Доступність посилання

ТОП новини

Литовський президент висловила Януковичу ультиматум


Під час візиту Далі Ґрібаускайте до України в 2011 році
Під час з візиту президента України Віктора Януковича до Литви президент цієї країни Даля Ґрібаускайте закликала Україну вибирати між Митним союзом та угодою про вільну торгівлю з Євросоюзом. Литовський лідер також наголосила, що ЄС уважно слідкує за перебігом кримінальних справ проти лідерів української опозиції. Президент України, зі свого боку, вперше у Вільнюсі прокоментував семимільярдний рахунок російського Газпрому Україні, який назвав «спірним».

У перебігу спільної з президентом України Віктором Януковичем прес-конференції у Вільнюсі Даля Ґрібаускайте заявила, що вважає ув’язнення лідерів українських опозиційних сил політично мотивованим.

За її словами, європейська сторона не диктуватиме Україні, як вирішувати питання щодо ув’язнення екс-прем’єра Юлії Тимошенко, однак «вибіркове правосуддя» ускладнює діалог України з ЄС і формує негативний політичний контекст, вважає литовський лідер.

Від спроможності України вирішити цю проблему багато в чому залежатиме можливість підписання угоди про асоціацію з ЄС.

Президент України, зі свого боку, каже, що для вирішення справи Тимошенко потрібен час, назвавши це питання «дуже болючим». Віктор Янукович сказав про це, відповідаючи на запитання, чи думає про помилування заради нової угоди з Євросоюзом.

«Для нас дуже важливо, щоб рішення, які будуть ухвалюватися найближчим часом, приймалися в межах існуючого законодавства, у юридичній площині», – сказав Віктор Янукович.

За його словами, політична складова у цій справі зараз визначальна.
«І як зняти це питання – ми повинні думати і вирішувати спільно з нашими партнерами», – додав Янукович.

Позиція Литви збігається з позицією Брюсселя

На думку литовського політолога, викладача Інституту міжнародних відносин Вільнюського університету Томаса Янелюнаса, президент Литви висловила не лише позицію Брюсселя, але й литовську.

«Позиція Литви доволі чітка, вона відповідає позиції Євросоюзу в цілому. Процес над Тимошенко вважається політично мотивованим. І, безумовно, всі очікують, щоб Янукович і вся влада України зупинили пресинг опозиції. Я думаю, що Ґрібаускайте висловила не лише позицію Брюсселя з цього питання. Вона також її поділяє. І її заява була доволі щирою», – зазначив Радіо Свобода Томас Янелюнас.

Вибір за Україною

Коментуючи зовнішню політику Києва, президент Литви заявила, що Україні доведеться вибирати між Митним союзом, який розбудовує Росія, та угодою про вільну торгівлю ЄС, оскільки ці дві речі несумісні.

За її словами, Україна може співпрацювати з іншими країнами, зокрема і з Росією, але формальна участь у Митному союзі означатиме, що угода про вільну торгівлю й інтеграція в ЄС для України закриваються.

Водночас Литва зацікавлена в укладенні угоди про асоціацію між Україною та ЄС і у якнайшвидшому застосування положень її частини про вільну торгівлю.

Януковичу рахунок від «Газпрому» не сподобався

Президент України Віктор Янукович у Литві вкотре звернув увагу на газову проблему. На прес-конференції у Вільнюсі він заявив, що штрафні санкції російського газового концерну «Газпром» у розмірі 7 мільярдів доларів за невикористаний Україною газ є невірними.

Янукович вважає, що справедлива ціна за газ – це ціна газу на світовому ринку мінус вартість транспортування. Український лідер також сказав, що Україна не одержала підтримки від ЄС у газових питаннях, попри членство у європейському Енергетичному співтоваристві.

Як зауважив Віктор Януковича, з Україною не консультувалися, зокрема, під час будівництва газогону «Південний потік», що має постачати європейцям російський газ, оминаючи українські терени.

Віктор Янукович приїхав до Вільнюса напередодні саміту Україна-ЄС, який має відбутися у Брюсселі 25 лютого.

Литва у другій половині року головуватиме у Євросоюзі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG