Доступність посилання

ТОП новини
07 травня 2021, Київ 17:29

Чи вдасться в Україні приборкати сказ?


Київ – Нині тварини хворіють на сказ у 10 разів частіше, ніж 15 років тому, заявляють екологи. Однак замість того, щоб вакцинувати тварин від сказу, їх вбивають, стверджують захисники тварин. За їхніми словами, особливо від цього страждають вовки. Але в Держфітослужбі переконують, що ситуація зі сказом некритична і триває проведення щеплень. На всі області, однак, для диких тварин бюджетного фінансування бракує.

За офіційними даними, рівень захворюваності на сказ серед тварин в Україні за останні 15 років зріс удесятеро. Торік, зокрема, виявлено понад півтори тисячі випадків, тобто на 470 випадків більше, ніж позаторік. На думку фахівців Київського еколого-культурного центру, основною причиною цього є стихійні звалища м’ясних відходів із птахоферм та інших господарств, коли померлих від хвороб тварин не утилізують, а викидають в лісах чи деінде. Це приваблює бродячих собак і лисиць, які вважаються основними рознощиками сказу.

Неутилізованої здохлятини за рік назбирується близько 200 тисяч тонн, наводить статистику еколог Володимир Борейко. За його словами, найбільше від цього страждають вовки, яких відстрілюють під виглядом боротьби із хворобою. «У нас зараз десь 2600-2700 вовків офіційно у популяції. Щороку відстрілюється 1300-1400, тобто половина популяції», – зауважує еколог.

Зі сказом активно і успішно борються у Польщі, не чіпаючи вовка, який там – під державною охороною, розповідає активістка тамтешньої організації «На користь усіх створінь» Анна Силезняк.

«Щороку на вакцинацію виділяють близько 30-40 мільйонів злотих, – говорить вона. – Щеплення виглядає так: із літаків на ліси та інші місця, де живуть дикі тварини, скидають харчові приманки із вакциною, які тварини з’їдають».

Теперішні випадки сказу поляки пояснюють міграцією диких тварин із прикордонних областей, в тому числі – і з України. За словами фахівців Київського еколого-культурного центру, вакцинація в Україні раніше проводилася, але вибірково – на Півночі і на Сході. Це давало результати, зокрема, на Луганщині кількість зареєстрованих випадків хвороби зменшилась зі 103 до 1. Однак, за словами Володимира Борейка, оскільки дикі тварини постійно мігрують, вибіркове щеплення не має сенсу.

Бюджету вистачає на щеплення лише у 5 областях – Держветфітослужба

Про знищення вовків через сказ у Держветфітослужбі не чули. Кажуть: могли відстрілювати лисиць, які є одними з основних поширювачів хвороби і чия популяція на теренах України значно зросла. Щеплення домашніх тварин відбувається по всій Україні, а диких – у тих п’яти областях на Сході і Півночі, де ситуація зі сказом найгірша, зазначив у коментарі Радіо Свобода начальник профільного управління Державної ветеринарної та фітосанітарної служби Мар’ян Троцький.

«Звісно, хотілося б робити вакцинацію по всій Україні: від Сходу до Заходу. Але, на жаль, такого фінансування з державного бюджету ми не отримуємо», – пояснює він.

Щеплення диких тварин у 70-кілометровій прикордонній зоні на Заході України фінансує Євросоюз, решта областей, за винятком п’яти згаданих, лишається без вакцини. Однак ситуація не є критичною, наголошує Троцький, головне – щоб власники тварин вчасно робили щеплення – раз на два роки.

Протягом минулого року в Україні не зафіксовано жодного випадку захворювання на сказ людей. Позаторік було 6 таких випадків, зокрема помер киянин. Він придбав песеня, яке виявилося хворим і вкусило свого господаря.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG