Доступність посилання

ТОП новини

Ми змусимо Партію регіонів голосувати особисто – Медуниця


Ми змусимо Партію регіонів голосувати особисто – Медуниця
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:22:33 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Ми змусимо Партію регіонів голосувати особисто – Медуниця

Один із парламентських опозиціонерів-новачків Олег Медуниця (фракція «Батьківщина») запевняє, що ініціатива про відновлення членства в партії «За Україну!» не суперечить ідеї створення єдиної опозиційної сили. Також він розповів про те, якою великою несподіванкою для сумських соратників Юлії Тимошенко став перехід до регіоналів Олександра Волкова.

– Ви балотувалися по одномандатному окрузі в місті Суми як безпартійний, висунутий Об’єднаною опозицією «Батьківщина». Але зараз Ви вже визначилися із партійністю. Трохи несподівано після того, як Юлія Тимошенко закликала соратників до об’єднання, до створення єдиної партії, була створена група партії «За Україну!» на чолі з В’ячеславом Кириленком. Чому на Вас заклик Юлії Тимошенко не справив враження?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:20:00 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

В Об’єднану опозицію «Батьківщина» увійшло вісім партій. І перед висуванням ми припинили своє членство в партії – і, відповідно, ми його потім відновили
– Насправді, ніякої депутатської групи ми не створювали і, як на мене, несподіваною є реакція на те, що ми відновили своє членство в партії «За Україну!». В Об’єднану опозицію «Батьківщина» увійшло вісім партій. Я йшов по квоті партії «За Україну!», був членом цієї політичної сили, і перед висуванням ми припинили своє членство в партії – і, відповідно, ми його потім відновили. І несподівана така реакція, як на мене, є через те, що представники Народного Руху відновили членство, «Громадянської позиції», Європейської партії. І ми – відновили. Більше того, ми в обґрунтуванні – чому відновили – чітко пояснили, що ми відновили для того, щоб провести формальні процесуальні дії – обласні конференції, з’їзд партії – для того, щоб створювати якраз на підставі цього заклику Юлії Тимошенко партію на базі Об’єднаної опозиції – тієї політичної сили, яка найбільше здобула голосів серед опозиційних сил у Верховній Раді.

– А наскільки це зараз до виконання – створення єдиної партії? Вже дійшли порозуміння чи це тільки обговорюється на рівні проекту?

– Наскільки я знаю, обговорюється. Але, принаймні, всі переконані в тому, що цю партію треба створювати. Є різні підходи до цієї справи, я б не хотів їх озвучувати.

– Чому?

– Тому що це – наша внутрішня фракційна справа. Є різні підходи і ми їх в медіа не проголошуємо, щоб не виникало якихось конфліктних різних коментарів. Тому що, бачите, навіть така проста річ, як відновлення нашого членства в політичній партії викликала стільки різних кривотолків і різних суджень. Хоча в прес-релізі, який став початком цієї інформаційної хвилі, чітко пояснено було, чому саме ми відновили своє членство – тому що ми хочемо створити партію на базі фракції Об’єднаної опозиції в Верховній Раді.

– Зараз відбувається блокування парламенту. Ми бачимо дуже активну участь в цьому УДАРу і значно меншу активність «Батьківщини» і «Свободи». Ці три опозиційні сили декларували, що діятимуть разом, але чи можна казати, що зараз в цьому блокуванні відбуваються спільні дії?
Виходячи до трибуни Верховної Ради і оголошуючи блокування Верховної Ради, ми говорили про те, що це блокування буде безстрокове. Воно буде доти, доки Партія регіонів не погодиться голосувати особисто. Моє завдання – по свистку прибути протягом п’яти хвилин у Верховну Раду, цілодобово при тому. Я це завдання виконую

– Абсолютно спільні. Всі дії узгоджені. Виходячи до трибуни Верховної Ради і оголошуючи блокування Верховної Ради, ми говорили про те, що це блокування буде безстрокове. Воно буде доти, доки Партія регіонів не погодиться голосувати особисто в цьому парламенті. Просто, як на мене, УДАР має яскраві червоні футболки – їх, можливо, навіть частіше видно. Але ми, повірте, всі виходимо і є в нас певні завдання. Наприклад, моє завдання – по свистку прибути протягом п’яти хвилин у Верховну Раду, цілодобово при тому. Я це завдання виконую. Може мене не так видно, як деяких наших колег з УДАРу, – це така справа.

– Як Ви вважаєте, блокування й справді призведе до того, що ухвалять рішення про особисте голосування кожним депутатом? Чи блокування може мати якийсь інший результат?

– Я переконаний в тому, що ми змусимо Партію регіонів голосувати особисто: чи системою «Рада-3», чи системою «Рада-4», чи голосуванням руками, чи бюлетенями – нам все одно, головне, щоб це було особисто. У нас є підтримка виборців у цьому питанні. І зараз іти на якісь проміжні домовленості ми не можемо – що якийсь меморандум підпишемо, через місяць чи через два встановимо цю систему «Рада» для особистого голосування. Тому що з Партією регіонів домовлятися можна, але потім вони ці домовленості порушують, якщо їм треба якісь важливі голосування проводити. Очевидно, важливі голосування для них є, деякі, наприклад, зміни до бюджету. Відповідно, вони так само зацікавлені в тому, щоб Верховна Рада працювала. Але вони не зацікавлені, щоб Верховна Рада працювала за законом.

– До речі, щодо змін до бюджету. Наскільки реально, що бюджет на 2013 рік буде виконаний і наскільки серйозні зміни будуть до нього внесені?
В місті Суми заробітна плата бюджетним організаціям в січні місяці виплачена не була. Казначейство досі блокує платежі бюджетних організацій – це значить, що в бюджеті немає грошей

– Я володію достатнім об’ємом інформації по Сумській області, по місту Суми. В місті Суми заробітна плата бюджетним організаціям в січні місяці виплачена не була. В місті Суми казначейство досі блокує платежі бюджетних організацій – це значить, що в бюджеті немає грошей. В Сумській області заробітна плата лікарів і вчителів не прораховується в розмірі 257 мільйонів – це гігантська цифра. Фактично це – заробітна плата 2,5 місяців всією бюджетної сфери Сумської області. Тому ситуація критична. Як уряд думає виправляти цю ситуацію, мені невідомо.

– Що ваші колеги з фракції Партії регіонів по бюджетному комітету кажуть?
Більшість Верховної Ради свідомо провокує політичну кризу в Україні, в тому числі тим, що нереальний затвердила бюджет минулого року

– Я не бачу в них якогось здорового блиску в очах. Більше того, вони виявляють певну кволість до того, щоб брати участь в засіданні бюджетного комітету. Попри те, що туди ввійшло аж 36 народних депутатів, на останньому засіданні провладна більшість ледве назбирала кворум для того, щоб відкрити засідання бюджетного комітету, бо ми не реєструвалися. Тому я не бачу, чесно кажучи, шляхів. Як на мене, більшість Верховної Ради, яка зараз створена на базі комуністів і Партії регіонів, свідомо провокує політичну кризу в Україні, в тому числі тим, що нереальний затвердила бюджет минулого року.

– Якраз комуністи не голосували за бюджет.

– Достатньо того, що комуністи голосували за цей уряд і голосували за представника Національного банку.

– Ухвалювала ж попередня Верховна Рада.

– Я бачу, наприклад, що на першому засіданні бюджетного комітету представники Компартії голосували в одну лузу разом з представниками Партії регіонів.

– Ваш колега-депутат, який теж обирався від Сумщини, Олександр Волков, перед виборчою кампанією себе позиціонував як куратор Сумської «Батьківщини». Як так сталося, що куратор Сумської «Батьківщини» опинився у фракції Партії регіонів?
Люди шоковані, люди обурені, а з Волкова, як з гуся вода, – сидить, блимає очима у Верховній Раді

– Я думаю, що сталася елементарна зрада. Конференція обласної організації «Батьківщини» його підтримала. І символіка «Батьківщини», портрети Юлії Тимошенко використовувалися по повній під час виборчої кампанії. І потім відбулася елементарна зрада, продаж інтересів виборців. Люди шоковані, люди обурені, а з Волкова, як з гуся вода, – сидить, блимає очима у Верховній Раді.

– А коли «Батьківщина висувала чи, можливо, неофіційно його підтримувала, то таку можливість передбачали чи ні? Ви кажете, що обласна організація його підтримала. Для обласної організації це було несподіванкою?

– Це був просто шок для них, а не несподіванка. Вони там плакали, вили, волосся на собі рвали, особливо ті люди, які пройшли з ним всю виборчу кампанію, які вірили в нього, як в Юлію Тимошенко.

– А на підставі чого вони вірили в нього, як в Юлію Тимошенко?

– Він їх переконав, він привіз гроші на вибори, риторика постійно була опозиційна. У Волкова були неприємності з владою – влада його мисливське господарство фактично забрала. Я так думаю, що зараз повернула. Риторика така опозиційна була, вигляд був суворий. Тим болісніше для них зараз переживати його зраду. Я, чесно, співчуваю їм як людям.

– А це мало якісь наслідки для тих людей, які його кандидатуру проштовхували? Якісь зміни відбулися?

– Там не може бути жодних змін, тому що Волкова підтримували всі. Наскільки я пам’ятаю, конференція його майже одноголосно підтримала. Тому кого на кого змінювати?

– А наскільки зараз довірливі відносини між групами, які є у фракції «Батьківщина»? Скажімо, ваш колега Анатолій Гриценко каже, що все зараз знаходиться в руках Турчинова і Яценюка?

– Все зараз знаходиться в руках Ради об’єднаної опозиції, куди входять представники від різних політичних сил. Відповідно, вони вирішують колегіально питання проведення. В нас регулярно засідає фракція, де ми можемо говорити, можемо бути почутими. Гриценко постійно виступає, не пам’ятаю такого засідання фракції, де б він не виступав. Тому сказати, що все вирішує дві людини – я б не говорив такого.

– У цієї Верховної Ради є перспективи плідно працювати після блокування?
Перспектива у цієї Верховної Ради буде лише тоді, коли буде особисте голосування. Якщо його не буде, то ця Рада приречена піти в нікуди

– Перспектива у цієї Верховної Ради буде лише тоді, коли буде особисте голосування. Якщо його не буде, то ця Рада приречена піти в нікуди. Хоча з іншого боку, я не бачу якогось такого поштовху в членів Партії регіонів голосувати особисто. Якщо зараз вони все таки будуть голосувати особисто – чи бюлетенями, чи руками, чи за допомогою системи «Рада-4» – у них перестане бути більшість, ми це прекрасно розуміємо.

– До речі, а звідки пішла ця тема про «Раду-4»?

– Це наслідуючи Рибака, не більше того. Ми переконані, що змонтована система – «Рада-3» – вона ефективна, її можна задіяти хоч завтра. А «Рада-4» – це такий собі «фейк», який придумав сам собі Рибак чи йому, скоріш за все, придумали, бо я думаю, що сам голова Верховної Ради, при всій повазі до нього, мало чим відрізняє «Раду-3» від «Ради-4».

– Усі опозиційні фракції висловилися за те, щоб змінити спікера. Наскільки це реальною?
Рибак сам на собі поставив жирний хрест, як на політику, коли взяв і не скликав сесію. Це прецедент і за цей прецедент він має відповісти

– Абсолютно реально. Я думаю, що Рибак сам на собі поставив жирний хрест, як на політику, коли взяв і не скликав сесію по абсолютно законній вимозі 158 народних депутатів. Це неприпустимо. Це прецедент і за цей прецедент він має відповісти.

– Але для того, щоб змінити спікера недостатньо 158 голосів.

– Як тільки опозиція перестане бути опозицією, Рибак одразу позбудеться за це цієї посади.

– Як Ви це бачите в цьому парламенті?
Політична криза, яка під проводом Партії регіонів, Азарова і Януковича зараз поширюється всією Україною, призведе до дострокових президентських і, можливо, парламентських виборів

– Я думаю, що політична криза, яка під проводом Партії регіонів, Азарова і Януковича зараз поширюється всією Україною, призведе до дострокових президентських і, можливо, парламентських виборів. На цих виборах ми плануємо здобути перемогу і усунути Партію регіонів і її очільників від влади в Україні.

– А з Вами як із депутатом, який пройшов по округу, намагалася домовитися влада про співпрацю? Щоб Ви були конструктивним опозиціонером?

– Я про конструктивні речі можу говорити конструктивно. Я, наприклад, з міським головою можу конструктивно говорити про те, що не вистачає сумському бюджету і що зробити для того, щоб в цьому бюджеті гроші, ну, зрозуміло, вистачати не буде, але хоч, щоб він був якимось чином збалансований. Щодо політичної взаємодії, то я жодних перемовин не веду і вести не збираюся.

– А в парламенті з Вами не намагалися домовитися, як із Волковим?

– Ні, зі мною не намагалися домовитися. На мене ніхто не виходив.

– У парламентському комітеті з питань бюджету чомусь дуже багато депутатів обраних в мажоритарних округах від Сумщини. От, кажуть про засилля Донбасу, а тут у престижному комітеті достатньо багато депутатів, обраних по мажоритарці в Сумській області? Чим би Ви це пояснили?

– Три сумські мажоритарники, які є в фракції Партії регіонів, є в бюджетному комітеті. Це фактично плата за їхню зраду інтересів виборців… Волков, який зрадив «Батьківщину» і виборців, – от тобі розплата, отримай посаду заступника в бюджетному комітеті…

– Вас також делегували в цей комітет, який вважається в депутатів таким престижним. Вам теж вирішили за щось віддячити?
Я зараз розкрив одну аферу на 74 мільйона по поверненню ПДВ в Сумській області

– Ні. Справа в тому, що коли нас розкидали по комітетах, ми із керівниками фракцій говорили про те, які мотиви є в того чи іншого депутата. Я чітко пояснив свої мотиви: я йду в бюджетний комітет не щось ділити, а я йду в бюджетний комітет контролювати владу, тому що в нинішньому складі парламенту навряд чи в нас будуть якісь механізми впливати на політику, визначати її. А от контрольний механізм, яким, мені здається, я добре володію, бо я зараз розкрив одну аферу на 74 мільйона по поверненню ПДВ в Сумській області, я працював у сфері моніторингу громадськими організаціями державних закупівель. Тобто я маю певний досвід, який я виклав керівникам фракцій під час такого розподілу членів Об’єднаної опозиції між комітетами. Вони зі мною погодилися і делегували мене в бюджетний комітет.

– Ви кажете: розкрили аферу. Про що йдеться?
Тупе і банальне повернення ПДВ – крадіжка 74 мільйонів гривень з єдиного казначейського рахунку на фіктивну фірму. Було створено організоване злочинне угрупування, куди входили представники влади, податкової служби, міліції, державного казначейства

– Там просто тупе і банальне повернення ПДВ – крадіжка 74 мільйонів гривень з єдиного казначейського рахунку на фіктивну фірму, яка не мала права отримувати повернення ПДВ в грандіозних розмірах. Було створено організоване злочинне угрупування, куди входили представники влади, податкової служби, міліції, державного казначейства.

– І якою була реакція правоохоронних, контролюючих органів на Вашу заяву?

– Пишуть мені, що вони щось розслідують. Що розслідують? Кого ловлять? Я не знаю. І мені невідомо про якісь затримання. Принаймні в сумській податковій ті люди, які перевіряли і підписували ці висновки, до останнього моменту продовжували працювати. Про якісь арешти я не чув. Ті люди, які в казначействі – так само працюють. Більше того, вони мають нахабність не відповідати на депутатські запити по суті, не надають документи, які я зараз запитую. Але я цю справу не залишу. Більше того, мені відомо, що якби не цей мій запит і не розкриття цієї афери, то вже б в січні місяці вони відшкодували б ще 115 мільйонів ПДВ. Тобто реально могли вкрасти 200 мільйонів гривень. Тупо. Нахабно.

– А опозиція зараз бачить, як змінити правила гри, щоб не відбувалося подібних речей? Бо отак ловити кожну окрему фірму, тим більше, коли Ви самі кажете, що в контролюючих органах на це особливо не відреагували…

– Я вже ініціюю процес проведення парламентських слухань з питань повернення ПДВ. Результатом будь-яких парламентських слухань є рекомендації щодо зміни законодавства. Я хочу, щоб ці реєстри по поверненню ПДВ були прозорими, публічними, щоб громадські організації, політики могли ознайомитися із висновками податкової служби, відповідно до яких державне казначейство повертає ПДВ – тоді ми уникнемо корупції.

– А Ви з’ясовували, хто стоїть за цією фірмою?

– Я переконаний, що однозначно до цієї афери причетне найвище керівництво Податкової служби України, а зараз Міністерства доходів і зборів, тобто Клименко. До неї однозначно було причетне керівництво податкової інспекції міста Суми і Сумської області.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG