Доступність посилання

ТОП новини

В іранок, на вимогу їхніх чоловіків, можуть забирати паспорти


Паспорти іранок, які хочуть виїхати за кордон без дозволу чоловіка, можуть конфіскувати. Іранський парламент обговорює новий законопроект, який передбачає таке покарання. Правозахисники обурені.

Нині всі іранці до 18 років, які хочуть виїхати за кордон, мають отримати батьківський дозвіл. Із повноліттям ця вимога для жінок не зникає. Новий законопроект, який обговорюють в Тегерані, передбачає, що у жінок будуть ще й забирати паспорти, якщо чоловік не захоче, чи передумає давати дозвіл на виїзд.

Відомий іранський юрист, що живе у США, Мегранґіз Кар сказала Радіо Свобода, що йдеться про нове обмеження на свободу пересування.

«Дотепер, якщо чоловік передумав, то міг послати листа до офіційних структур і тоді жінка на летовищі з’ясувала б, що не може виїхати. Але ніхто не конфіскував у неї паспорт. Тепер це може бути нове обмеження», – зазначає Кар.

У листопаді іранські законодавці проголосували за те, щоб всі незаміжні жінки до 40 років просили про письмовий дозвіл на отримання паспорта від батька чи опікуна. Це викликало протести жіночих організацій. Щоправда, в парламентському комітеті з питань безпеки Ірану кажуть, що вимогу вже змінили – письмовий дозвіл потрібен лише заміжнім, незалежно від віку. Це правило обґрунтовують піклуванням про безпеку і добробут жінок.

Жіночі активістки з цим не погоджуються. Вони заявляють про наступ на жінок, яких і дотепер дискримінують, коли йдеться про справи розлучення, опіки над дітьми, чи спадщини. Разом з тим жінки нині становлять понад 60 відсотків студентів іранських вишів.

Іранська громадська діячка та журналістка Асіе Аміні сказала Радіо Свобода, що іранкам постійно доводиться долати опір.

«Іранські жінки, завдяки своїм академічним, професійним і громадським успіхам, щодня стають незалежнішими. І через це багато з них, очевидно, шукає більше контактів із зовнішнім світом, – наголошує вона. – На жаль, замість того, щоб сприяти їхньому розвитку, урядові закони і рішення обмежують їхню діяльність. Це стосується і статті, яку обговорюють в парламенті».

Аміні визнає, що урядова політика також пов’язана зі стереотипом в іранському суспільстві, що місце жінки передовсім бути матір’ю і дружиною, але не більше.


Матеріал підготували Golnaz Esfandiari, Мар’яна Драч

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG