Доступність посилання

ТОП новини

Спрощення дозвільної системи і бюрократія: хто кого?


Київ – Реформа адміністративних послуг, яка має спростити для українців отримання всіх дозволів та довідок – під загрозою, вважають незалежні експерти та представники опозиції. На їхню думку, спрощенню системи адміністративних послуг перешкоджають лінощі посадовців та їхнє небажання втрачати контроль над фінансовими потоками. Втім, висновки щодо реформи робити ще рано, вважають представники парламентської більшості, які, зокрема, голосували за закон «Про адміністративні послуги».

В Україні вже діють понад 100 Центрів з надання адміністративних послуг (ЦНАП), де в одному приміщенні українці можуть отримувати сотні різних видів довідок та дозволів. Загалом таких центрів має бути створено більше ніж 700, у великих містах і в районних центрах – такою є інформація Кабміну. Натомість експерти, які роблять незалежний моніторинг адміністративної реформи в Україні, нарахували не більше ніж 10 таких центрів, що реально діють. Про це заявив журналістам заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук.

Через ці та інші перешкоди у спрощенні дозвільних процедур, українська громадськість за фінансової підтримки Єврокомісії розпочинає проект з контролю за перебігом адмінреформи, зазначає він.

«Починаємо системний проект, який передбачає моніторинг системи адміністративних послуг, розробку громадськістю нормативних актів для реалізації закону «Про адміністративні послуги», тренінги тощо. Обіцяю, що найближчі два роки не даватимемо владі розслабитися», – підсумовує Віктор Тимощук.

Один закон діє по-різному в різних регіонах – експерти

Центр політико-правових реформ та місцеві громадські організації вже мають перші результати цього моніторингу. Зокрема, з’ясували, що різні українські регіони живуть за одними законами, однак мають різний рівень бюрократії. Зокрема, щоб отримати земельну ділянку для будівництва житла у Харківській області потрібно зібрати 69 довідок, в Івано-Франківській області – 16. (Для порівняння, у США – 2 довідки.) Не виключено, що це пов’язано з успішною роботою ЦНАП в Івано-Франківській області, вважає експерт Центру адміністративного консалтингу (який опікується Західною Україною) Іван Бригілевич.

Інша проблема, яку відзначають представники Центру політико-правових реформ, – це намагання кожного міністерства створити власні дозвільні центри, і нікому не передавати своїх повноважень. Зокрема, нині МВС будує власний центр з надання адміністративних послуг, який коштуватиме бюджетові понад 130 мільйонів гривень, тобто на ці кошти можна було створити 50 центрів із надання усіх адміністративних послуг в різних регіонах, вважає Віктор Тимощук. Окрім того, ухвалені нормативні акти, які дозволяють міліції надавати адміністративні послуги самостійно, і які суперечать іншим законам. Причину Тимощук бачить у небажанні різних відомств втрачати контроль над фінансовими потоками.

«Це лінь, брак знань і бажання утримувати в своїх руках грошові потоки. В оточенні Президента є мозкові центри, які, наприклад, пропонують єдині центри надання адміністративних послуг. В Уряді просто їх не розуміють, і виконують так, як можуть», – вважає експерт.

Реформу лише розпочали, оцінювати рано – регіонал

Реформа адміністративних послуг лише розпочалася, тому оцінки їй давати рано, заявив Радіо Свобода народний депутат-регіонал Анатолій Кінах. Він вважає адмінреформу в Україні перспективною, попри низку перешкод у її впровадженні.

Це бюрократія: величезна кількість довідок з кожного питання і дрібна побутова корупція
Анатолій Кінах

«Початі дуже серйозні програми підвищення якості держави. Бо головна мета держави – обслуговувати громадян країни на податки, які вони сплачують. Чимало проблем є спадщиною радянської системи. Система державних послуг є деформованою, місцева влада створює низку підприємств-посередників, які за гроші роблять ті послуги, на які надходять кошти з бюджету. Це й бюрократія: величезна кількість довідок з кожного питання і дрібна побутова корупція. Тому спрощення дозвільної системи має принципове значення для побудови сучасної європейської держави», – вважає Антолій Кінах.

Бондаренко: за послугу на 1 гривню – година біганини і 15 гривень комісій!

На відміну від нього, депутат від об’єднаної опозиції Віктор Бондаренко бачить головні перешкоди для адміністративної реформи не на місцевому рівні.
Бюрократична система не має бажання скорочувати саму себе
Віктор Бондаренко

«Я днями писав депутатські запити з приводу роботи нотаріусів. Уявіть, тепер, коли людина приходить до нотаріуса за певними видами послуг, він її спрямовує до найближчого банку, де треба сплатити 1 гривню за перевірку достовірності документа, і ще 15 гривень комісії за цей платіж, – обурюється опозиційний депутат. – Держава таким чином заробляє. Бюрократична система не має бажання скорочувати саму себе».

Нині єдині офіси з надання адміністративних послуг (зокрема, довідок та дозволів) діють лише в частині українських міст. У багатьох випадках найбільш витратні дозволи (на реєстрацію авто, земельної ділянки, нерухомості) залишаються у компетенції різних відомств. За простотою та прозорістю дозвільної системи у міжнародних рейтингах Україна посідає останні місця в Європі та залишається серед останніх у світі.

Зокрема, Україна посіла 164-е місце у рейтингу економічних свобод. Серед європейських країн вона опинилася на останньому місці. Окрім того – вона має 181-е місце (зі 183 держав світу) – за простотою сплати податків, і обганяє лише Венесуелу та Білорусь.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG