Доступність посилання

ТОП новини

Жінки у Латвії готові більше народжувати, якщо держава покращить умови


Рига – Незважаючи на те, що за останні 20 років у Латвії дітей стало народжуватися набагато менше, латвійські жінки вважають свою країну сприятливою для народження малюків. Латвійки, особливо в провінції, вважають ідеальною сім’ю, де росте три дитини, і готові за умови більшої уваги з боку держави втілювати свою родинну мрію, покращуючи цим і демографічну ситуацію в країні.

Олена Карклиня незабаром стане мамою другої дитини. Вона зізналася Радіо Свобода, що цього разу, як і при народженні першої дитини, вона платитиме додатково лікареві та акушерці, які доглядали її під час вагітності й прийматимуть пологи. Дитина має побачити світ у пологовому будинку Булдурі, що в Юрмалі.

«Я уклала угоду, як і більшість моїх знайомих. Я думаю, що це питання коштів, адже не всі можуть собі це дозволити. Але коли я відвідувала курси в пологовому будинку, там говорили, що є один поверх платний, інші відділення безкоштовні, але особливої різниці у догляді за породіллями у платному та безкоштовному немає», – зазначила майбутня мама вже другої дитини.

Угода з лікарем-гінекологом обійшлася родині Олени Карклині у 800 доларів США. Олена каже, що у психологічному плані їй спокійніше знати, що пологи прийматиме знайомий лікар.

У Латвії можна народити дитину «безкоштовно»

Наразі у Латвії укладення угоди з акушеркою або лікарем не є обов’язковою умовою. Редактор латвійського інтернет-порталу для молодих батьків Mamiņu klubs Олександра Новак повідомила Радіо Свобода, що багато членів цього клубу народжували дітей без угоди, так би мовити, безкоштовно.

«Під час вагітності можна вибрати державного або приватного лікаря-гінеколога. Згідно із законодавством, догляд за вагітними безкоштовний. Угода – це насправді те, що пропонується на вибір, тобто можна обійтись і без неї. Яким чином? У той день, коли у тебе почалися пологи, викликаєш швидку допомогу, або приїжджаєш сама в пологовий будинок. Тебе кладуть у палату і призначають чергову акушерку. Питання лише в тому, що ти не можеш її вибрати. Якщо за угодою, то приїде, скажемо так, твоя приватна. Але у цілому умови однакові і насправді можна вийти з полового будинку, не заплативши жодного сантима», – розповіла Олександра Новак, яка при народженні першої дитини уклала угоду з акушеркою, але з другою не буде цього робити.

Однак статистика свідчить, що в Латвії один із найвищих в ЄС показників щодо рівня смертності серед новонароджених (неповних 10 на 1000).

«Справа у тому, що в Латвії відбулася значна реорганізація медичних установ, у багатьох містах немає лікарень, особливо там, де були пологові відділення. І жінки, які живуть за межами Риги чи великих міст, в поселеннях чи хуторах, по-перше, не обізнані, де можна отримати медичну допомогу, і, по-друге, їм бракує інформації та знань, щоб потурбуватися про себе вчасно», – пояснює ситуацію Олександра Новак.

За її словами, ця проблема у Латвії вирішується на державному рівні. Минулий рік був оголошений Роком матері і дитини, проводилося багато інформаційних, медичних та інших заходів у регіонах.

Держава в цьому році збільшили грошові виплати батькам

Також уряд Латвії, усвідомлюючи важливість наслідків демографічної кризи, у цьому році збільшив виплати грошової допомоги родинам із дітьми. На вирішення демографічних проблем у бюджеті 2013 року було виділено майже 30 мільйонів доларів.

Керівник відділу громадських відносин Міністерства добробуту Латвії Маріка Купче зазначила Радіо Свобода, що цього року вдвічі збільшені виплати на догляд за дитиною та виплати у декретній відпустці – у Латвії це називається грошовою допомогою батькам, оскільки отримати її може мама або тато народженої дитини.

«Грошову допомогу батькам можуть отримувати мати чи батько, які раніше працювали. Однак, у період отримання цієї допомоги не можна працювати», зазначає Маріка Купче.

Отже, при народженні дитини батьки, зокрема у Ризі, отримують понад 600 доларів одноразової державної допомоги і 200 доларів від Ризької міської думи. До півтора року дитини вони отримують 200 доларів щомісяця, а потім до двох років – 60 доларів. При народженні другої дитини існує доплата у розмірі 200 доларів. Плюс виплати у декретній відпустці, які залежать від розміру зарплати.

У декретній відпустці жінка у Латвії може перебувати до півтора року дитини. Після цього вона може виходити на роботу, де працедавець зобов’язаний зберегти їй посаду. У цей період і набуває актуальності питання пошуку місця у дитячому садочку.

У 1990-х роках у Латвії різко скоротився рівень народжуваності, з огляду на це значна кількість дитячих садочків була закрита.

Однак, за словами Олександри Новак, за умови, якщо стати в чергу одразу після народження дитини, у три роки дитина потрапляє до дитячого садочка.
Також Ризька дума доплачує кошти батькам, які віддають дітей у приватні дитячі садочки.

«Існує співфінансування з боку Ризької думи. Це означає, якщо ти водиш дитину у приватний садочок, бо не потрапив до муніципального, то самоврядування компенсує майже 190 доларів з рахунку, що надає приватний садочок. У цьому аспекті Ризька дума робить досить багато – відкриваються нові дитячі садочки, реконструюються старі. І ми це відчуваємо», – каже Олександра Новак.

«Потрібно виділяти на демографію 2% від ВВП» – демограф

Демограф Ілмарс Межс вважає, що кроки, зроблені урядом Латвії на вирішення демографічної проблеми, не достатні. Адже в країні один із найнижчих показників рівня народжуваності у Європі. У середньому в однієї жінки народжується 1,1 дитина.

Ілмарс Межс зазначив Радіо Свобода, що держава має виділяти на демографію щонайменше 2% від ВВП, а не 1%, як це є зараз. Більшість з цих коштів слід виплачувати на допомогу батькам, виділяти на будівництво нових дитячих садочків, створення класів вільного часу. Держава також повинна компенсувати витрати сім’ям, які мають трьох або більше дітей.

Демограф вважає, що у випадку, якщо уряд комплексно не вирішуватиме демографічну проблему, населення Латвії через чотири покоління нараховуватиме у кращому випадку півмільйона осіб. За даними перепису населення 2011 року, населення Латвії складає 2 067 887 осіб.

Інша проблема, що спостерігається у Латвії і на яку звертає увагу демограф, це брак доброзичливості до родин із дітьми в суспільстві.
Українське суспільство більш доброзичливе до дітей, ніж латвійське
демограф Ілмарс Межс

«За ті два роки, що я жив в Україні, порівнюючи з Латвією, я зробив висновок, що українське суспільство більш доброзичливе до дітей, ніж латвійське. Зокрема, у Києві в громадському транспорті мені чи моїй дружині, коли ми були з дітьми, завжди пропонували місце. У Латвії це один випадок із десяти», – зазначив Ілмарс Межс.

Латвійки вважають Латвію сприятливою для народження дітей

Наразі опитування, проведене соціологічним центром SKDS, свідчить, що латвійські жінки готові покращувати демографічну ситуацію у країні. Редактор латвійського інтернет-порталу Mamiņu klubs Олександра Новак також вважає Латвію сприятливою для народження дітей.

«Латвія сприятлива країна для того, щоб тут народжувати дітей. Тому, що це цивілізована, європейська країна. Тут все достатньо комфортно. Є прогалини й проблеми, які слід вирішувати, але так чи інакше тут ти відчуваєш себе людиною, і дуже добре, що останнім часом намітилася позитивна тенденція з боку політиків крокувати у тому напрямку, щоб робити Латвію доброзичливою щодо родин, де ростуть діти або мають народитися», – каже Олександра Новак.

Латвійки чекають допомоги з боку держави, зокрема, окрім збільшення грошових виплат, вони хотіли б працевлаштовувати дітей влітку, щоб у школах було безкоштовне харчування, учбові заклади допомагали купувати канцтовари, а самоврядування дарували по комп’ютеру за кожну дитину.

Наразі жительки міст чекають від уряду допомоги у погашенні іпотечних кредитів та в отриманні нового муніципального житла.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG