Доступність посилання

ТОП новини

На Донбасі, де плідно «попрацював» СРСР, знову відзначають Різдво


Донецьк – На Донеччині готуватись до Різдва та відзначати його почали, фактично, лише з набуттям Україною незалежності. Радянська влада перервала дореволюційні традиції. Цього ж року уперше в шахтарській столиці провели різдвяні ярмарки.

На Донеччині Різдво масово святкують відносно недавно. Адже до розпаду СРСР в області відзначали його лише ті, хто, попри боротьбу влади з релігією, зумів зберегти родинні традиції.

Публіцистка й дослідниця міфів про Донбас Олена Тараненко у коментарі Радіо Свобода пояснила, чому різдвяні традиції тільки відроджуються на Сході.

«Якісь особливі специфічні традиції мені не відомі. Українські різдвяні традиції більше пов’язані із традиціями Західної України. Там індустріалізація та радянська влада мали менший вплив. Різдвяні традиції, як такі, наклалися на дохристиянські вірування й тому збереглися більшою мірою у сільській місцевості. А Донбас – це результат повної індустріалізації , яка супроводжувалася боротьбою з церквою», – каже Олена Тараненко.
Навіть найстарше покоління, люди, яким по 70 років, вони мало що про це знають. Розумієте, біда нашого краю в чому
Наталія Шаповалова

А викладач кафедри культурології Донецького національного університету Наталія Шаповалова зазначає: «Раніше кутю варили із пшениці. Зараз переважає рис. За радянських часів це вважалося проявами минувщини, те, що треба відкидати. Навіть найстарше покоління, люди, яким по 70 років, вони мало що про це знають. Ось розумієте, біда нашого краю в чому».

З набуттям Україною незалежності Різдво поступово стало популярним родинним святом. Найперше жінки взялися відроджувати традиції готуючи страви й подарунки дітям. Рецепти традиційної куті у великі міста привезли із сіл, від бабусь. Зараз кутя на Донбасі переважно готується з рису, а вже далі фантазію кухарів ніщо не обмежує. Додають все, від чорносливу до шоколаду.

Впізнаваним символом свята стало різдвяне янголятко. Його віднедавна прийнято дарувати господарям, коли йдеш у гості.

Нові старі традиції

Різдвяні ярмарки проходять в цьому році на Донеччині вперше, і стартували вони напередодні католицького Різдва. Проте донеччани у захваті від самої атмосфери свята та від подібного формату, адже раніше взимку нічого подібного у шахтарській столиці не відбувалося.

Кілька років тому студентська молодь з громадської організації «Поштовх» спробувала започаткувати на Донеччині нову традицію – фестиваль різдвяних вертепів. Кілька хлопців спеціально подорожували влітку Карпатами, встановлювали зв’язки з селами та колективами, щоб запросити їх узимку в столицю Донбасу. Однак це залишилося хоч і яскравою, але одноразовою акцією, адже влада тоді не підтримала починання, а студенти не змогли робити фестиваль самотужки.

Відсутність традицій святкування Різдва на Сході України активно використовується маркетологами, які пробують продавати донеччанам під виглядом різдвяних абсолютно різні товари – від італійських солодощів до подарункових наборів із 12 предметів.
  • Зображення 16x9

    Олена Поволяєва

    На Радіо Свобода з жовтня 2011-го року. Народилася, виросла, живу та працюю в Донецьку. У 2009-му році отримала ступінь магістра журналістики та диплом з відзнакою в Донецькому національному університеті. Цікавлюся документальним та радикальним кіно, сучасним мистецтвом, літературою. Катаюся на роликах, подорожую.

    Olena Povoliaieva | Создайте свою визитку


XS
SM
MD
LG