Доступність посилання

ТОП новини

Княжницький: звинувачення Януковича на адресу Енергетичного співтовариства безпідставні


Київ – Україна не задоволена співпрацею з європейським Енергетичним співтовариством. Про це заявив Президент Віктор Янукович, перебуваючи у Литві. При цьому Янукович зазначив, що Україна як член Енергетичного співтовариства виконує всі зобов’язання і намагається оперативно реагувати на будь-які рішення і рекомендації. Чи є підстави для таких звинувачень на адресу Енергетичного співтовариства, Радіо Свобода поцікавилося у колишнього посла з особливих доручень щодо енергетичної безпеки МЗС України В’ячеслава Княжницького.

– Я б не сказав. По-перше, потрібно говорити про те, наскільки ми є повноцінним членом Енергетичного співтовариства. Річний звіт, перший для України, досить-таки негативний. Там викладені всі умови та рекомендації, як потрібно поліпшити відносини з Енергетичним співтовариством. А якщо йдеться про те, що вони можуть вирішувати якісь питання про прокладку газогонів, то це не зовсім правильне розуміння завдань Енергетичного співтовариства. Енергетичне співтовариство – це формування об’єднаного ринку електроенергії та газу у Північному Середземномор’ї. Повноцінні члени Енергетичного співтовариства, їх сім, повинні адаптувати своє законодавство до юридичних засад Європейського Союзу. Таким чином буде створено єдиний ринок в інтересах не тільки ЄС, але і тих країн, які входитимуть до Енергетичного співтовариства. А скаржитися на них, що вони щось роблять не так, для мене є незрозумілим.

– Наскільки Україна виконує свої зобов’язання як член Енергетичного співтовариства?

– У звіті Енергетичного співтовариства написано, що ми не все виконуємо, і не зовсім правильно просуваємося. Там висловлені рекомендації, що саме потрібно зробити, щоб покращити ситуацію. Тим більше, що 2012 рік закінчився, а у нас було щонайменше п’ять директив, які ми мали адаптувати. Ми цього не зробили.

– Що це саме за директиви?

– Ми не ухвалили закону про функціонування ринку електроенергії. Ми не розробили низку підзаконних актів для повної реалізації закону про газ. Ми практично нічого не робимо для створення незалежного регулятора в Україні. Там є претензії, вони висловлені по всіх розділах. На це потрібно звернути увагу. А з Європейським Союзом у нас буде звіт про виконання нашого двостороннього меморандуму. Там також буде дана оцінка. Базуючись на цих двох звітах, можна буде робити висновок, чи буде доцільно з боку Брюсселя давати нам згоду на підписання угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі. Якщо ми тут не можемо виконати (зобов’язань), а у порівнянні з тими двома угодами, які ми можемо підписати, це дуже прості угоди, тоді, пробачте, але наскільки дієвою є українська влада?

– Але Віктор Янукович зробив досить гучну заяву. Чи матиме вона якісь наслідки?

– Наслідок може бути один. «Газпром», і взагалі Росія, спонукають нас покинути лави Енергетичного співтовариства. То, можливо, це комусь подобається і в уряді, і в Адміністрації Президента. Мені особисто така думка не подобається, тому що у мене більше претензій до нашого уряду, що він не виконує. Якщо комусь не подобається Енергетичне співтовариство, то треба розібратися перш за все всередині своєї країни.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG