Доступність посилання

ТОП новини

«Бандера прийде і наведе порядок» – марші націоналістів набули розголосу (європейська преса)


Прага – Західна преса інформує про відзначення в Києві, Запоріжжі, Луганську та інших містах України українськими націоналістами з ВО «Свобода» та їхніми прихильниками 1 січня 104-ї річниці від дня народження лідера ОУН(б) Степана Бандери. Газети звертають увагу на гасла націоналістичних маршів у Києві: «Бандера прийде і наведе порядок» чи «Герої не вмирають». Чимало видань звертають увагу на те, що у 2013 році Україна отримає перший транш у 500 мільйонів доларів із понад 3-мільярдного кредиту від Банку розвитку Китаю на реконструкцію альтернативної блакитному паливу енергетики. Оглядачі також звернули увагу на те, що у новорічну ніч із Чехії телефонували найбільше до України.

Польська Gazeta Wyborcza пише в середу про марші в українських містах 1 січня 2013 року на честь 104-ї річниці від дня народження лідера ОУН(б) Степана Бандери, який був убитий агентом КДБ в Мюнхені 1959 року. Польське видання інформує, що найбільшою була хода, яку організувала в Києві до річниці Степана Бандери партія «Свобода» – вона минулого року вперше провела до парламенту своїх посланців. Тут також зазначається, що, окрім Києва, марші на честь Бандери пройшли в Запоріжжі, Луганську й інших містах. У Луганську, як зауважує газета з Варшави, учасники ходи несли гасла: «Пам’ятаємо минуле! Шануємо героїв!». Газета зауважує, що Степан Бандера був прихильником терористичної боротьби проти ворогів ОУН ібув засуджений у 1934 році до смертної кари, заміненої потім на довічне ув’язнення в Польщі, за вбивство міністра внутрішніх справ у Варшаві Броніслава Перацького. Перацького Бандера і його прихильники вбили за його активність у репресіях проти українців Західної України. Видання з Варшави також нагадує, що суд в Україні скасував посмертне присвоєння Президентом Віктором Ющенком у 2010 році Степанові Бандері звання Героя України. Цей акт Ющенка засуджували, як пише Gazeta Wyborcza, у Польщі та Росії.

Лондонська The Guardian публікує матеріал під назвою «Україну звинувачують у дозволах іноземним державам викрадати людей, які шукають притулку». Йдеться про звинувачення влади в Києві з боку ООН, Amnesty International у тому, що вона дозволяла викрадати зі своєї території громадян із Росії, Палестини, Узбекистану, які шукали в Україні притулку від переслідувань. Останній такий випадок правозахисники оскаржили, коли російські спецслужби викрали в Києві активіста російської опозиції Леоніда Развозжаєва при повній пасивності української влади.

Ще одна польська газета, Rzeczpospolita, звертає увагу на заяву російського Міністерства закордонних справ на початку 2013 року про те, що Україна не має шансу на зниження Москвою для неї ціни на російський газ, як це робить Росія, наприклад, для Білорусі. Речник МЗС Росії Олександр Горбань каже, що для Білорусі у цінах на енергоносії з Росії знижки можливі тому, що вона є членом Митного союзу. Він також додав, як цитує газета з Варшави, що знижки для України у ціні на газ неможливі без її членства в Митному союзі. Тут також зазначено, що у 2013 році Київ отримає перший транш з понад 3-мільярдного кредиту з Китаю, який буде використаний для перебудови частини української енергетики на вугільні технології, котрі постачатиме Пекін українським підприємствам за західними ліцензіями. Експерти кажуть, що це дозволить Україні зменшити газову залежність від Москви.

Чеська iDNES інформує, що оператори мобільного телефонного зв’язку в Чехії зареєстрували у новорічну ніч із 2012-го на 2013 рік понад 42 мільйони розмов. Лише за годину Нового року чеські оператори зв’язку зареєстрували понад 7 мільйонів телефонних розмов. З Чехії, як зауважує видання з Праги, найбільше телефонували у новорічну ніч до України, Росії і Словаччини.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG