Доступність посилання

ТОП новини

Топ-10 найрезонансніших подій української освіти за 2012 рік – різні версії


Київ – Підручники української мови за 647 гривень, «Гаррі Поттер» та «Алхімік» замість «Маленького принца» та «Фауста» у програмі зарубіжної літератури, масові студентські страйки, нові правила вступу, металошукачі та відеокамери на пунктах проведення зовнішнього незалежного оцінювання – такі новини в царині української освіти запам’ятаються більшості у 2012 році. Проте Міністерство освіти і науки, молоді та спорту, а також громадськість склали свої рейтинги найвагоміших освітній подій і йдеться в них про зовсім інші речі.

За 2012 рік у царині української освіти, на думку більшості фахівців, так і не сталося жодної знакової події. Із10 найбільш резонансних, які виділив «Центр тестових технологій і моніторингу якості освіти», за результатами свого опитування, лише три стосуються позитивних змін. Решта, а це зволікання з ухваленням Закону «Про вищу освіту», політична заангажованість освіти перед виборами, передостаннє місце України в рейтингу участі країн у Болонському процесі, масове закриття шкіл та катастрофічно малий рівень зарплат освітян, кажуть експерти, ілюструє освітній 2012 рік як, здебільшого, негативний. І свідчить це насамперед про те, що реформи в галузі освіти не відбуваються, каже директор Міжнародної благодійної організації «Центр тестових технологій і моніторингу якості освіти» Ігор Лікарчук.

«Є один світ освітянських чиновників, які живуть своїми уявленнями про свої досягнення в системі освіти, і є той світ людей, які щодня крутяться в цій освіті, споживають чиновницьку працю і які бачать зовсім інші речі», – наголошує Лікарчук.

Натомість у Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту найбільш вагомими у 2012 році вважають кардинально інші події. Зокрема те, що цього року запровадили нові стандарти навчання у початковій школі, провели Всеукраїнський День дошкілля, а також організували Національний турнір зі шкільного футболу «Ми – господарі Євро-2012».

Заступник міністра освіти і науки, молоді та спорту Борис Жебровський каже, що реформи в галузі освіти цього року все ж найбільше стосувались маленьких школярів.

«Першого вересня першокласники пішли в школу, маючи нові програми і нові підручники. Плюс затвердили нові програми для 5-9 класів і через рік п’ятикласники почнуть за ними навчатись. Також публічні захисти в Будинку вчителя, з’їзди вчителів математики та інформатики. Я думаю, це найважливіше», – акцентує Жебровський.

Вплинути на рейтинг могли і події, які стались після завершення його складання. Зокрема, повторне призначення міністром освіти Дмитра Табачника та обрання головою Комітету з питань науки і освіти депутата від «Фронту змін» Лілію Гриневич. Вони свідчать, з одного боку, про те, що Президента влаштовує освітній курс Дмитра Табачника, а з іншого, що завдяки Лілії Гриневич, яку поза очі називають «хрещеною мамою незалежного оцінювання», українська освіта все ж має шанс отримати європейський вектор, кажуть експерти.

Якою ж буде вища освіта у 2013 році, залежатиме від того, який із трьох законопроектів «Про вищу освіту» ухвалять у Верховній Раді: Арсенія Яценюка та Лесі Оробець, законопроект Юрія Мірошниченка чи законопроект за версією Міносвіти. Що ж до найвідомішого нововведення останнього часу – зовнішнього незалежного оцінювання, то у наступному році, як прогнозують, воно остаточно втратить свою важливість у вступній кампанії. Відтак його можуть і скасувати.
ТОП-10 найрезонансніших подій у галузі освіти за 2012 рік
Версія Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Версія «Центру тестових технологій і моніторингу якості освіти»
1 Ухвалення нового стандарту дошкілляБазового компоненту дошкільної освіти. Зволікання з ухваленням нового Закону про вищу освіту
2 Спільно з Всеукраїнською асоціацією працівників дошкільної освіти вперше на державному рівні проведено Всеукраїнській День дошкілля. Непродумане і непідготовлене запровадження нових стандартів дошкільної і середньої освіти і навчальних програм
3 Перехід початкової школи на навчання за новим стандартом Ухвалення Закону про засади державної мовної політики
4 Проведення Першої Всеукраїнської акції «Нові стандарти – нова школа» Політизація освіти напередодні виборів
5 Затвердження нових навчальних програм для 5-9 класів Відтік випускників шкіл на навчання до вишів зарубіжних країн
6 Проведення Перших Всеукраїнських з’їздів вчителів математики та інформатики Крах ідеї підпорядкування всіх вищих навчальних закладів Міністерству освіти та науки, молоді та спорту України
7 Проведення вперше Національного турніру зі шкільного футболу «Ми – господарі Євро-2012» Наказ про опублікування результатів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук
8 Проведення Першого Всеукраїнського зльоту трудових об’єднань школярів Вплив громадськості на обговорення проектів Закону про вищу освіту, студентські акції
9 Ухвалення Закону України від 20 листопада 2012 року № 5498-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення управління професійно-технічною освітою» Зміцнення ролі студентського самоврядування
10 Проведення Першого Всеукраїнського форуму майстрів професійно-технічних навчальних закладів Створення на Facebook групи «Разом за кращу вищу освіту»
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG