Доступність посилання

ТОП новини

Україна виборює лідерство у Чорноморському регіоні


Київ – У перші шість місяців цього року Україна головує в Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС). Нині у Стамбулі на спеціальному засіданні українці оприлюднять пріоритети головування в цій організації. Головування України в ОЧЕС припало на складний для Організації час: її піддають критиці за млявість при здійсненні економічних програм і небажання окремих її членів використати політичні й дипломатичні методи при вирішенні наявних усередині ОЧЕС проблем.

Минулого літа ОЧЕС відзначила своє 20-річчя під звуки критики, що лунали звідусіль. Росіяни обговорювали прогрузинські настрої Організації, керівництво якої засудило конфлікт Москви і Тбілісі 2008 року і виступило за територіальну цілісність Грузії. У свою чергу, Міністерство закордонних справ Грузії нарікало на недостатньо рішучу реакцію ОЧЕС, нагадуючи, що ця Організація має дбати про стабільність у Чорноморському регіоні.

Румунія та Україна через ОЧЕС намагались роз’яснити міжнародній спільноті особливості судової тяжби у справі належності й статусу острова Зміїний.

Тож Україна, як головуюча в ОЧЕС, планує використати політичні й дипломатичні важелі для вирішення наявних поміж членами Організації суперечок і зосередитись на економічній складовій діяльності ОЧЕС. Про це напередодні заявив виконувач обов’язків голови Департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ України Євген Перебийніс.

Україна буде продовжувати політику розвитку багатостороннього економічного співробітництва у регіоні
Євген Перебийніс
Серед пріоритетів головування України він назвав наступні проекти: «Зміцнення регіональної ролі Організації, реалізація проектів Чорноморської окружної автомобільної магістралі, морських магістралей, здійснення проекту з прямого вантажного паромного й залізничного сполучення. Україна, керуючись статутом ОЧЕС та оновленим порядком денним Організації, буде продовжувати політику розвитку багатостороннього економічного співробітництва у регіоні».

Крім того, нині у Стамбулі країни Чорноморського регіону повинні узгодити Програму діяльності ОЧЕС на час головування України і обговорити проблеми регіональної безпеки, зазначив Перебийніс.

Вплив Москви в ОЧЕС як негативний чинник для України

Щоправда, якраз безпекова складова стоїть на заваді розвитку Організації, вважає експерт міжнародної наукової організації «Чорноморська миротворча мережа» Сергій Данилов.

Економічна інтеграція у рамках регіональних об'єднань, таких як ОЧЕС, швидше імітує інтеграцію, ніж її здійснює
Сергій Данилов
«Економічна інтеграція у рамках регіональних об'єднань, таких як ОЧЕС, швидше імітує інтеграцію, ніж її здійснює. На жаль, країни усе більше розходяться, а не шукають спільні точки дотику. Чимало проектів гальмуються у результаті політичної нестабільності та «заморожених конфліктів» у регіоні», – каже експерт.

Болгарський політолог Чавдар Стефанов вважає, що перш ніж пропонувати нові економічні інтеграційні проекти, більшості країн ОЧЕС варто подолати власні політичну нестабільність та корупцію.

«Я б не радив забувати про російський чинник: Кремль не відмовиться «повернути на свою орбіту» Україну й Кавказ, використовуючи для цього свій вплив в ОЧЕС», – зауважує Стефанов.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG