Доступність посилання

ТОП новини

Українська інтелігенція називає Митний cоюз поверненням до Радянського Союзу


Дипломати, громадські діячі, науковці – більше кількох сотень представників української інтелігенції виступили з відкритим листом проти вступу України до Митного cоюзу. Вони говорять, що таке об’єднання поверне Україну до часів, коли рішення приймалися в Москві, а Україна розглядалася як ринок збуту товарів східного сусіда.

«Попри свої передвиборчі обіцянки влада зламала курс на Європу... порушує права та свободи людини і сприяє олігархічному свавіллю… Членство у Митному союзі означатиме кінець будь-яким демократичним процесам в країні», – сказав Герой України, надзвичайний та повноважний посол України Дмитро Павличко.

Представники української інтелігенції вказують на те, що об’єднання хоча й подається як суто економічна співпраця – має на меті глибшу культурну та гуманітарну інтеграцію з країнами-членами: Росією, Білоруссю та Казахстаном.

Один з підписантів листа координатор Громадянського руху «Спільна справа» Олександр Данилюк вважає, що 2013 рік для України буде вирішальним саме через економічні проблеми, які можуть впливати на політичні рішення всередині країни. Останнім часом активно лунали розмови економістів про можливе знецінення гривні, якщо Україна не знайде іноземного позичальника, щоб погасити зовнішні та внутрішні борги, на що потрібно близько дев’яти мільярдів доларів. За останні дні до цієї суми додалося ще сім мільярдів доларів, які виникли як борг перед Газпромом.

«Ця ситуація, що склалася, нагадує мені кінець дев’яностих, коли державні підприємства навмисно робили банкрутами, щоб задешево передати їх у приватні руки. Складається таке враження, що зараз намагаються за цим самим сценарієм вчинити з усією країною», – сказав Данилюк.
Він припустив, якщо очільники правлячої партії захочуть, щоб Україна приєдналася до Митного союзу, то є багато способів зробити це тихо і ніби демократично.

«Буде імітація народної підтримки. Зараз збираються віртуальні громадські організації, які імітують широку національну підтримку вступу у Митний союз. Їм не потрібно, щоб народ хотів туди вступити – їм просто потрібно зімітувати ініціювання референдуму по цьому питанню, а потім фальсифікаційні технології зроблять все що потрібно владі», – сказав у коментарі Голосу Америки Данилюк.

Деякі з підписантів відкритого листа вважають, що наступні два роки люди займуть вичікувальну позицію, але готові будуть вийти на протести, якщо вибори президента у 2015 році пройдуть нечесно. Утім, Павличко переконаний, що «без вулиці парламентська боротьба проти режиму не буде мати успіху».

Надзвичайний і повноважний посол України, суддя Міжнародного кримінального трибуналу ООН Володимир Василенко побоюється, що опозиція, не маючи більшості у парламенті, не може чинити супротив правлячій партії, як результат – приймаються однобокі закони в інтересах конкретних осіб, наближених до президента
Надзвичайний і повноважний посол України, суддя Міжнародного кримінального трибуналу ООН Володимир Василенко побоюється, що опозиція, не маючи більшості у парламенті, не може чинити супротив правлячій партії, як результат – приймаються однобокі закони в інтересах конкретних осіб, наближених до президента.

«Так влада може зробити, що завгодно, щоб угода про асоціацію з ЄС не була підписана, якщо це станеться – у нас буде вже зовсім інша держава», – сказав Василенко.

Погляд Росії

Прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв кілька днів тому запевнив усіх, що порівняння Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану з Радянським Союзом – «це повна маячня». А Росія має чіткий план зміцнення союзу на взаємовигідній основі.

«Переможених тут немає і бути не може. За рахунок зниження податкових, адміністративних та інших бар’єрів поступово покращується і загальний інвестиційний клімат, і мають бути створені нові робочі місця, а, по суті, новий ринок робіт, товарів і послуг», – сказав Медведєв.

Раніше голова МЗС Росії Сергій Лавров сказав, що потрібно використати переваги обох країн, щоб вижити у сьогоднішньому конкурентному світі. Підкресливши, що Росія буде підтримувати інтеграцію України з іншими країнами СНД.

«Це абсолютно природно використовувати ті порівняльні переваги у господарському комплексі, інфраструктурному комплексі, логістичному, транспортному сенсі, які були створені, коли ми були частиною однієї держави», – сказав Лавров.

(Передрук з «Голосу Америки»)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG