Доступність посилання

ТОП новини

Чи узаконить Польща життя «на віру»? Зокрема, одностатеву…


Варшава – Польські пари, які живуть «на віру», можуть отримати частину прав, якими користуються офіційно зареєстровані подружжя. Центристські та ліві фракції Сейму хочуть дозволити реєструвати цивільні шлюби. Якщо зміни в національному законодавстві будуть ухвалені, то так звані партнерські договори укладатимуть не лише чоловіки з жінками, а й особи однієї статі. Польський парламент дебатує про те, які саме права повинна гарантувати держава тим, хто відкидає традиційні уявлення про сім’ю.

Сейм розглядає у першому читанні три законопроекти про партнерський договір. Один запропонувала правляча в країні партія «Громадянська платформа», два інші – опозиційні ліві сили. Згідно з усіма проектами, польська держава повинна надати більше прав цивільним незареєстрованим подружжям, а також узаконити співжиття одностатевих пар.

Автори законопроектів говорять про те, що Польща – одна з останніх країн Європейського Союзу, де питання цивільних подружжів дотепер неврегульовані. Тим часом, кажуть вони, понад 70 відсотків поляків вважають, що цивільні подружжя, які складаються з осіб різної статі, повинні мати рівні права з парами, котрі живуть у шлюбі.

Людей без шлюбу не можна дискримінувати – центристи й ліберали

Депутат Роберт Бєдронь, палкий прихильник ухвалення закону про партнерський договір, каже, що цивільні подружжя у Польщі фактично дискриміновані.

«Значна частина громадян і громадянок дискриміновані, тому що вони не можуть користуватися спадщиною на тих самих принципах, що інші, не можуть поховати свого партнера або партнерку», – говорить політик.

Щоб нікого не дискримінувати, польські політики ліберальних поглядів пропонують поряд із сім’єю узаконити «зареєстрований партнерський договір». Згідно з їхніми пропозиціями, таку нотаріально завірену угоду можуть укласти особи, яких політики пропонують назвати партнерами. Правові наслідки підписання партнерського договору подібні до результатів укладення традиційного шлюбу.

Політики пропонують, щоб партнери мали право на успадкування майна, спільного отримання кредитів у банку, право на інформацію про стан здоров’я своєї «другої половини», а також право вирішувати, де в разі смерті поховати партнера.

У проекті правлячої польської партії «Громадянська платформа» записано, що в разі потреби, якщо один із партнерів опиниться в складній фінансовій ситуації, інший упродовж трьох років повинен сплачувати йому аліменти.

Партнерство – це «узаконення розпаду сім’ї»

Прирівнювати у правах пари, які живуть на віру, до традиційних сімей не хочуть польські праві політики. Найбільше вони наголошують на тому, що укладення партнерських договорів між представниками однієї статі суперечить польській Конституції.

Депутат Тадеуш Возняк нагадує, що, згідно з основним законом Польщі, подружжя – це чоловік і жінка. Тому, вважає депутат Возняк, заперечення цієї істини – це підважування конституційних основ держави, удар по її устрою. Возняк каже, що намагання змінити традиційні уявлення про сім’ю – це затирання різниці між добром і злом.

За словами депутата Францішка Стефанюка, ліберальні сили намагаються переконати поляків, що в сучасному світі традиційна модель сім’ї неможлива, анахронічна. Спроби впровадження у Польщі партнерського договору Стефанюк називає узаконенням розпаду сім’ї. Тим часом, каже він, саме традиційна сім’я – це важливий державотворчий чинник.

Болєслав Пєха із партії «Право і справедливість» вважає, що, впровадження інституту партнерського договору – це крок уперед до узаконення гомосексуальних шлюбів, а згодом і до усиновлення гомосексуальними парами дітей.

Про це ж говорить Аркадіуш Мулярчик із партії «Солідарна Польща». «Ми не погоджуємося з тим, що двоє чоловіків можуть виховувати донечку або сина, або щоб дві жінки могли виховувати дитину. На це нашої згоди нема», – зазначає він.

Категорично проти ухвалення закону про партнерство виступають польські католицькі організації. Вони наголошують на тому, що понад дві третини поляків не погоджуються на визнання державою партнерських договорів між особами однієї статі. Польські католики закликають правих політиків не допустити до ухвалення закону про партнерський договір.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG