Доступність посилання

ТОП новини

Чи стане українське село кооперуватися?


Київ – Українських селян врятує взаємодопомога й підтримка аграрних кооперативів на державному рівні, вважають у Мінагропроді. Експерти так само бачать позитив у кооперації дрібних виробників сільськогосподарської продукції. Але вони говорять і про серйозні законодавчі, податкові та бюрократичні перешкоди для створення селянських об’єднань.

Третина українців живе в сільській місцевості, вони або члени їхніх родин, працюють в аграрному секторі, який, за офіційними даними, є локомотивом української економіки. Під час світової кризи 2008-2009 років лише сільське господарство в Україні продемонструвало економічне зростання. Нині ж аграрний сектор за 2012 рік дав змогу Україні експортувати врожай та продукти тваринництва приблизно на 17 мільярдів доларів, це майже удвічі більше, ніж торік, повідомив у четвер міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк під час колегії міністерства.
Цього року ми наростили обсяги експорту продуктів харчування та аграрної продукції саме до країн Євросоюзу
Микола Присяжнюк

«Важливо, що цього року ми наростили обсяги експорту продуктів харчування та аграрної продукції саме до країн Євросоюзу. Наше позитивне сальдо щодо сільськогосподарської продукції (різниця між експортом та імпортом) – 10 мільярдів доларів. Але пам’ятаймо, що ринок ЄС є найбільш зарегульованим, і там найгостріша конкуренція», – заявив міністр.

Селу хочуть допомогти лізингом, дешевими кредитами, навчанням і стимулюванням кооперативів

Для збільшення конкурентоздатності українського аграрного сектору Микола Присяжнюк вважає за потрібне розвивати виробництво та експорт овочів, фруктів, продукції тваринництва – тобто, тих товарів, які виробляють переважно представники середнього бізнесу та приватні селянські господарства. На думку міністра, це має позитивно вплинути і на добробут селян, які нині в середньому заробляють менше, ніж працівники інших галузей економіки.

Микола Присяжнюк прогнозує, що для підтримки аграрного сектору парламент наступного року ухвалить низку законів на підтримку внутрішньої торгівлі сільгосппродукцією (фермери вже не будуть змушені постачати продукцію крамницям у борг), а уряд забезпечить умови для придбання техніки та дешеві кредити аграріям.

Але головний крок, який є комплексним рішенням для розвитку галузі й сільських територій – це стимулювання розвитку селянських кооперативів, вважає керівник Державного науково-методичного центру агроосвіти Ірина Синявська.

«На жаль, комплексного підходу в цьому напрямку в державі немає. Але вже цього року зросла кількість обслуговуючих кооперативів для дрібних господарств. Нині їх 784. Наступного року на підтримку кооперації держава спрямує 2,75 мільйона гривень», – каже посадовець.

У Мінагропроді заявляють, що в кооперації спиратимуться на європейський досвід. Відтак, в Україні, як і в Польщі, обслуговуючий кооператив допомагатиме селянам закуповувати обладнання та сировину, продавати продукцію та вирішувати інші проблеми. А крім того, ці структури обіцяють зробити неприбутковими: доходи ділитимуть між собою члени кооперативу, а сам він не платитиме податків.

Тим часом, у Волинській, Рівненській, Львівській, Сумській областях уже створені по кількадесят таких кооперативів, які об’єднують власників худоби, селян, що вирощують овочі та цукровий буряк, тобто, ті види продукції, які в Україні здебільшого вирощують маленькі господарства.

Селянам заважають об’єднуватися податки, бюрократія та корупція – експерт

Селянська кооперація та взаємодопомога – це корисний для української економіки напрямок розвитку. Проте в Україні діє чимало чинників, які відбивають у селян бажання створювати кооперативи, вважає директор українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.
Основна проблема – податковий статус кооперативів
Володимир Лапа

«Основна проблема – податковий статус кооперативів такий, що людині вигідніше продати банку молока на узбіччі траси, аніж продати через кооператив і додатково заплатити 35% податків. Є ініціативи змінити податкове законодавство у кращий бік. Якщо це буде врегульоване, все залежитиме від взаємної довіри селян та наявності з-поміж них лідера. Ну і треба враховувати корупцію та бюрократію, які впливають на всі сектори економіки», – зазначає Володимир Лапа.

За офіційною статистикою, невеликі селянські господарства виробляють більшу частину українського м’яса, молока, овочів, картоплі, тепличних культур. І саме у цих секторах найбільш потрібна кооперація, вважають фахівці.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG