Доступність посилання

ТОП новини

Вибори до Кнесету: поступу з палестинцями не буде


У вівторок, 22 січня, ізраїльтяни йдуть на виборчі дільниці, щоб обрати новий Кнесет, парламент країни, який формуватиме уряд. Через прогнози, що крайні праві партії зміцнять свій рейтинг у коаліції прем’єра Біньяміна Нетаньягу, мало хто вірить, що ці вибори сприятимуть мирному процесові між ізраїльтянами і палестинцями.

Економіка та ядерна програма Ірану – це головні питання, які турбують ізраїльтян перед виборами. Прем’єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу називає іранську проблему найважливішою для країни: «Проблема Близького Сходу – це спроба Ірану отримати ядерну зброю, хімічна зброя у Сирії, ісламський радикалізм в Африці, що загрожує поширитися в усьому регіоні».

Але, як свідчать опитування, більше ніж Іран чи інші міжнародні проблеми, ізраїльтян турбує власна економіка. Бюджетний дефіцит Ізраїлю минулого року зріс удвічі більше, ніж планували, тому в країні побоюються затягування пасків.
Пересічних жителів також турбує зростання цін, каже Радіо Свобода Світлана Глаз, голова місцевого товариства «Українці в Ізраїлі»: «В Ізраїлі за останній час зросли ціни абсолютно на все: на житло, яке купити майже неможливо, особливо в центрі країни, це і підвищення цін на лікування, на їжу, елементарне наше життя. Люди сподіваються, що нова людина прийде і щось вона змінить Хоча це політика, я не знаю як її можна так швидко змінити».

Але зміна прем’єра в Ізраїлі малоймовірна. Правоцентристська партія «Лікуд», за прогнозами, знову буде найсильнішою, здобувши 35 зі 120 місць у Кнесеті.

Щоправда, в коаліції ймовірні зміни. Несподіванкою нинішньої кампанії стали радикальні націоналісти з партії «Єврейський дім». Їхнього лідера, харизматичного 40-річного Нафталі Беннетта називають «рок-зіркою» ізраїльської політики.

Звертаючись передовсім до юних виборців і вихідців з колишнього Радянського Союзу, він впевнено набирає бали.

«Єврейський дім», який мав три місця у парламенті, нині претендує на 12, забираючи голоси у партії прем’єра. Беннетт може стати важливим партнером в правлячій коаліції і навіть претендувати на ключову урядову посаду.

Ізраїльтяни втомилися від палестинського питання

Через це оглядачі песимістично ставляться до перспектив мирного процесу між ізраїльтянами та палестинцями.

Професор Дауд Куттаб, який спостерігає за ізраїльськими виборами в США, у коментарі Радіо Свобода описав загальну ситуацію: «Багато провідних партій навіть не мають жодної мирної програми, вони не торкаються політики, звертаються лише до соціальних та економічних питань. І, звичайно, провідні партії дуже праві, сіоністські, виступають за продовження окупації Палестини у певній формі».

Хоча ізраїльський прем’єр готовий до переговорів про незалежну палестинську державу, вірогідне посилення правого крила в новому Кнесеті означає, що наділі просування у цій справі буде неможливе, вважають спостерігачі.

Водночас для пересічних виборців палестинське питання відійшло на другий план, пояснює Ідо Зелковіц, викладач вишу з Хайфи: «Ізраїльська громадськість дуже втомилася від палестинського питання. Якщо глянути на опитування громадської думки, то є розуміння, що немає іншого вибору, ніж дві держави. І я думаю, що більшість ізраїльтян хочуть розлучитися з палестинцями. Але, з іншого боку, є загальне розчарування і недовіра до палестинських партнерів. Тому палестинське питання наразі не займає в Ізраїлі головного місця».

Матеріал підготували: Мар’яна Драч, Kayvan Hosseini, Robert Coalson
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG