Доступність посилання

ТОП новини
20 Лютий 2019, Київ 06:49

Українська Вікіпедія святкує 9-річчя


Київ – Дев’ять років тому в українській Вікіпедії – безкоштовній інтернет-енциклопедії – вперше опублікували статтю. Текст складався з двох речень, а стаття називалася «Атом». На сьогодні ж українська Вікіпедія – це найбільша в історії енциклопедія українською мовою, що вміщує майже півмільйона статей.

Історія української Вікіпедії розпочалася 2004 року. Тоді, 30 січня, анонімний користувач – українець, який на той час перебував у Японії – уперше опублікував низку статей з хімії та біології та з’єднав їх між собою, так, щоб користувач міг переходити з одного матеріалу на інший. Того ж дня ще декілька користувачів доповнили енциклопедію статтями і навіть почали редагувати одне одного. Нині українська Вікіпедія посідає 14-е місце у світі серед іншомовних енциклопедій за кількістю статей – а таких аж півмільйона!
Юрій Пероганич
Юрій Пероганич

Юрій Пероганич, виконавчий директор Громадської організації «Вікімедіа Україна», вважає, що такий неймовірний успіх обумовлений бажанням україномовного населення творити інтелектуальний продукт.

«Україномовне населення, якщо міряти за Вікіпедією за пасіонарністю (здатність людини до активних, енергійних дій – авт.), є друге після каталонського. У каталонців найбільше число статей створено на одну особу, а ми за цим показником другі у світі. У січні цього року щодня створювали по 140 нових статей. Вікіпедію може редагувати кожна людина, яка є грамотна, знає граматику більш-менш. Притому, не лише редагувати, але й створювати нові статті – це так само легко», – розповів Пероганич журналістам у середу.

Серед позитивних тенденцій, зазначає Пероганич, – поодинока підтримка громадянського суспільства та держави, зокрема, надання дозволів на використання інформації. Приміром, цього року вперше Інститут історії України дозволив передрук до Вікіпедії енциклопедії з історії України.

До того ж інтернет стає дедалі популярнішим серед українців, констатує Пероганич, а це напряму впливає на відвідуваність ресурсу.
Українська Вікіпедія існує вже 9 років
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Україномовних дописувачів бракує

Водночас фахівець називає проблеми, з якими бореться українська Вікіпедія. Це передусім державна політика, спрямована на звуження сфери вживання української мови. Тому кількість україномовних дописувачів відносно російськомовних є значно меншою, додає Пероганич.

«З території України здійснюється лише 51% всіх правок у Вікіпедії – це правки української енциклопедії, ще 40% – це правки російської, 6% – англійської, решта – польської і так далі. А тепер для порівняння. Якщо українці правлять 40% всіх правок російської Вікіпедії, то з території Росії – лише 0,04% української, тобто в 100 разів менше», – наголошує Пероганич.

Інша проблема – заборона в українському законодавстві вільно публікувати інформацію про архітектуру, будівлі та пам’ятники без згоди автора чи правовласника. Отож, стаття залишається без ілюстрації, уточнив Пероганич.

До української Вікіпедії пишуть канадці

Лєра Лауда, редактор української Вікіпедії, розповідає, що дописувачі Вікіпедії – люди різні за віком та фахом. Для прикладу вона наводить українця, який мешкає у Канаді та пише про українську діаспору; черкаського викладача, який збагачує веб-енциклопедію географічними статтями, та студента столичного вишу, що пише на правознавчі теми.

«Не треба чекати, що хтось підготує ідеальну Вікіпедію. А ви просто прийдете та візьмете її. Люди вважають, ніби є офіс Вікіпедії, певна кількість людей, які пишуть статті з ранку до вечора, а за це їх ще й можна критикувати. Замість того ви можете самі виправити те, що вас обурює», – каже Лауда.

Замість рефератів учні пишуть статті до Вікіпедії

На сьогодні українська Вікіпедія посідає 19-е місце у світі за кількістю переглядів. Щосекунди на україномовній веб-енциклопедії переглядається 29 статей. А щомісяця цей показник сягає 75 мільйонів переглядів.

Українські викладачі теж привчають своїх учнів до інтернет-знань: замість рефератів школярі пишуть статті до Вікіпедії, розповіла Лауда.

Вікіпедія – безкоштовна інтернет-енциклопедія, що перекладена на 285 мов. Енциклопедія некомерційна та дописується виключно добровольцями.

Варто згадати і те, що Президент України Віктор Янукович на початку січня наказав створити до 2020 року українську паперову енциклопедію, що матиме також і електронну версію.
  • 16x9 Image

    Богдан Красавцев

    Співпрацюю з Радіо Свобода із жовтня 2012 року. Навчаюся в Інституті журналістики Київського міжнародного університету. Отримую кваліфікацію магістра. Пишу на економічні та суспільні теми. Захоплююся грою на музичних інструментах, українською поезією та історією.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG