Доступність посилання

ТОП новини

Обленерго віддадуть «своїм» – експерти


«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних стратегій. Ставте свої запитання в коментарях, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів.

Київ – Іноземні компанії не братимуть участь у приватизації обленерго та генеруючих компаній, яка проводитиметься у 2013 році. Так вважають більшість експертів, опитаних Радіо Свобода. Приватизаційні умови, швидше за все, будуть виписані під конкретних учасників. Тож претендуватимуть на них компанії, які вже володіють часками у цих обленерго та компанія ДТЕК Ріната Ахметова.

Фонд держмайна (ФДМ) переніс приватизацію шести обленерго і двох енергогенеруючих компаній на 2013 рік. Йдеться про «Донбасенерго», «Центренерго», «Харківобленерго», «Запоріжжяобленего», «Хмельницькобленерго», «Тернопільобленерго», «Миколаївобленерго» та «Волиньобленерго».

Ці підприємства мали бути продані у 2012-му, але, як заявив голова ФДМ Олександр Рябченко, завадили цьому парламентські вибори.

«У держави є від 63 до 76 відсотків їхніх акцій, – каже він. – Всі будемо виводити у повному обсязі. Подали до уряду пропозицію і сподіваємося, що отримаємо підтримку. «Донбасенерго» і «Центрнерго» затягують більш ніж 2 мільярди гривень. 6 обленерго різні по ціні, але думаю, що мільярд там буде. Якщо буде конкуренція серйозна, то, може, і 2 мільярди».

Зважаючи на те, що держава має контрольні пакети акцій компаній, які плануються приватизувати, можна було б залучити стратегічного інвестора. Проте експерти висловлюють сумніви щодо цього.

Купують ті самі і приблизно за тих самих умов, за, як правило, заниженими цінами
Олександр Тодійчук
«Купують ті самі і приблизно за тих самих умов, за, як правило, заниженими цінами, – каже Радіо Свобода президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук. – Є питання, на яких умовах буде вестися експлуатація, наскільки це буде відкрито та чесно по відношенню до споживача енергії, тому що монополія – це завжди спокуса отримати надприбуток. Немає чітких правил гри, які встановлює держава, і, відповідно, – немає відповідальності.

Приватизація під одного учасникаБрати участь у приватизації будуть ті, хто вже має акції у цих обленерго, продовжує керівник енергетичних програм аналітичного центру «Борисфен Інтел» Сергій Дяченко. Йдеться про структури, контрольовані колишнім віце-спікером Держдуми Олександром Бабаковим, російським бізнесменом Костянтином Григоришиними, братами Суркісами та Ігорем Коломойським. Також можлива участь компанії ДТЕК Ріната Ахметова.

«З досвіду приватизації цих двох років першочергово братимуть участь ті структури, які вже володіють значними міноритарними пакетами акції, понад 10%. – вважає Дяченко. – Можливо буде і компанія ДТЕК».

Відтак іноземні компанії, які б претендували на участь у приватизації обленерго, швидше за все будуть відсутні. І це, на думку експерта з енергетичних питань Олександра Нарбута пов’язане із умовами приватизації.

Умови приватизації виписуються під конкретного інвестора, переможця конкурсу
Олександр Нарбут
«Умови приватизації виписуються під конкретного інвестора, переможця конкурсу, – наголошує Нарбут. – Наявність досвіду роботи у цій сфері та фінансові можливості забезпечити певні інвестиції – це може бути логічною і абсолютно обґрунтованою умовами. Але ж ніяк не умова постачати туди вугілля у певному об’ємі та ще й із застереженням, що воно має видобуватися на українській шахті. Кількість гравців відразу різко звужується. Умови можуть бути такими, що звужується до одного учасника».

Модернізації не буде?

Чи варто ж проводити приватизацію обленерго у період кризи, коли їхня вартість є доволі низькою? З точки зору необхідності наповнення бюджету – ні, зазначає Сергій Дяченко. Але потрібно зважити, що основні фонди теплогенеруючих компаній сьогодні у надзвичайно занедбаному стані.

«Ті генеруючі компанії, які були приватизовані 2012 року – «Дніпроенерго», «Київенерго», «Західенерго», а також ті, які плануються приватизувати у 2013-му – «Центренерго» та «Донбасенерго», потребують негайної модернізації, там основні фонди у надзвичайно поганому стані. З цієї точки зору приватизувати потрібно було. При цьому приватизацію потрібно було робити саме під модернізацію, тобто, під інвестиційні зобов’язання. А цього зроблено не було».

Що ж до обленерго, то тут ситуація не настільки катастрофічна. Тому, каже Дяченко, виставляти їх на продаж у 2013-му, коли за прогнозами експертів очікується спад економіки, недоцільно.

Проте, у бюджеті 2013 року передбачено, що находження від приватизації повинні становити понад 10 мільярдів гривень. А це штовхає владу на прискорення енергетичного продажу. Хоча, власникам обленерго слід готуватися до того, що держава з кожним роком буде суворіше ставитися до інвестиційних обов’язків компаній. Насамперед це стосується заміни зношених електромереж і модернізації обладнання. Нині понад 75% електромереж вже відслужили свій термін і потребують термінової заміни.

Зараз в Україні функціонує майже 30 енергопостачальних компаній. Упродовж наступних 2-3 років електромережі потребуватимуть мінімальних інвестицій на суму більше ніж 20 мільярдів гривень. Кожна бізнес-група володіє в Україні 5-6 обленерго. Відповідно, доведеться щороку вкладати як мінімум 1 мільярд гривень. Інакше у майбутньому держава може провести націоналізацію вже приватизованих обленерго. Принаймні, про таку можливість уже заявив Микола Азаров.Наступного понеділка слухайте про те, чи зможуть українські підприємства скористатися своїм правом обирати постачальника газу

«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних стратегій . Ставте свої питання у режимі коментарів, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів. Також пропонуйте теми, які для Вас є цікавими.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG