Доступність посилання

ТОП новини

Білоруське «економічне диво»: очікують на українських покупців


Мінськ – Білорусь із нового року першою з країн СНД запроваджує систему Tax Free. Іноземці, купляючи щось у білоруських крамницях, можуть розраховувати на повернення податку на додану вартість. Водночас у найбільших крамницях Мінська деякі продавці взагалі не чули про систему Tax Free, а в білоруському міністерстві податків і зборів визнають: на початковому етапі проблеми є, але незабаром усе залагодять.

Офіційні білоруські телеканали рапортують про Tax Free, як про новорічний подарунок іноземцям: якщо громадянин України чи Польщі купить у Білорусі товарів на суму понад 100 доларів у одній крамниці, він може розраховувати на повернення 20% ПДВ, якщо пред’явить документи протягом 3 місяців.

Ця система закликана стимулювати розвиток в’їзного туризму, вона схожа на відому мережу Global Blue, яка діє у країнах Євросоюзу і дає іноземцям можливість суттєво заощаджувати на покупках.

Про новації поки поінформовані не всі

У перші дні формальної дії білоруського Tax Free напливу шопінг-туристів до Білорусі не помітно. У великих крамницях Мінська немає жодної реклами про місця, де можна заповнити форми на повернення ПДВ, немає і самих форм.

Керівник секції складної побутової техніки мінського ЦУМу каже, що взагалі нічого не чув про Tax Free в Білорусі. «Поки що у нас такої інформації не було. Може буде у нас якась нарада і нам пояснять, але ще не було, нічого нам не казали», – зазначає чоловік.

В уряді шукають, хто повертатиме гроші

Положення про систему Tax Free парламент Білорусі включив у новий Податковий кодекс, який набув чинності з 1 січня 2013 року.
Співробітниця Міністерства податків і зборів Білорусі Наталія Долгова зазначає, що для того, щоб система почала реально діяти, потрібен додатковий час. Поки що є й певні організаційні труднощі.

Поки не визначений оператор для системи повернення грошей. У світовій практиці є компанії, які безпосередньо такими речами займаються. Може, якась із іноземних компаній прийде до нас на ринок
Наталія Долгова
«На сьогодні поки не визначений оператор для системи повернення грошей. У світовій практиці є компанії, які безпосередньо такими речами займаються. Може, якась із іноземних компаній прийде до нас на ринок. Ми повідомили їм про відповідні зміни в нашому податковому законодавстві. Сподіваємося, що це станеться найближчим часом: ми хотіли б запустити механізм Tax Free вже цього року, щоб у 2014 році він запрацював по повній програмі», – каже Наталія Долгова.

Українцям поки їхати на шопінг не дуже вигідно

Крім організаційних труднощів, для білоруського Tax Free є і економічні перепони. Головна з них – дуже високій рівень цін в Білорусі у порівнянні з Україною та іншими сусідніми державами.

За тих курсів валют, які є наразі, наші громадяни купують все в Україні, як правило
Леонід Злотніков
«Він і раніше був вищим, ніж в Україні, але нижчим, ніж у Росії (у 2011 році, коли в Білорусі була девальвація валюти, росіяни до нас їхали за товарами). Але потім курс білоруської валюти штучно завищили, і тепер не чути, щоб росіяни щось там купували у прикордонних районах. За тих курсів валют, які є наразі, наші громадяни купують все в Україні, як правило», – говорить мінський економіст Леонід Злотніков.

Експерт вважає, що білоруський рубль переоцінений на 20% – якраз на стільки, скільки пропонує система повернення іноземцям ПДВ. Щоб стимулювати іноземний шопінг-туризм, каже він, уряду Білорусі треба девальвувати свою валюту.

З іншого боку Білорусь входить до Митного союзу, і свою ініціативу Tax Free не погоджувала в його органах. Тож і тут можуть бути проблеми, тому що Білорусь у митних та податкових справах тепер не володіє повним суверенітетом.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG