Доступність посилання

ТОП новини

Згубний націоналізм повертається, зокрема в Росії і Україні (європейська преса)


Прага – Західні експерти попереджають про небезпеку посилення націоналізму у світі, включно з Україною, та особливо в країнах Азії, де націоналізм «молодий та енергійний», яким він був на Заході в XIX і XX століттях. Це відбувається поряд із лиховісною гонкою озброєнь у цьому регіоні. Газети також повідомляють про наміри України нарощувати експорт продукції сільського господарства. Оглядачі інформують і про сильні морози, які прийшли напередодні католицького Різдва до низки країн на сході Європи, включно з Україною, де від холоду вже загинули десятки людей.

Відомий американський дослідник та аналітик із аналітичного центру Stratfor Роберт Каплан попереджає на сторінках The Wall Street Journal про «повернення у світі згубної тенденції націоналізму». Каплан іронізує тут, що на Заході захоплення універсальними цінностями, космополітизмом. Там вважають за краще не помічати наростання випливу таких сил регресу, як «націоналізм і сектантство», хоча ці вони, на думку автора, потужно і рішуче змінюють обличчя майбутнього. Американський аналітик аналізує те, що до влади в Єгипті, революцією в якому ще рік тому захоплювався Захід, прийшли войовничі мусульманські партії, а це, на думку автора, загрожує мільйонам християн та ліберально налаштованим мусульманам цієї країни. У цілому регіоні Близького Сходу спостерігається «панорама розколу за конфесійно-релігійними та етнічними ознаками». «За межами таких груп, – зауважує аналітик зі США, – почуття любові та гуманності не вдається застосоувати». Аналогічні процеси відбуваються в Азії, де націоналізм молодий та енергійний і країни там лиховісно й поспішно озброюються. «Вибравшись зі своєї квазі-пацифістської раковини, Японія знову відкриває для себе націоналізм як вибір за замовчуванням». «У Росії націоналізм Володимира Путіна є важливим фактором його високої популярності», – зауважує Каплан. У цій країні також наростає расова ненависть до мусульман, наголошує автор статті. Економічне ослаблення Євросоюзу веде також до відродження націоналізму та екстремізму – це в таких різних країнах Європи, як Угорщина, Фінляндія, Україна, Греція. Автор вважає, що «нині триває справжня битва між двома епохальними силами – інтеграційними, з широкими громадянськими правами та правами людини, з одного боку, і з іншого – силами національної виключності, базованих на расі, крові і радикалізованій вірі». Перша сила, на думку Заходу, є прогресивна, а друга породжує кризи, ненависть, користуючись нинішніми завоюваннями в інформаційних технологіях. Роберт Каплан вважає, що США мають стати на захист національних меншин і проти агресивності «сил націоналізму та вузького сектантства».

Польська Gazeta Wyborcza інформує, що в 2012 році експорт української сільськогосподарської продукції склав понад 17 мільярдів доларів, це на 20 відсотків більше, аніж у 2011 році. Видання цитує українського міністра сільського господарства Миколу Присяжнюка, який обіцяє, що Україна й надалі нарощуватиме експорт сільськогосподарських товарів у світі. Тут мовиться про особливу увагу виробництву в Україні кукурудзи, якої у 2012 році зібрали близько 20 мільйонів тонн, а експортовано її понад 12 мільйонів тонн.

Австрійська Der Standard розповідає про сильні морози, котрі прийшли до України, Росії, Латвії та інших країн Східної Європи. Газета повідомляє, що в Росії довкола Москви зафіксовані останніми днями понад 30-градусні морози, а в Сибіру, на Байкалі 40–60-градусні морози, чого не спостерігалося тут уже півстоліття. У статті йдеться про загибель від сильних морозів десятків людей в Україні, де влада вже відкрила понад 3 тисячі пунктів обігріву для бездомних чи подорожніх, де людей забезпечують гарячим чаєм. Австрійська газета також зауважує, що сніг та лід призвели до хаосу на вулицях багатьох міст України.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG