Доступність посилання

ТОП новини

Газова угода України із Shell послаблює хватку Росії (світова преса)


Прага – Західні оглядачі вважають, що «показова угода» України щодо видобування сланцевого газу підписана з Royal Dutch Shell у четвер в Давосі показує, наскільки колишня радянська республіка прагне вийти із залежності від імпортованого російського палива. Європейські оглядачі кажуть, що ця угода «посилює оптимізм» щодо експлуатації сланцевого газу, який міг би, на думку багатьох експертів, стати новим імпульсом до економічного зростання у Європі, як це сталося у США.

Американська New York Times вважає, що угода України з Royal Dutch Shell в Давосі має, незважаючи на суперечливу технологію, політичний підтекст, що показує більшу схильність Києва до таких дій через тиск з боку Росії. Видобуток сланцевого газу в Україні матиме значення для цілої Європи, вважає New York Times.

«Проект цей може дати, – пише американське впливове видання, – імпульс нетрадиційному газовому видобутку в Європі, яка залишається далеко позаду США у цьому секторі».

Український контракт Royal Dutch Shell покриває родовище Юзівське в Харківській і Донецькій областях, де за оцінками, може міститися понад 100 мільярдів кубічних метрів газу, тобто найбільші у Європі поклади сланцевого газу. Royal Dutch Shell разом із місцевою компанією «Надра Юзівська» планує свердлити 15 свердловин упродовж 50 наступних років. Прогнозовані щорічно 8–11 мільярдів кубічних метрів газу з цього району складали б 20 відсотків нинішнього споживання України.

Лондонська Financial Times вважає, що російський «Газпром» сам накликав на себе такі зміни з Україною, бо в останні роки він вів дуже сувору цінову політику щодо продажу російського газу Києву. Газета також зауважує, що в минулому році імпорт російського газу до України впав на 25 відсотків. «Більша енергетична незалежність могла б потенційно допомогти Києву зійти з політичної орбіти Москви, оскільки газ є головним важелем впливу Кремля», – резюмує лондонська газета.

Російська «Комерсант» також вважає, що Royal Dutch Shell допоможе Україні позбутися залежності від «Газпрому». Газета з Москви зауважує, що подібна угода з американською компанією Chevron щодо Заходу України затягується через незгоду місцевих органів влади у Львівській та Івано-Франківський областях. Тут мають бути проведені громадські слухання 4 лютого щодо екологічної безпечності технології видобування сланцевого газу. Угода з ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Petrom із Румунії щодо Скіфського нафтогазового поля на Чорному морі ще не підписана. Угода України з Royal Dutch Shell в Давосі, як наголошує газета, – це перша така угода із запланованих Києвом трьох угод щодо видобутку українського газу.

Чеська IDNES також коментує угоду з Royal Dutch Shell і наводить думку багатьох експертів, що вона могла б стати новим імпульсом до економічного зростання в Європі, як це є вже в США». Газета наголошує, що угода Києва з Royal Dutch Shell на суму понад 10 мільярдів доларів «є найбільшим контрактом щодо видобування сланцевого газу в Європі та найбільша разова іноземна інвестиція за всю історію України». Газета цитує слова Президента Януковича на адресу виконавчого директора Royal Dutch Shell Петера Фозера, сказані під час підписання цієї угоди вчора у Давосі: «Ми були свідками великої події. Віримо, що всі ми тепер стали майже родичами».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG