Доступність посилання

ТОП новини

Альтернативним газотрейдером стане Фірташ


«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних стратегій. Ставте свої питання у режимі коментарів, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів. Також пропонуйте теми, які для Вас є цікавими.

Київ – Чи з’являться на українському ринку газу нові гравці? Юридично право обирати постачальників газу підприємства отримали у 2012 році. Але скористатися ним поки що змогла обмежена кількість підприємств. Тепер же керівництво «Нафтогазу» закликає промисловців шукати альтернативних постачальників палива. Дехто з експертів розцінює це як спробу влади створити внутрішній ринок газу. Утім, на думку інших, йдеться про перерозподіл газового ринку.

Право обирати постачальника газу підприємства отримали у 2012 році. А з 1 січня 2013-го таке право отримали і бюджетні установи. Це передбачене постановою Комісії з регулювання електроенергетики, розробленою на виконання закону «Про основи функціонування ринку газу».

Тепер же голова «Нафтогазу» Євген Бакулін закликає керівників промислових підприємств домовлятися про закупівлю газу в альтернативних трейдерів.
Контракт між «Нафтогазом» та «Газпромом» дуже жорсткий. Ми розуміємо, що ціни згідно із цим контрактом навіть вищі, ніж європейські
Євген Бакулін

«Ми підійшли до того моменту, коли наш ринок можна лібералізувати, – каже Бакулін. – Контракт між «Нафтогазом» та «Газпромом» дуже жорсткий. Ми розуміємо, що ціни згідно із цим контрактом навіть вищі, ніж європейські. Це ставить нашу промисловість у нерівні умови з іншими країнами».

При цьому Євген Бакулін наголосив, що «Нафтогаз» за собою залишає населення, яке споживає газ українського видобутку, а також теплокомуненерго, які отримують державні дотації.

Керівники ж підприємств позитивно оцінюють можливість обирати постачальника газу.

«Якщо буде дешевший газ, то, звісно, купуватимемо (газ в альтернативних трейдерів)», – пояснює Радіо Свобода голова правління Маріупольського меткомбінату імені Ілліча Володимир Бойко.

Він пригадує, як у 90-х роках підприємство купувало газ напряму в «Газпрому» і сподівається, що це вдасться робити і зараз.

Про дешевший газ домовлятиметься Фірташ

У грудні 2012 у рамках DF Group Дмитра Фірташа була зареєстрована компанія Ostchem Gas Trading AG, яка має займатися торговими операціями з газом. У 2013-му Дмитро Фірташ планує поставити на український ринок 8 мільярдів кубів газу. Йдеться передусім про постачання для хімічних підприємств, які належать Фірташу. При цьому він заявив, що неготовий сказати, чи зможе забезпечити постачання газу у великих обсягах для потреб інших споживачів.

Разом з тим, Федерація роботодавців, головою якої є Фірташ, уповноважила його взяти участь у переговорах, щоб отримати нижчу ціну газу для української промисловості.
Зниження на 10% ціни газу дає можливість не скоротити близько 100-150 тисяч робочих місць
Дмитро Фірташ

«Зниження на 10% ціни газу дає можливість не скоротити близько 100-150 тисяч робочих місць, – каже Фірташ. – Я пропоную, щоб Федерація взяла активну участь у переговорах, щоб Федерація не стояла осторонь переговорних процесів лібералізації ринку. Що таке Федерація? Тут присутні фактично всі напрямки нашої промисловості. Тут не важливо, хто буде трейдером, тут важливе питання ціни».

Альтернатива із Заходу чи Сходу?

Що ж до інших трейдерів, то, за словами голови правління альянсу «Нова енергія України» Валерія Боровика, їх коло може бути достатньо широким.
Буде намагання залишити у своїх руках контроль над газовими потоками з боку групи Бойка-Фірташа-Львочкіна
Валерій Боровик

«Буде намагання залишити у своїх руках контроль над газовими потоками з боку групи Бойка-Фірташа-Львочкіна, – пояснює Боровик. – Гравцем на цьому ринку окремо буде «Газпром» через свої дочірні підрозділи. Також може виходити на цей ринок компанія «Новатек», друга по видобуванню газу в Росії, якщо «Газпром» допустить її до мереж та до продажу на зарубіжні ринки. Також це можуть бути гравці, створені іншими газоносними країнами – Казахстаном, Азербайджаном, Узбекистаном. Газові трейдери можуть бути створені також великими промислово-фінансовими групами з боку Ахметова чи Коломойського».

Тим часом експерт з енергетичних питань Володимир Саприкін не виключає, що поставки будуть також і з Заходу. Що ж до ціни, то, на його думку, вона може бути суттєво нижчою, ніж та, яку «Нафтогаз» платить «Газпрому».
Що стосується Заходу, то тут потрібна підтримка держави, оскільки мають бути задіяні компанії кількох держав
Володимир Саприкін

«Що стосується Заходу, то тут потрібна підтримка держави, оскільки мають бути задіяні компанії кількох держав, – вважає Саприкін. – Це непросто. Однак це можуть бути мільйони кубічних метрів на день. Згодом, можливо, і більше. Що ж стосується «Газпрому», то Фірташ купує вісім мільярдів, а чому ж не може Ахметов купити, скажімо, три мільярди. Питання вирішується. І, можливо, ціна буде набагато нижчою ніж та, за якою сьогодні купує «Нафтогаз».

Спроби створити внутрішній ринок газу…

Право обирати постачальника газу споживачам потрібно було дати вже давно, зазначає колишній голова «Нафтогазу» Олексій Івченко. Але, наголошує він, говорити про створення внутрішнього ринку газу в Україні – зарано. Поки що це лише намагання.

«Певні кроки робляться, але робляться вони від безвиході. Є безвихідь, тож шукаються альтернативні шляхи, – каже Івченко. – Але до цього просто не потрібно було доводити. Всі можливості для введення внутрішнього ринку газу були і чотири, і п’ять років тому. Це потрібно було робити».

… або бажання перерозподілити його

Створення компанії Ostchem Gas Trading, заклик Бакуліна шукати альтернативних газотрейдерів та засідання Федерації роботодавців, головою якої є Фірташ, – це, на переконання експерта з енергетичних питань Олександра Нарбута, не що інше, як бажання перерозподілити газовий ринок.
Це бажання вибудувати нові монополістичні конструкції, передати в руки наближених до влади олігархічних груп найбільш платоспроможних споживачів
Олександр Нарбут

«Це бажання вибудувати на цьому ринку нові монополістичні конструкції, передати в руки наближених до влади олігархічних груп найбільш платоспроможних споживачів, – наголошує Нарбут. – Це нерівні умови, оскільки це супроводжується абсолютно неконкурентними діями. Їх проводять деякі керівники «Нафтогазу», які не видавали ліміти незалежним постачальникам газу, які забезпечують середніх та дрібних споживачів газом власного видобутку».

Після імплементації другого енергетичного пакету ЄС Україну очікує імплементація третього. Важливим є і те, що прозорість газового ринку відчинить двері для європейських компаній. Вони також зможуть виступати у ролі газотрейдерів і постачати газ українській промисловості.

Але до того часу потрібно завершити реформу «Нафтогазу», яку ніяк не осилить нинішнє керівництво компанії. Після цього і населення отримає змогу вибирати постачальника газу або ж трейдера. До того часу в Україні, як і в сусідній Польщі, має почати функціонувати газова біржа, яка зводитиме продавців і покупців палива.


Наступного понеділка слухайте про використання Україною російського ядерного палива, яке не диверсифікує український ринок.

«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних стратегій. Ставте свої питання у режимі коментарів, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів. Також пропонуйте теми, які для Вас є цікавими.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG