Доступність посилання

ТОП новини

У Криму відроджують традицію відзначати Різдво (ФОТО)


Різдвяна хода, Сімферополь, 2012 рік
Різдвяна хода, Сімферополь, 2012 рік
Сімферополь – Для кримчан, вихованих переважно на радянських традиціях, головне свято року – Новорічне. Різдво ж для значної частини мешканців півострова залишається лише черговим вихідним і приводом підняти чарку. Разом з тим, на півострові, як відзначає місцева преса, все більше людей намагається відроджувати старі традиції святкування Різдва, якими Крим був багатий 100-200 років тому.

«Свята Діва Сина породила...» – в одній із виставкових зал Кримського етнографічного музею триває репетиція дитячого фольклорного колективу «Світлиця». Співати українські колядки, як розповіла керівник ансамблю Інга Михайлевська, юні співачки готуються для участі у традиційному Різдвяному концерті, що пройде 6 січня у Блакитній залі Центрального музею Тавриди у Сімферополі.
Репетиція колядувальників
Репетиція колядувальників

Цього року колядки в адміністративному центрі автономії можна буде почути не лише в концертній залі, але й на вулицях міста. Як розповіла Радіо Свобода директор Української школи-гімназії Наталя Руденко, на Святий вечір молоді учителі і старшокласники гімназії вийдуть колядувати, а наступного дня, на Різдво, центральними вулицями Сімферополя вже вдруге відбудеться Різдвяна хода звіздарів.
Вертеп у Сімферополі у 2012 році
Вертеп у Сімферополі у 2012 році

Відродження старих традицій

Вперше гімназисти організували її торік і вона викликала великий позитивний резонанс як у місті, так і за межами Криму.
У сімферопольців було якесь збентеження, вони були вражені тим, що відбувається
Наталя Руденко

«Цього року Різдвяною ходою ми знову рушаємо з того ж місця, йтимемо центром міста, співатимемо, славитимемо народження Господа. Торік наші діти і вчителі були щасливі. У них була просто ейфорія, що вони цю красу принесли у місто. А у сімферопольців було якесь збентеження, вони були вражені тим, що відбувається. Але всі бачили, що це було неймовірно красиво. Потім багато людей до нас приєднувалися, це було просто дивовижно. І цього року так буде. І дай Боже, щоб це завжди так було!» – каже Наталя Руденко.

Директор гімназії Наталя Руденко з оголошенням про Різдвяну ходу звіздарів у 2013 році
Директор гімназії Наталя Руденко з оголошенням про Різдвяну ходу звіздарів у 2013 році
Вона також розповіла, що різдвяні звізди гімназисти та вчителі робили і роблять власними руками. Цьому їх навчили львівські звіздарі, які наприкінці 2011 року проводили в Сімферополі майстер-класи. Наталя Руденко каже, що хоче, щоб такі Різдвяні паради звіздарів стали у Криму традицією.

За словами керівника Кримського етнографічного музею Юрія Лаптєва, ще на рубежі 19 і 20 століть Крим був дуже багатим на різдвяні традиції. «Різдво – це одне з основних свят, як релігійних, так і народних. А Крим не лише багатонаціональний, це місце зустрічі основних релігій. Відповідно, це накладало свій відбиток», – зазначив Юрій Лаптєв.
Різдвяна виставка в етнографічному музеї
Різдвяна виставка в етнографічному музеї

Він розповів, що першими починали святкувати католики й протестанти-лютерани – німецька і чеська громади, італійці, французи, які жили на півострові. Потім наставав час православних – болгар, греків, росіян та українців, різдвяні традиції яких теж дуже різнилися. При цьому мусульманське населення півострова привітно до цього ставилося, доброзичливо вітаючи сусідів зі святом.

Юрій Лаптєв каже, що це культурне багатство Криму тепер необхідно відроджувати.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

XS
SM
MD
LG