Доступність посилання

ТОП новини

Чи може Україна виграти газову війну з Росією в суді?


Київ – Україна виконала всі зобов’язання перед російським «Газпромом», і наразі юристи вивчають вимоги російського газового монополіста щодо виплати «Нафтогазом України» штрафу за недобір російського природного газу в розмірі 7 мільярдів доларів. Про це в середу на засіданні уряду повідомив мiнiстр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький. Експерти по-різному оцінюють перспективи судового розгляду, якщо конфлікт дійде до Стокгольмського арбітражу.


Згідно з чинним контрактом від 19 січня 2009 року, у 2012 році «Нафтогаз України» повинен був купити 52 мільярди кубометрів російського газу. Мінімальні зобов’язання (так званий take-or-pay) лише для «Нафтогазу» складають 33 мільярди кубометрів газу, а купив він 25 мільярдів (разом «Нафтогаз України» і компанія Ostchem Дмитра Фірташа купили 33 мільярди), підрахували експерти. Відтак 27 січня цього року «Нафтогаз України» за недобір газу отримав від російського «Газпрому» рахунок на 7 мільярдів доларів.

«Виставлений рахунок – за той об’єм, який Україна взагалі не брала, тому я вбачаю, із юридичної точки зору, що Україна виконала всі свої зобов’язання. Тобто Україна сплачувала за поставлений газ і в повному обсязі, і в нас ніяких питань не було. Щодо рахунку, то юристи це вивчають, i ми дамо належну юридичну вiдповiдь. Я впевнений у тому, що ми знайдемо взаєморозуміння з нашими російськими партнерами», – заявив міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький.

Водночас, зазначив міністр, наразі жодних проблем із поставками газу в Україну немає.

«Санкції неможливі»

А тим часом Україна може не платити 7 мільярдів російському «Газпромові» і має досить великі шанси довести свою правоту в суді, вважає експерт з енергетичних питань Володимир Саприкін.

«Під час підписання Харківських угод, нагадаю, було підписано доповнення до контракту про постачання російського газу. Один з пунктів передбачав скасування усіх санкцій як на «Газпром», якщо він недопоставить газ, так і на Україну, якщо вона не буде повністю відбирати газ. Отже, на сьогодні можна стверджувати, що санкції неможливі. Україна просто може не платити», – каже Володимир Саприкін.

Фірташ не радить Україні судитися з Росією

Якщо «Газпром» спробує довести протилежне в Стокгольмському арбітражі, то Україна має подати зустрічний позов, додає експерт і каже, що в України шансів виграти більше. Тим більше, що минулого року «Газпром» програв позов проти чеської філії компанії «РВЕ Трансгаз» з такого ж питання (take-or-pay, чи то «бери або плати»), тоді «Газпром» вимагав 500 мільйонів доларів.

Але український бізнесмен і один з головних гравців на газовому ринку Дмитро Фірташ раніше радив Україні не подавати позов проти Росії. За його словами, з тим, що Україна підписала, їй виграти в Стокгольмі неможливо.

Вступити в Митний союз, і не треба платити?

Ні Україна, ні Росія ніколи стовідсотково не виконували своїх газових зобов’язань, зауважує у коментарі Радіо Свобода президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук.

«Наприклад, «Газпром» підписав обов’язкову цифру транзиту 110 мільярдів кубічних, а прокачали в попередньому році 84 мільярди. Є інші питання, наприклад, в контракті прописано приблизно так, що в разі разючих змін на ринку газу сторони сядуть для того, щоб відкоригувати ті ціни, які визначаються за діючою формулою. Ми знаємо, що Росія відмовлялася сідати за стіл переговорів з цього приводу», – зазначає Олександр Тодійчук.

Він також звертає увагу на заяву лідера російської ЛДПР Володимира Жириновського цього тижня у Києві: вступайте в Митний союз, і не треба платити.

Попри поширену думку, мiнiстр енергетики та вугiльної промисловостi України Едуард Ставицький заявив у середу, що виставлений Росією семимільярдний рахунок не пов’язаний із фактом підписання Україною договору з міжнародною компанією Shell щодо видобутку сланцевого газу. Але водночас міністр додав, що енергетичне майбутнє України – за нетрадиційним газом. І вже в найближчі 5 років співпраця з Shell може дозволити Україні повністю забезпечувати себе газом, стверджує урядовець.

Експерти погоджуються, що угода з Shell – це крок до енергетичної незалежності України, але є ще відкрите питання, скільки коштуватиме сланцевий газ. Нині за російський газ Україна сплачує приблизно 430 доларів за тисячу кубометрів.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG