Доступність посилання

ТОП новини

Чорнобильська зона – без грошей і зарплат


Київ – Працівникам Чорнобиля затримують зарплату, а підприємства зони відчуження недоотримують кошти на основні потреби. Профспілковці вважають, що причиною цього є невиконання рішень уряду і відсутність коштів у бюджеті загалом. Експерти наголошують, що своєчасне фінансування зони відчуження є необхідним для підтримання безпеки на Чорнобильській АЕС та інших об’єктах. Однак вони сподіваються, що найближчим часом недофінансування не викличе в зоні небезпечних ситуацій.

Анатолій Яременко працює в Чорнобильській зоні відчуження автомобільним слюсарем, є членом місцевої профспілки. Рік тому в нього змінилося керівництво: транспортні та обслуговуючі підрозділи Чорнобильської АЕС виділили в окреме підприємство. Восени в його працівників почалися проблеми: нині вони ще не бачили зарплату за листопад і не мають достатньо коштів для роботи підприємства, каже Анатолій Яременко.

«У листопаді нам виплатили тільки по 1350 гривень на людину – тобто, не зарплату, а надбавку за роботу в зоні відчуження. Тим часом робітники, які лишилися в складі підприємства ЧАЕС, отримують без затримок. Чи заплатять нам до нового року, не відомо. Маємо заборгованість за електроенергію. Ми написали і до уряду, і до керівництва міста (Славутича). Якщо нічого не зміниться, вийдемо на акції протесту», – обіцяє робітник.

Працівники зони відчуження підготували колективного листа до своїх керівників і до місцевої влади. Вони обіцяють акції протесту, починаючи з 28 грудня, якщо їхню проблему не вирішать.

Керівництво Чорнобильської зони обіцяє видати зарплату

Керівник Державного агентства з управління зоною відчуження Володимир Холоша запевняє, що кошти для чорнобильських працівників знайдуть уже найближчим часом.

«Затримка зарплати, дійсно, має місце, але поки що вона є незначною. Кошти за листопад працівники зони, зазвичай, отримують у грудні. Наразі це питання вирішується в уряді, Що ж до безпеки експлуатації ЧАЕС та інших потенційно небезпечних об’єктів, то така затримка не може призвести до критичних ситуацій на них», – вважає Володимир Холоша.

Ігнорування Чорнобиля чи глобальна «дірка» в бюджеті?

Причина затримки заробітної плати працівникам зони відчуження криється у фінансових проблемах держави в цілому, заявив у коментарі Радіо Свобода представник профспілки атомників у Чорнобилі Микола Тетерін.

«Міністерство надзвичайних ситуацій звернулося до прем’єра з проханням профінансувати потреби Чорнобильської зони на 100%. Він дав відповідні розпорядження. Але їх не виконали. Гадаю, причина в тому, що нас фінансують з двох фондів бюджету: із загального та зі спеціального. Якщо з першого ми отримуємо гроші, то виникають проблеми зі спецфондом (його наповнюють, зокрема, збори за користування надрами та за нанесення шкоди довкіллю). Схоже, в бюджеті просто бракує коштів. Люди отримали зарплату частково, а на окремих підприємствах зони відчуження не отримали взагалі», – повідомляє профспілківець.

Фінансування таких небезпечних об’єктів, як ЧАЕС та зона її відчуження, не повинне перериватися ні за яких обставин, таку думку висловив Радіо Свобода колишній міністр охорони довкілля Сергій Курикін.
Такі об’єкти, як Чорнобильська зона, повинні отримувати необхідні кошти за будь-яких умов
Сергій Курикін

«Скоріше за все, це не є вибірковим недофінансуванням, бо причина затримок – це невиконання українського бюджету загалом. Але такі об’єкти, як Чорнобильська зона, повинні отримувати необхідні кошти за будь-яких умов, оскільки вони є потенційно техногенно небезпечними, – констатує екс-міністр. – Проте, я не думаю, що нинішня ситуація із затримками фінансування викличе якісь надзвичайні ситуації в зоні чи забруднення довкілля».

Затримка заробітної плати ліквідаторам Чорнобильської аварії не єдина проблема зони відчуження. Днями через негоду без електроенергії залишилося місто Чорнобиль, де тимчасово мешкають працівники зони, працює низка підприємств, які займаються ліквідацією Чорнобильської аварії. А після цього електромережі пообіцяли залишити місто без світла через борги.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG