мовити, за міркою. На думку Алжбети Хмеларжової, політолога, члена чеської Асоціації з міжнародних питань, головні події, які сформували нинішній склад Верховної Ради, відбулись не в день виборів, а перед ним і потім. Перед виборами був змінений Закон про вибори і запроваджена так звана мішана система виборів. Також перед виборами відбувався прямий чи опосередкований підкуп виборців. Ймовірно, тому найбільші махінації стались в одномандатних округах, і ці махінації відбулись не у день виборів.

«Так, Партія регіонів перемогла у виборах, але проблема в тому, що потрібно говорити про законність цих виборів. Справа в тім, що у 2010 році відбувся антиконституційний переворот, коли більшість у парламенті була сформована не на основі закону, а на основі «тушок». Це означає, що парламент в Україні не діяв на законній основі, й ухвалені ним закони можна вважати незаконними – включно з законом про мішану систему виборів, який був зшитий за міркою Партії регіонів. Саме на його основі ця партія виграла вибори. Тобто вибори відбулись на основі закону, але закону, зшитого за мірками Партії регіонів», – наголосила Алжбета Хмеларжова.

Загалом, зазначають чеські спостерігачі, кмітливі українські виборці – як на Заході, так і на Сході країни – по-своєму вміло скористались виборами і приймали тимчасові пільги і щедрі дари там, де їх давали, незалежно від партійних переконань.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG